Tibi Ușeriu a terminat maratonul Yukon Arctic Ultra

Tibi Ușeriu a terminat pe locul doi cursa infernală de la Cercul Polar.

Românul a făcut o cursă excelentă, dar a fost devansat de elvețianul Fabian Imfeld. Greutatea competiției face ca toți cei care termină cursa să fie câștigători, dovadă că în acest an numai doi sportivi au ajuns la finish.

Rând pe rând, ceilalţi 21 concurenţi înscrişi în cursa de 300 de mile au abandonat.

Tiberiu Uşeriu a fost la cea de-a doua participare la Yukon Arctic Ultra. Anul trecut, bistrițeanul a mers aproximativ 100 de kilometri în 24 de ore la temperaturi de -38 de grade Celsius, iar la a doua oprire, medicii care i-au făcut controlul de rutină l-au anunţat că trebuie să se retragă. A fost transportat cu elicopterul la spitalul din Whitehorse, Canada, pentru îngrijiri de specialitate, pentru că avea degerături.