Hackerii lovesc din nou! Aveți grijă la mailurile primite din partea ANAF, NU sunt ceea ce par: „Vă sfătuim să NU deschideți aceste emailuri”
ANAF trage un semnal de alarmă: o nouă campanie de e-mailuri false circulă în această perioadă, vizând plătitorii de taxe din România. Mesajele par a fi transmise în numele instituției și informează, în mod fals, că „ai dreptul să primești bani înapoi pentru că ai plătit prea mult la impozite”.
Dacă până acum, hackerii s-au folosit de numere de telefon pentru a suna sau a da mesaje oamenilor, acum, aceștia folosesc metoda e-mail-ului.
Este vorba despre o formă de e-mail spoofing: o metodă de fraudă informatică prin care atacatorii folosesc identitatea vizuală și denumirea instituției pentru a induce în eroare destinatarii.
Recomandarea autorităților este clară:
- NU deschideți astfel de e-mailuri!
- Dacă le-ați deschis, NU accesați linkurile și NU descărcați documentele anexate!
- Evitați să transmiteți date personale sau să faceți plăți!
În cazul în care ați interacționat cu astfel de materiale, ANAF vă recomandă să raportați imediat incidentul Poliției.
Reprezentanții instituției subliniază că securitatea cibernetică a ANAF și protecția contribuabililor reprezintă o prioritate absolută, iar echipele specializate din cadrul Ministerului Finanțelor și ANAF monitorizează aceste tentative de fraudă.
0 Comentarii