Marti 30 Noiembrie

Oscar 2011: Afla aici nominalizarile!


Intre filmele nominalizate la premiile Oscar 2011 se numara: "The King's Speech", "The Social Network", "Black Swan", "127 Hours", "Inception", precizeaza organizatorii evenimentului.

 

Cel mai bun film:

"The King's Speech", de Tom Hooper,

"127 Hours", de Danny Boyle,

"Black Swan", de Darren Aronofsky,

"The Fighter", de David O. Russell,

"inceputul/ Inception", de Christopher Nolan,

"The Kids Are All Right", de Lisa Cholodenko,

"Reteaua de socializare/ The Social Network", de David Fincher,

"Povestea jucariilor 3/ Toy Story 3", de Lee Unkrich,

"Adevaratul curaj/ True Grit", de Ethan şi Joel Coen,

"Winter's Bone", de Debra Granik



Cea mai buna actrita in rol principal:

Anette Benning ("The Kids are Allright"),

Natalie Portman ("Black Swan"),

Nicole Kidman ("Rabbit Hole"),

Michelle Williams ("Blue Valentine"),

Jennifer Lawrence ("Winter's Bone")


Cel mai bun actor in rol principal:

Javier Bardem ("Biutiful")

Jeff Bridges ( "True Grit")

Colin Firth ("The King's Speech"),

James Franco ("127 Hours") şi

Jesse Eisenberg ("The Social Network").


Cel mai bun regizor:

David Fincher ("Reteaua de socializare/ The Social Network"),

Darren Aronofsky ("Black Swan"),

Tom Hooper ("Discursul regelui/ The King's Speech"),

David O. Russell ("The Fighter") si

Ethan şi Joel Coen (Adevaratul curaj/ True Grit)

 

Cel mai bun actor in rol secundar:

Christian Bale ( "The Fighter")

John Hawkes ("Winter's Bone")

Jeremy Renner ("The Town")

Mark Ruffalo ("The Kids Are All Right")

Geoffrey Rush ("The King's Speech")


Cea mai buna actrita in rol secundar:

Amy Adams ("The Fighter")

Helena Bonham Carter ("The King's Speech")

Melissa Leo ("The Fighter")

Hailee Steinfeld ("True Grit" )

Jacki Weaver ("Animal Kingdom")

 

Cel mai bun scenariu adaptat:

Danny Boyle si Simon Beaufoy ("127 Hours"),

Aaron Sorkin ("The Social Network"),

Michael Arndt (Povestea jucăriilor 3/ Toy Story 3"),

Joel Coen si Ethan Coen (Adevăratul Curaj/ True Grit) si

Debra Granik ("Winter's Bone")



Cel mai bun scenariu original:

Mike Leigh ("Another Year"),

Scott Silver, Paul Tamasy si Eric Johnson ("The Fighter")

Christopher Nolan ("Inception"),

Lisa Cholodenko si Stuart Blumberg ("The Kids Are All Right") si

David Seidler ("The King's Speech")


Cel mai bun film de animatie:

How to Train Your Dragon (Chris Sanders si Dean DeBlois)

The Illusionist (Sylvain Chomet)

Toy Story 3 (Lee Unkrich)


Cea mai buna regie artistica:

Alice in Wonderland (Robert Stromberg si Karen O'Hara)

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1(Stuart Craig s Stephenie McMillan (Set Decoration)

Inception (Guy Hendrix Dyas, Larry Dias si Doug Mowat)

The King's Speech (Eve Stewart si Judy Farr)

True Grit (Jess Gonchor si Nancy Haigh)


Cea mai buna imagine:

Black Swan (Matthew Libatique)

Inception (Wally Pfister)

The King's Speech (Danny Cohen)

The Social Network (Jeff Cronenweth)

True Grit (Roger Deakins)


Cele mai bune costume:

Alice in Wonderland (Colleen Atwood)

I Am Love (Antonella Cannarozzi)

The King's Speech (Jenny Beavan)

The Tempest (Sandy Powell)

True Grit (Mary Zophres)


Cel mai bun machiaj:

The Way Back",

"The Wolfman",

"Barney's Version"



Cel mai bun lungmetraj documentar:

Exit through the Gift Shop

Gasland

Inside Job

Restrepo

Waste Land


Cel mai bun scurtmetraj documentar:


Killing in the Name

Poster Girl

Strangers No More

Sun Come Up

The Warriors of Qiugang

Comentarii Facebook