Românii pot părăsi localitățile de domiciliu numai cu declarație pe proprie răspundere și pentru chestiuni urgente.
Unii oameni au fost mai abili și au reușit să ajungă pe litoral.
- Am profitat de această stare de alertă şi am venit să îmi văd rudele, mărturisește o femeie întâlnită la o plimbare pe plajă.
- De unde sunteti?
- Din Neamț. Am și o mătușă mai în vârstă și am venit să îmi văd mătușa și am ieșit și la o scurtă plimbare.
***
- Suntem din Bucureşti, spune un tânăr care se plimbă pe țărm. Am plecat dimineaţă şi a fost ok, a fost liber. Simţeam nevoia să plecăm. Am stat două luni în casă, nu mai rezistam.
- Ce aţi bifat pe declaraţie?
- Punctul 8, cred. Alergăm pe malul mării, spune tânărul râzând.
La punctul 8 din declarație scrie că este posibilă părăsirea localității pentru activități recreativ-sportive, conform Digi 24.
0 Comentarii