Clujenii se plâng de starea jalnică a zonei Expo Transilvania: „Sub orice critică!”. Proiectul promis de Primărie întârzie de ani de zile din lipsa banilor
Nemulțumirile locuitorilor din cartierul Mărăști legate de starea zonei Expo Transilvania continuă să apară, în timp ce unul dintre cele mai ambițioase proiecte de regenerare urbană ale municipiului Cluj-Napoca rămâne blocat în etapa de așteptare a finanțării. Un clujean a transmis recent o sesizare publică prin care critică modul în care arată în prezent spațiul din jurul Expo Transilvania și lipsa investițiilor promise de administrația locală.
Nemulțumirile locuitorilor din cartierul Mărăști legate de starea zonei Expo Transilvania continuă să apară
„Când aveți de gând să rezolvați problemele de la Expo Transilvania, sunt sub orice critică, spații mici pentru copii, loc de joacă pentru copii foarte mic, plin de mizerie, murdar, cauciucuri, mașini, motociclete.... chiar nu se poate face nimic... aveați un plan în urmă cu câțiva ani, a dispărut???”, a transmis acesta.
Reclamația vine în contextul în care Primăria Cluj-Napoca vorbește de mai mulți ani despre transformarea completă a zonei Expo Transilvania și a Parcului Aurel Vlaicu, un proiect estimat la aproape 60 de milioane de euro. Încă din 2023, primarul Emil Boc declara că este vorba despre „unul dintre proiectele la care eu țin foarte mult” și anunța că, după finalizarea studiilor, exproprierilor și licitațiilor, lucrările ar urma să intre în execuție. Însă, la mijlocul anului 2026, șantierul nu a început încă.
Potrivit documentațiilor aprobate între timp, proiectul prevede modernizarea a peste 9 hectare de spațiu verde, amenajarea unor terenuri sportive, aparate de fitness, piste pentru alergare, locuri de joacă, parc pentru animale de companie, cișmele, toalete publice, mobilier urban modern și un miniamfiteatru în aer liber. De asemenea, sunt prevăzute intervenții majore pe străzile Dâmboviței, Ialomiței, Tribunul Vlăduțiu și Aleea Dâmboviței, precum și realizarea unor parcări și a unor conexiuni cu viitoarele proiecte de metrou și tren metropolitan.
În martie 2024, proiectul a primit avizul Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism
În martie 2024, proiectul a primit avizul Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism, însă administrația locală a explicat ulterior că implementarea depinde în mare măsură de obținerea finanțărilor europene. Recent, Emil Boc a declarat că marile proiecte de parcuri aflate în așteptare, inclusiv cel de la Expo Transilvania, sunt legate de viitorul exercițiu financiar european 2027-2034.
„Când vom avea banii aferenți în buget, sperăm ca noul exercițiu financiar 2027-2034 să deschidă posibilitatea de a putea finanța și partea de la Expo Transilvania”, a explicat edilul. Până atunci însă, mulți locuitori din Mărăști spun că zona continuă să se degradeze și se întreabă când vor vedea în teren schimbările promise de administrația locală. Pentru moment, proiectul există pe hârtie, însă transformarea efectivă a Expo Transilvania rămâne condiționată de găsirea fondurilor necesare pentru o investiție estimată la zeci de milioane de euroa
2 Comentarii