Image 1 of 2

Social

Comunitatea evreilor din Cluj așteaptă ca TVR să îşi ceară scuze evreilor pentru colindul antisemit

14
Distribuie
  
4
  
  
  



 

Preşedintele Federaţiei Comunităţii Evreieşti Cluj, Robert Schwartz, cere TVR să ceară scuze publice evreilor din România pentru colindul antisemit difuzat într-o emisiune la TVR 3.

 

Robert Schwartz a declarat că difuzarea colindului pe TVR 3 nu a fost vorba despre o greşeală.

 

Sunt foarte îngrijorat în urma difuzării acelui colind pe TVR 3 şi mai ales după ce am auzit că de un an acel colid este distribuit pe CD. Sunt îngrijorat şi pentru că un director al culturii din judeţul Cluj a permis aşa ceva. Nu poate spune că nu ştia. Cum a putut trimite la TVR aşa ceva şi cum TVR a putut difuza cântece în afara legii, fiind un colind cu un pronunţat caracter antisemit, care îmi aminteşte de anii 1933 - 1940, de Auschwitz? TVR trebuie să îşi ceară scuze publice evreilor din România şi aştept ca instituţiile abilitate, Parchetul, Poliţia, să se autosesizeze. Nu a fost vorba despre o greşeală”, a spus Schwartz.

 

Acesta a afirmat că așteaptă ca televiziunea publică să cerceteze situaţia şi ”să îi sancţioneze pe cei vinovaţi”.

 

Deja Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) şi Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) au primit sesizări.

 

Este vorba despre un colind cântat de Ansamblul ”Dor transilvan”, la TVR 3, folosind de mai multe ori termenul ”jidov”.

 

A născut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toată lumea i se-nchină, / Numai jidovii-l îngână. / Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Să iasă şfară [= fum] în drum”, potrivit unui fragment din colind, publicat de Revista 22.

 

Colinde antisemite la TVR Cluj: Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ” - VIDEO

coral1_1.jpg
11-12-2013, 23:51
371 vizualizări
27 comentarii
@@12-12-2013, 14:07
Asa zici?
Nu mi-e ciuda....ar fi muuult peste nivelul meu intelectual de "jidan borat" sa-mi fie ciuda pe un idiot....
Si da, ai dreptate, istoria nu poate fi schimbata: deci degeaba o tineti intr-o continuitate dacica... poate daca-l scoateti pe Daicoviciu si pe Ceausescu din mormant!
Si da, afla de la mine: 6 milioane de OAMENI (nu primate ca tine, desi e pacat si de primate!) au fost ucisi de nazisti....Pacat ca tac'tu "Dolf" n-a avut nicio treaba cu valachii, ar fi ajutat istoria actuala a Europei... Macar noi puteam circula - nu's "jidov" - linistiti in Europa!!!
qwe12-12-2013, 20:18
asa este dar:

Este vorba despre un colind cântat de Ansamblul ”Dor transilvan”, la TVR 3, folosind de mai multe ori termenul ”jidov”.

”A născut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toată lumea i se-nchină, / Numai jidovii-l îngână. / Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Să iasă şfară [= fum] în drum”, potrivit unui fragment din colind, publicat de Revista 22.


Este vorba despre un colind cântat de Ansamblul ”Dor transilvan”, la TVR 3, folosind de mai multe ori termenul ”jidov”.

”A născut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toată lumea i se-nchină, / Numai jidovii-l îngână. / Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Să iasă şfară [= fum] în drum”, potrivit unui fragment din colind, publicat de Revista 22.


Este vorba despre un colind cântat de Ansamblul ”Dor transilvan”, la TVR 3, folosind de mai multe ori termenul ”jidov”.

”A născut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toată lumea i se-nchină, / Numai jidovii-l îngână. / Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Să iasă şfară [= fum] în drum”, potrivit unui fragment din colind, publicat de Revista 22.


Este vorba despre un colind cântat de Ansamblul ”Dor transilvan”, la TVR 3, folosind de mai multe ori termenul ”jidov”.

”A născut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toată lumea i se-nchină, / Numai jidovii-l îngână. / Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Să iasă şfară [= fum] în drum”, potrivit unui fragment din colind, publicat de Revista 22.
@yuppie12-12-2013, 14:01
manca-te-ar nazistii de jidan borat. degeaba ti-i ciuda fraiere, istoria nu poate fi schimbata :)
Yuppie12-12-2013, 13:57
Da'ar Dumnezeu sa iesiti voi, amarastenii astia comentaci inumani pe diverse hornuri ca "jidovii" la Auschwitz si in alte parti, cenusa voastra sa fie aruncata in Nadas.....
Mai, vreo 6 milioane de "jidovi" au fost ucisi in lagare.....
Inlocuiti in colinda "jidov" cu "valach", ascultati-l si simtiti-va bine...ca asta ati merita!!!
Marian12-12-2013, 13:37
http://dexonline.ro/definitie/jidov
Unde-i antisemitismul? Eu ma simt discriminat pozitiv de comunitatea evreiasca pentru ca asteapta scuze de la TVR3 si astept sa mi se ceara scuze pentru acest lucru de comunitatea evreiasca care se simte lezata.
unu12-12-2013, 14:28
Primul pas pentru tine ar fi sa inveti limba romana....daca te simti discriminat pozitiv nu astepta scuze.....trebuie sa fii recunoscator...Dar e grea limba romana, mai ales pentru cei care de-abia stiu citi un articol pe stiridecacat...:)))
Marius12-12-2013, 12:13
Mai lasă-mă domnule cu evreii ăştia. De la noi cine naiba îşi cere scuze când ne tăvălesc occidentalii cu noroi. Colinda este una străveche românească, foarte corectă ca mesaj şi conţinut, şi n-o să ne siluim noi acuma tradiţiile ca să nu supărăm evreii. Că românii i-au protejat dintotdeauna pe cât s-a putut. Să meargă să facă gălăgie în Ungaria că acolo este şi a fost cu adevărat antisemitism.
Marius12-12-2013, 14:14
Imi cer scuze. Am aflat abia acum ca e veche de 100 ani. Cam cand incepea sa fie la moda in Regat antisemitismul.
tesu12-12-2013, 12:05
comunitatea evreilor nu asteapta nimic. poate doar javrele sioniste. nu toti evreii sunt sionisti
Dan12-12-2013, 10:58
Acel director al culturii din judeţul Cluj ar trebui urgent demis si arestat. In celula ar trebui sa fie supus la torturi care sa aminteasca de patimile lui Iisus sau de suferintele evreilor in istorie, la alegere.
juj12-12-2013, 12:22
Ziiiici? Esti tampit.
Sorin12-12-2013, 10:48
Pentru toate aceste comentarii halucinante pentru anul 2013 acest colind trebuie interzis, iar cei care l-au difuzat dati afara
jir12-12-2013, 12:26
Sorine ai dreptate! La fel si @tesu si@Marius. De cateva zile "Stiri de Cluj" citeaza fara probleme niste versuri si pe ei nu se "supara nimeni". Citatul este urmatorul:

Este vorba despre un colind cântat de Ansamblul ”Dor transilvan”, la TVR 3, folosind de mai multe ori termenul ”jidov”.

”A născut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toată lumea i se-nchină, / Numai jidovii-l îngână. / Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Să iasă şfară [= fum] în drum”, potrivit unui fragment din colind, publicat de Revista 22.

sau ca sa nu existe dubii:

Este vorba despre un colind cântat de Ansamblul ”Dor transilvan”, la TVR 3, folosind de mai multe ori termenul ”jidov”.

”A născut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toată lumea i se-nchină, / Numai jidovii-l îngână. / Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Să iasă şfară [= fum] în drum”, potrivit unui fragment din colind, publicat de Revista 22.

desigur si:


Este vorba despre un colind cântat de Ansamblul ”Dor transilvan”, la TVR 3, folosind de mai multe ori termenul ”jidov”.

”A născut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toată lumea i se-nchină, / Numai jidovii-l îngână. / Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Să iasă şfară [= fum] în drum”, potrivit unui fragment din colind, publicat de Revista 22.
...12-12-2013, 9:56
Da-le-as multa m.uie tuturor jidanilor. In loc sa va bucurati ca ati scapat cu bine de Unchiu Dolf, aruncati cu noroi in stanga si in dreapta. Nu se stie niciodata cand mai rasare vreun Führer. :)
...12-12-2013, 11:14
esti incult !
Citeste ce scrie Dacus@ si verifica, dupa mergi la baie in oglinda si da-ti doua palme .
@ala de la 11:1412-12-2013, 13:58
is antisemit si rasist, m.uistule. ia p.ula. mergi la baie in oglinda si ia p.ula.
Dacus12-12-2013, 9:53
jidanii nu sunt acelasi lucru cu evreii. evreii sunt doar semitii, poporul care a trait de drept in Asia Mica, raspandit din Egipt pana in Iran. In schimb, jidanii sunt khazarii care in secolele XIII-XIV s-au convertit pe sest la iudaism si nu au o picatura de sange semitic in ei.
acuzatiile de antisemitsm impotriva unui popor profund ortodox cum este Poporul Roman frizeaza imbecilitatea, spalarea pe creier sau reaua intentie! cum poate fi un popor antisemit atata timp cat Mantuitorul si Fiul Domnul pe care il slavesc zi si noapte pprin rugaciuni, slujbe, posturi si nevointe a fost semit?!?! sa imi explice propaganda jidaneasca chestiunea asta!
jidanii au deturnat denumirea de evreu, jidanii NU sunt evrei! nici macar evreii ortodocsi (adevaratii semiti) nu ii suporta pe acesti jidani! cautati, vedeti, convingeti-va!
nu dati apa la moara propagandei zioniste a jidanilor care au facut si fac averi colosale de pe urma cultului victimizarii si a "holocaustului".
Poporul Roman este un popor curat si pravoslavnic! Lasati jidanii si masinaria lor propagandistica sa latre a turbare asa cum face de sute de ani. Inchinati-va Domnului Dumnezeu si aduceti slava Mantuitorului IIsus Hristos. Doamne ajuta!
anti mafia zionist-masonica12-12-2013, 9:52
http://danielvla.wordpress.com/2013/11/28/crimele-evreilor-comise-impotriva-romanilor-in-1940/
dan12-12-2013, 9:47
Pentru cei care nu cunosc istorie rog sa va abtineti de la comentarii fara sustinere.
Multi trec prin scoala ca rata prin apa , ne le apartine vina in totalitate dar daca nu cunosti nu sustii, taci si astepti sa-ti deschida cineva ochii . Nu sunt evreu dar din curiozitate am mai deschis cite o carte ... am avut prieteni si vecini evrei , oameni de o modestitate si inteligenta sclipitoare .
gergelylaszlo53@yahoo.com12-12-2013, 10:38
felicitari dom.Dan,si asa se poate ,sper ca aveti foarte multi romani in favoarea dv.Cu mult respect!
Cornel12-12-2013, 13:01
Si in acele carti ai gasit dumneata cuvantul "modestitate"????????????????????????????????
Novak12-12-2013, 9:23
Colindul trebuie interzis. Da numai exemple negative. Asta despre care se vorbeste l-a auzit si Hitler odata cand a fost in vizita la Antonescu si uite ce a iesit.
sictir12-12-2013, 9:19
sa ne suga pulele toti jidanii din Cluj ,pe rand, aliniati frumos cu steaua galbena pe piept !
clodix12-12-2013, 8:40
ne pare rau k am spus adevarul )))))))))))))
gogu12-12-2013, 8:01
Traiasca maresalul Antonescu ,erou national ! Cacam-as pe voi jidani imputiti !
Mihai12-12-2013, 7:41
na din partea mea poa sa astepte..