VIDEO. Momentul în care o elevă este lovită pe trecerea de pietoni în apropierea școlii. Reacția șoferiței care a lovit-o e de neînțeles. Imagini cu impact

Accident șocant surprins de camere: fată de 16 ani, rănită pe trecerea de pietoni după ce a fost lovită de o mașină. Reacția șoferiței care a lovit-o este cel puțin ciudată

Un accident grav a avut loc luni pe o trecere de pietoni aflată chiar în apropierea unui liceu, în orașul Buziaș, județul Timiș. O adolescentă de 16 ani a fost lovită de un autoturism condus de o femeie în vârstă de 38 de ani, în timp ce mergea spre școală.

Fata traversa strada împreună cu o colegă. Cele două ajunseseră aproape de trotuar, după ce parcurseseră mai bine de jumătate din trecere, când mașina a venit cu viteză moderată, cam spre centrul axului drumului, dar culmea, exact când se apropia, mașina accelerează și se încadrează exact și o izbește pe una dintre ele. Impactul a fost puternic, victima fiind proiectată la aproximativ doi metri distanță, pe carosabil.

Întregul moment a fost surprins de camere video. În imagini se vede cum cealaltă elevă scapă în ultimul moment, fuge, se întoarce își ridică ghiozdanul și pleacă mai departe. Singura explicație ar fi că era în stare de șoc.

Șoferița a oprit imediat după accident și a coborât din mașină pentru a vedea starea fetei. Dar reacția ei e de neînțeles. Trage de fată, deși ar fi trebuit să știe că nu ai voie să miști victima lovită într-un accident. În autoturism se aflau și doi copii, pe bancheta din spate, existând suspiciunea că atenția conducătoarei auto ar fi fost distrasă în acele momente.

Adolescenta rănită a fost transportată la spital pentru investigații. Medicii au descoperit, în urma examinărilor, o fractură de bazin fără deplasare și o fractură la nivelul coloanei lombare (L5), fiind direcționată către secția de neurochirurgie.

Polițiștii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele producerii accidentului.

Comentarii Facebook