Clujenii sunt chemați astăzi la urne pentru a-și alege reprezentanții atât la nivel local,cât și european. Procesul de votare se desfășoară în 674 de secții de votare amenajate în tot orașul, iar pe listele permanente sunt înscriși 614.807 alegători.
Clujenii care doresc să voteze la alegerile locale și europarlamentare de duminică, 9 iunie 2024, pot verifica online secția de votare la care sunt arondați.
Această campanie a fost despre voi – despre dorința noastră comună de a vedea un Cluj mai prosper, mai unit și mai pregătit pentru viitor. A fost o onoare să vă reîntâlnesc, iar pe unii să vă cunosc
Clujenii vor un lucru de bun simț: să trăiască într-o comunitate bazată pe respect față de valorile care o definesc, onestitate față de oamenii care o alcătuiesc,
În pragul alegerilor de duminică, administrația locală nu-și mai vede capul de treabă.
Primăria Florești a obținut finanțare din fonduri nerambursabile pentru a crește capacitatea școlilor din comună cu 3000 de elevi.
Mesajul lui Bogdan Pivariu: ”Duminică ne prezentam la urnele de vot pentru a decide viitorul comunității noastre. Campania electorală ajunge la final, iar echipa PNL Florești s-a concentrat exclusiv pe proiecte și soluții de care Floreștiul are nevoie.
Dacă USR Cluj a reușit cu 5 consilieri să impună proiecte importante pentru Cluj, imaginați-vă ce se poate face cu zece consilieri locali!
Strada Uliului din Cluj-Napoca se confruntă cu o nouă catastrofă, după ce o altă porțiune de drum a crăpat în această seară. Imagini apocaliptice surprind momentul în care o parte semnificativă a străzii a alunecat, lăsând în urmă un peisaj dezolant și pe
Cluj-Napoca și alte 10 localități din județul Cluj vor beneficia de extinderea infrastructurii de apă și canalizare.
În ultimii ani, administrația PNL, în frunte cu Alin Tișe, nu a mai lansat proiecte mari de investiți în județul Cluj. Sunt încă multe de făcut ca să ajungem la standardele de viață pe care ni le dorim, dar pare că nu mai există voință.
Viorel Băltărețu, deputat de Cluj și candidat al Alianței Dreapta Unită la funcția de primar al municipiului Cluj-Napoca critică influența PSD și PNL în administrația locală, acuzându-i de complicitate și de subjugarea orașului.
Primarul municipiului Cluj-Napoca Emil Boc a simțit astăzi pe propria piele ce înseamnă traficul pe ruta Cluj-Florești, cea mai aglomerată rută din țară, mai aglomerată chiar și decât cea București-Otopeni, conform unor studii de trafic.
Locuitorii unui bloc din Mănăștur nu vor ca stația de metrou propusă în marele proiect de mobilitate al Clujului să fie construită lângă clădirea lor.
Lucrările avansează cu rapiditate la noul parc din comuna Florești! Autoritățile anunță că acesta va fi inaugurat până la finalul verii.
Curg promisiunile înainte de alegerile locale de duminică!
Odată cu intrarea USR în Consiliul Local, scena politică locală s-a reconfigurat. Ședințele de Consiliu Local au început să fie un spațiu unde se discută problemele clujenilor și nu doar un formalism unde se ridică mâna fără obiecții.
”Vrem să putem oferi locuințe decente împreună cu fondurile europene, cu fondurile norvegiene, cu fondurile locale” a declarat primarul orașului.
Adrian Oros, candidatul Alianței Dreapta Unită la președinția Consiliului Județean Cluj, îi cheamă pe clujeni la vot, ca să trimită acasă liderii actuali ai administrației locale. Senatorul Oros susține că prea multe proiecte importante ale Clujului sunt
REPORTER: Domnule Alexandru Cordoș, aveți o experiență vastă în administrația publică locală și în administrație privată. Ați fost consilier local PSD în Cluj-Napoca, ați fost consilier județean, sunteți cadru uiversitar.
Adriana Cristian, candidată la alegerile europarlamentare din partea Alianței Dreapta Unită, face apel la cetățeni să participe la votul din 9 iunie. Alegătorii vor primi cinci buletine de vot
La fiecare tur de alegeri, administrația Boc promite aceleași mari proiecte de infrastructură.
Viorel Băltărețu, contracandidatul lui Boc la alegerile din 9 iunie 2024, este unul dintre politicienii altfel. Intrat în Parlament în 2020, după mai bine de 20 de ani de antreprenoriat, candidează la Primăria Cluj-Napoca din partea Alianței Dreapta Unită
Locuitorii din Oradea și zona metropolitană a municipiului vor avea o nouă alternativă de transport public, prin realizarea unei rețele de trenuri metropolitane.
În ultimii ani, tot mai mulți clujeni și-au exprimat nemulțumirea față de modul în care administrația Boc gestionează reamenajarea parcurilor din oraș.
„Pe 9 mai, ne spunea primarul ca "au intrat buldozerele " și începe construcția bazinului din Borhanci de pe strada Bicaz. Și de atunci,buldozerele nu s-au mai mișcat!”,
Ei au trimis o scrisoare prin care îndeamnă și alți membrii ai comunității Universității Babeș-Bolyai să sprijine cauza ”Cluj students for Palestine”.
Mesajul prezentat de Primăria Cluj-Napoca oaspeților care au dorit să cunoască mai bine comunitatea clujeană a fost însoțit de acest video de prezentare, menit să scoată în evidență particularitățile orașului nostru dar și să sublinieze dimensiunea sa eur
Sunt multe locuri în care încă nu sunt terenuri de sport – ar trebui să existe în fiecare comună, nu neapărat pentru că s-ar face performanță cu fotbalul sau cu volei sau baschet, dar am încuraja copiii să înlocuiască device-urile electronice
“O infrastructură anti-frică” – e ceea ce își propune să construiască Sabin Sărmaș, candidat independent la Primăria Cluj-Napoca, pentru a ajuta mai multe categorii vulnerabile invizibile pentru actuala administrație locală