Marti 24 Mai

"The Hurt Locker" a castigat OSCAR-ul pentru cel mai bun film- VIDEO

 

UPDATE : "The Hurt Locker a invins AVATAR in competitia pentru cel mai bun film al anului.

 

 

Iata lista completa a castigatorilor:

 

Cel mai bun film: "The Hurt Locker"

Cel mai bun regizor: Kathryn Bigelow - "The Hurt Locker"

Cea mai bun? actri?? în rol principal: Sandra Bullock - "The Blind Side"

Cel mai bun actor în rol principal: Jeff Bridges - "Crazy Heart"

Cel mai bun actor în rol secundar: Christoph Waltz - "Inglourious Basterds"

Cea mai bun? actri?? în rol secundar: Mo'Nique - "Precious"

Cel mai bun scenariu adaptat: Geoffrey Fletcher - "Precious"

Cel mai bun scenariu original: Mark Boal - "The Hurt Locker"

Cel mai bun film de anima?ie: "Up", de Pete Docter

Cea mai bun? regie artistic?: "Avatar" (Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair)

Cea mai bun? imagine: Mauro Fiore pentru "Avatar"

Cele mai bune costume: Sandy Powell pentru "The Young Victoria"

Cel mai bun machiaj: Barney Burman, Mindy Hall ?i Joel Harlow pentru "Star Trek"

Cel mai bun lungmetraj documentar: "The Cove", de Louie Psihoyos ?i Fisher Stevens

Cel mai bun scurtmetraj documentar: "Music by Prudence", de Roger Ross Williams ?i Elinor Burkett

Cel mai bun mixaj de sunet: Paul N.J. Ottosson ?i Ray Beckett pentru "The Hurt Locker"

Cel mai bun montaj de sunet: Paul N.J. Ottosson pentru "The Hurt Locker"

Cel mai bun montaj: Bob Murawski ?i Chris Innis pentru "The Hurt Locker"

Cel mai bun film str?in: "El Secreto de Sus Ojos" (Argentina)

Cel mai bun scurtmetraj: "The New Tenants", de Joachim Back ?i Tivi Magnusson

Cel mai bun scurtmetraj animat: "Logorama", de Nicolas Schmerkin

Cele mai bune efecte vizuale: "Avatar" (Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham ?i Andrew R. Jones)

Cea mai bun? coloan? sonor?: "Up" - Michael Giacchino

Cel mai bun cântec: "The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)" din "Crazy Heart" - Ryan Bingham and T Bone Burnett

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zeci de milioane de oameni vor viziona in noaptea de duminica spre luni ceremonia premiilor Oscar. In Romania decernarea premiilor va avea loc la ora 3.00. Gazdele ceremoniei vor fi actorii Steve Martin si Alec Baldwin.

 

Cu toate ca mai sunt putine ore pana la decernarea mult ravnitelor statuete, criticii de film si nu numai mai fac inca estimari in ceea ce priveste posibilii castigatori. Favorit este filmul lui James Cameron, "Avatar", si pelicula regizata de fosta sa sotie, Kathryn Bigelow, "The Hurt Locker".

 

Superproductia "Avatar" a surprins prin lumea ireala pe care o prezinta si este filmul cu cele mai mari incasari din istorie, de 2,5 miliarde de dolari.

 

Filmul "The Hurt Locker" ar putea sa fie buturuga mica ce rastoarna carul mare si sa castige premiul pentru cel mai bun film. Pelicula a fost realizata cu unul dintre cele mai mici bugete de la Hollywood si a castigat pana acum 6 premii Bafta. Filmul prezinta drama unei echipe de genisti aflata pe un teatru de operatiuni.

 

In cursa s-au mai inscris filmele "Inglorious Basterds", "The Blind Side", "District 9".


Iata lista nominalizarilor:

 

Cel mai bun film:

Avatar

The Blind Side

District 9

An Education

The Hurt Locker

Inglourious Basterds

Precious

A Serious Man

Up

Up In The Air

 

Cel mai bun regizor:

 

James Cameron pentru "Avatar"

Kathryn Bigelow pentru "The Hurt Locker"

Lee Daniels pentru "Precious"

Quentin Tarantino pentru "Inglourious Basterds"

Jason Reitman pentru "Up in the Air"

 

Cel mai bun actor intr-un rol principal:


Jeff Bridges (Crazy Heart)

George Clooney(Up in the Air)

Colin Firth (A Single Man)

Morgan Freeman (Invictus)

Jeremy Renner (The Hurt Locker)

 

Cea mai buna actrita intr-un rol principal:


Sandra Bullock (The Blind Side)

Helen Mirren (The Last Station)

Carey Mulligan (An Education)

Gabourey Sidibe (Precious)

Meryl Streep (Julie & Julia)

 

Cel mai bun actor in rol secundar:


Matt Damon (Invictus)

Woody Harrelson (The Messenger)

Christopher Plummer (The Last Station)

Stanley Tucci (The Lovely Bones)

Christoph Waltz (Inglourious Basterds)

 

Cea mai buna actrita in rol secundar:


Penelope Cruz (Nine)

Vera Farmiga (Up in the Air)

Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart)

Anna Kendrick (Up in the Air)

Mo'Nique (Precious)

 

Cel mai bun film de animatie:


"Coraline"

"Fantastic Mr. Fox"

"The Princess and the Frog"

"The Secret of Kells"

"Up"

 

Cel mai bun film strain:


"Ajami" Israel

"El Secreto de Sus Ojos" Argentina

"The Milk of Sorrow" Peru

"Un Prophete" Frana

"The White Ribbon" Germania

 

Cel mai bun scenariu original:


Mark Boal: The Hurt Locker

Quentin Tarantino: Ingloourious Basterds

Alessandro Camon si Oren Moverman: The Messenger

Joel Coen si Ethan Coen: A Serious Man

Bob Peterson, Pete Docter: Up

 

Cel mai bun scenariu adaptat:


Neill Blomkamp si Terri Tatchell: District 9

Nick Hornby: An Education

Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche: In the Loop

Geoffrey Fletcher: Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire

Jason Reitman si Sheldon Turner: Up in the Air

 

Cea mai bun regie artistica:

 

Rick Carter si Robert Stromberg: Avatar

Dave Warren si Anastasia Masaro: The Imaginarium of Doctor Parnassus

John Myhre: Nine Sarah

Greenwood: Sherlock Holmes

Patrice Vermette: The Young Victoria

 

Cea mai buna imagine:

 

Mauro Fiore: Avatar

Bruno Delbonnel: Harry Potter and the Half-Blood Prince

Barry Ackroyd: The Hurt Locker

Robert Richardson: Inglourious Basterds

Christian Berger: The White Ribbon

 

Costume:

 

Janet Patterson: Bright Star

Catherine Leterrier: Coco before Chanel

Monique Prudhomme: The Imaginarium of Doctor Parnassus

Colleen Atwood: Nine

Sandy Powell: The Young Victoria

 

Cel mai bun documentar:

 

Anders Østergaard si Lise Lense-Møller: Burma VJ The Cove

Robert Kenner si Elise Pearlstein: Food, Inc.

Judith Ehrlich si Rick Goldsmith: The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon

Papers Rebecca Cammisa: Which Way Home

 

Cel mai bun documentar scurt metraj:


Jon Alpert si Matthew O'Neill: China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

Daniel Junge si Henry Ansbacher: The Last Campaign of Governor Booth Gardner

Steven Bognar si Julia Reichert: The Last Truck: Closing of a GM Plant

Roger Ross Williams si Elinor Burkett: Music by Prudence

Bartek Konopka si Anna Wydra: Rabbit à la Berlin

 

Cel mai bun montaj:

 

Stephen Rivkin, John Refoua si James Cameron: Avatar

Julian Clarke: District 9

Bob Murawski si Chris Innis: The Hurt Locker

Sally Menke: Inglourious Basterds

Joe Klotz: Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire

 

Machiaj:

 

Aldo Signoretti si Vittorio Sodano: Il Divo

Barney Burman, Mindy Hall si Joel Harlow: Star Trek

Jon Henry Gordon si Jenny Shircore: The Young Victoria

 

Muzica (Partitura originala):

 

James Horner: Avatar

Alexandre Desplat: Fantastic Mr. Fox

Marco Beltrami si Buck Sanders: The Hurt Locker

Hans Zimmer: Sherlock Holmes

Michael Giacchino: Up

 

Muzica (Cantec original):


Randy Newman: "Almost There" din The Princess and the Frog

Randy Newman: "Down in New Orleans" din The Princess and the Frog

Reinhardt Wagner: "Loin de Paname" din Paris 36

Maury Yeston: "Take It All" din Nine

Ryan Bingham si T Bone Burnett: "The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)" din Crazy Heart

 

Scurt metraj animat:


French Roast: Fabrice O. Joubert

Granny O'Grimm's Sleeping Beauty: Nicky Phelan and Darragh O'Connell

The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte): Javier Recio Gracia

Logorama: Nicolas Schmerkin

A Matter of Loaf and Death: Nick Park

 

Scurt metraj actiune:


The Door: Juanita Wilson si James Flynn

Instead of Abracadabra: Patrik Eklund si Mathias Fjellström

Kavi: Gregg Helvey

Miracle Fish: Luke Doolan si Drew Bailey

The New Tenants: Joachim Back si Tivi Magnusson

 

Sunet:


Avatar: Christopher Boyes si Gwendolyn Yates Whittle

The Hurt Locker: Paul N.J. Ottosson

Inglourious Basterds: Wylie Stateman

Star Trek: Mark Stoeckinger si Alan Rankin

Up: Michael Silvers si Tom Myers

 

Mixaj:


Avatar: Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson si Tony Johnson

The Hurt Locker: Paul N.J. Ottosson si Ray Beckett

Inglourious Basterds: Michael Minkler, Tony Lamberti si Mark Ulano

Star Trek: Anna Behlmer, Andy Nelson si Peter J. Devlin

Transformers: Revenge of the Fallen: Greg P. Russell, Gary Summers si Geoffrey Patterson

 

Efecte vizuale:


Avatar: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham si Andrew R. Jones

District 9: Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros si Matt Aitken

Star Trek: Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh si Burt Dalton.

 

VIDEO CNN

 

 

Comentarii Facebook