Image 1 of 2

Social

Cluj: Și-au UITAT bebelușul în mașină timp de o oră și au plecat la shoping la VIVO - FOTO EXCLUSIV

  



 

Un bebeluș a fost lăsat de doi părinți din Cluj, singur în mașina, timp de o oră în parcarea Mall ului Vivo (fostul Polus).

 

Azi, în jurul orei 13:30, în parcarea mall-ului Vivo din Cluj Napoca a fost găsit într-o mașina un bebeluș care plângea foarte tare, părinţii lui l-au lăsat acolo în jur de o oră, iar ei au intrat la cumpărături, când a fost scos copilul din mașină suspina de la atâta plâns”, ne-a relatat un martor.

 

Oamenii s-au alertat când au auzit plânsetele copilului, iar apoi au sunat la 112.  ”Oamenii au vrut sa sparga geamul, doar ca nu l-au spart de teama ca o sa fie ei acuzati dupa aceea. Au sunat si la politie, și intre timp au ajuns parintii, după cel puţin 40 de minute de când oamenii s-au sesizat”.

--------------------------

UPDATE

 

”A fost un apel prin 112, dar la câteva minute s-a revocat pentru că s-au întors părinții. Au fost identificați cei doi părinți și vor veni pentru a discuta cu polițiștii. Ulterior se vor urma pașii legali”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Cluj, Carmen Jucan.

 

coral1_1_1.jpg
22-1-2018, 20:21
556 vizualizări
76 comentarii
tarani paparazi26-1-2018, 10:55
ce plm le trebuie la astia
ce-i intereseaza pe ei ce fac altii cu copilul lor

vedeti-va de vietile voastre si nu va bagati peste altii retardatilor
da daca...26-1-2018, 1:06
Da daca apareau parintii si sunau ei la politie sa spuna ca au lasat copilul in masina ca sa nu-i strice somnul si cand s-au intors au vazut doi ciudati care dau tarcoale masinii si ii fac copilului poze cu telefonul?!? Pot fi pedofili sau pot intentiona sa fure copilul?
No? Cum era atunci?
gicu25-1-2018, 1:39
Adica s-a sunat la politie si in final au ajuns tot parintii mai repede decat politia adica la 40 minute distanta de apel? Le-a luat o ora la politai sa ajunga ? Parintii ar trebui amendati daca nu mai mult de atat
ad25-1-2018, 17:23
Doamne da ce ai mai inteles si tu ma omule n-o fost nici un 40 de minute or mintit aia ca sa exagereze ca ce mare descoperire o facut ei cum ca atata o stat ei langa masina cat copilu plangea. O fost numa 5 minute de cand so sesizat ala si o sunat la 112 pana parintii or si venit deja la masina si apoi aia de i-o dat in gat la politie iute o si sunat inapoi la politie sa nu mai vina ca le-o fo frica sa nui amendeze pe ei pentru alarma falsa.
@gicu26-1-2018, 10:57
esti un idiot
cum adica parintii ar trebuie amendati
e copilul lor si-l cresc cum vor
unde scrie ca nu poti lasa copilul mic nesupravegheat
dar se gasesc niste minti din astea "lumincate " ca voi sa spuna ce e de facut
Clujul 201824-1-2018, 2:50
Mda, aici vorbim de doi parinti mocanii lasati de Bocul sa intre in orasul nostu, Vinituri de pe sate unde n-au stiut ce e aia apa curenta, unde se ca.cau in fundul curtii si noaptea stateau cu pi.satul in ei ca le era frica sa iasa din casa sa nu le dea cineva in cap sau pe iarna pe ger la fel, astia dau tonul Clujului in ziua de azi,iar noi cei nascuti si crescuti aici de geneatii am ajuns minoritari la noi asaca pentru ca am dat Bocului cheia Primariei in loc sa-l lasam la cosit!!
Victorie24-1-2018, 10:16
Ce prost ești mai,daprost tare. Unde dracu ai crescut,la oraș,lingă curul părinților,in puf ? Nesimțit care ești sa vb Asa de oameni . Dobitoc. Tie sapa in mina ,sa vezi cum se lucrează sa știi cum sa vorbești de un om care într-adevăr știe munci in sudoarea frunții. Gura proasta și Sparta ce ești tu.
PS. Nu Sint de la munte,am crescut printre pietrele orașului,dar am apreciat muncitorii de la sate,ca de aia de la munte nu aveam noi in zona.
Eu24-1-2018, 10:51
Clujul 2018 e putin prost fata de tine, Victorie.
Ce-ati pățit idioților,v-ati băut cerneala?
Unul mai prost ca altul, locul doi nu exista.
Winnie The Pooh23-1-2018, 20:23
Dispozitivele de supraveghere bat pe o raza de cat ai tu nevoie depinde doar de tine ce model si cu ce acoperire vrei tu sa iti cumperi.
Poate ca acel cos din imagine are o camera video si un microfon in maner precum si senzori de temperatura, de umiditate, de masurare a ritmului cardiac, a temperaturii corporale, a calitatii aerului, si sa transmita datele prin sistem gsm la telefonul parintelui nu la 400 de m ci oriunde pe glob unde ai acoperire gsm?
Da, exista mii de astfel de produse, la un targ cu articole pentru nou-nascuti te sperii de cat de tehnologizate au ajuns chestiile astea si ce stiu sa faca.
Apoi si daca e un cos simplu, si aveau o simpla camera in masina care transmite alerte si semnal audio video pe telefon, parintii in clipa in care copilul s-ar fi trezit ieseau la masina in 5 minute, care e tragedia? In spitale sau in crese sunt lasati copiii sa planga si o jumatate de ora dupa ce se trezesc pana ce apare o ingrijitoare si n-au nimic.
Apoi legat de temperatura, se vede clar, copilul este imbracat ca pentru "afara", dar este totusi in masina. A masurat cineva dintre autosesizatii de afara cat este temperatura din masina, ca afara erau cam 2 grade cu plus si la cum este infofolit copilul, nu vad unde este problema? nu e doar in scutec afara si nici la -10 grade. Daca mergeau cu trenul 2-3 ore si prindeau vagoane de alea care "tocmai ce s-a stricat caldura" nu la fel statea copilul ala infofolit pana la destinatie?
Asa ca de ce este inadmisibil ce au facut parintii aia, chemam politia, dam la presa, ne agitam, invocam Norvegia? Hooo, oameni buni, ca facem din nimca o stire ca sa aiba unii clickuri si audiente?!?
De ce sa nu lasi copilul sa doarma in masina in cosuletul lui, daca e bine imbracat raportat la tremperatura (nu e nici vara sa fie canicula cu 50 de grade in masina si nici iarna in toata regula cu -20 sa inghete chiar si imbracat), si ai un sistem de supraveghere prin care il vezi si poti fugi la el in 5 minute daca plange?
Nu s-au dus la schiat si la-au lasat la baza partiei, din Polus in parcare faci 5 minute!
Jay23-1-2018, 23:23
Tinere, ai citit știrea? Părinții nu aveau niciun dispozitiv de urmărire a bebelușului, s-au întors la cel puțin 40 de minute de când oamenii s-au sesizat. Un copil nu e un dispozitiv pe care-l controlezi de la distanță, cum faci cu centrala termică, de exemplu. La vârsta respectivă îl iei cu tine peste tot, doarme bine și în Polus, din experiență vorbesc. Nu încerca să inventezi acum gaura de la macaroană, că nu e cazul aici. It's not about open minded, it's about human being. Stay chill!
Winnie24-1-2018, 0:45
1. De unde deduci ca as fi tanar? La fel ai "dedus" si ca parintii nu aveau sistem de supraveghere sau ca au revenit la masina dupa 40 de minute de cand s-au sesizat oamenii?

Sau ai luat de bun ce au scris "oamenii", "autosesizatii" care de oripilati ce au fost au exagerat lucrurile ca sa iasa cat mai senzational totul. Ce stirea lui peste mai era asta daca spuneau ca au auzit un bebe ca plange in masina au sunat repede si foarte oripilati si indignati la 112 dar ca in 5 minute au si aparut parintii in fuga, pentru ca stiau ca plange de pe monitor? E, spunem si noi ca au fost 40 de minute, o ora, deja se schimba treaba. Inconstientii, sa vina Norvegia sa le ia copilul, sa ii aresteze! De parca stateau aia o ora langa masina aia pana sa sune la politie!

2. Ma intrebi daca am citit "stirea". Nu, aici am citit ceea ce au lasat unii sa se inteleaga ca ar fi adevarul, fapt preluat si neverificat de cel care a facut stirea. Ulterior s-a revenit cu un update pe jumatate.
Stirea, e cu totul alta, niste idioti, dupa ce aud ca plange un copil se transforma brusc in vigilantes gen paza cartierului si stau lipiti de geamul masinii iar copilul ala normal ca plange si se agita si mai tare cand abia trezit din somn vede fetele alea necunoscute care il agaseaza. Aia suna la politie, vor sa sparga geamul masinii, pfoai ca cum, ca ce, ca moare copilul, ca trebuie salvat, extras, de zici ca arde masina sau e o bomba sub ea, desi nu sunt nici +50 de grade nici -20 in masina, intre timp, apar parintii care stiau si ei ca ala micu s-a trezit si plange, si aia suna repede inapoi la politie sa nu mai vina, ca era clar ca se faceau de tot kakatul! ATENTIE, nu dupa 40 de minute cum sustineau initial, ci dupa cateva minute cum reiese din comunicatul politiei care i-a dat astfel de gol.
Si vezi ca mai sunt si alte surse de informare, nu doar ziare online ahtiate dupa clickuri.

Dar pana si aici apare un update timid care daca ai putina minte iti poate arata care a fost adevarul: "A fost un apel prin 112, dar la câteva minute s-a revocat pentru că s-au întors părinții"

La cateva minute, insemnand ca din momentul in care copilul a inceput sa planga si parintii au primit alerta de la dispozitivul de supraveghere aflat in masina, le-a luat cateva minute sa ajunga la masina. Care e problema? Cum am mai spus, spital sau la cresa ti-l lasa sa urle si o jumatate de ora pana vine o ingrijitoare la el si nu moare din asta. Toti nou nascutii cand se trezesc plang unii mai putin, altii si o ora. Din experienta de care vorbesti ar trebui sa stii ca la un bebe cand tocmai face ochi ca se trezeste nu ii bagi 2-3 moace de necunoscuti in fata ca il sperii, il agiti si o sa urle si mai tare!

Concluzia, Fake News si o gramada de cititori care iau de buna informatia bruta neverificata ca le merge stirea asa direct la suflet cand gradul de dramatism e mai mare, mai bine sa il crezi pe vigilantes care spune 40 de minute - o ora decat pe parinti sau pe politie care spune: cateva minute!
Alex24-1-2018, 11:07
Bai omule copilul nu e o plasa sa o lasi in masina. Se pot intampla multe, un betiv, un prost, un incendiu la bord etc. Vine unu iti fura masina cu copil cu tot.
Nu e bine sa lasi genti, telefoane tablete in masina la vedere, si aia isi lasa copilul.
@Winnie24-1-2018, 13:53
Ma winnie...ceva ai scris tu acolo (cam mult), dar nu cred ca bine. Deci acei vigilantes nu ar fi trebuit sa sune pentru ca acel copil era supravegheat (x,y,z) prin satelit, cat si pH, Eh, rh, si T din locatie?!? Sa intaleg ca ai dedus ca aveau asa ceva? Dar de ce nu doar un telefon pus pe speaker?!? In text nu scrie cat a stat copilul acolo, pana cand a inceput sa planga...Cred ca cel mai bine ar fi sa se puna un sticker din ala ca la alarme: nu interveniti, copilul e supravegheat din sateliti! Si cateva posibile minute pot insemna ceva, sefule, intr-o masina, intr- parcare, mai ales in Romania (vezi la Alex)...
Winnie26-1-2018, 20:02
Da, se poate intampla sa doarma copilul linistit in cosuletul lui pana parintii s-au dus in polus sa ia un nurofen si putin la buda, chestie de 10 minute, si sa apara unul, doi cretini care cand il vad se "autosesizeaza". Ma, da daca-i mort deja saracul si bat in geam pana trezesc copilul, care cand vede prin geam doua moace necunoscute care se agita ca pompierii in kisiune incepe sa planga ca apucatul, cretinii suna la 112 sa anunte ca saracul copil plange de... 40 de minute, suna la ziar care ziar zice apoi ca a fost nu lasat ci uitat in masina si o ora, ca da mai bine la cititori, si asa o lasa, desi afla de la politie care a fost adevarul, numa ca ce sa vezi, in 5 minute apar parintii alertati pe monitor, si salvatorii universului suna ei repede inapoi la politie ca sa nu mai vina aia si sa-i ia pe ei la intrebari pentru ca i-au pus degeaba pe drumuri da de aia fac si circ cu parintii in parcare, de parca e dreptul lor sa hotarasca cum isi creste sau supravegheaza fiecare copilul, cu ochii sau cu monitorul!
Si povestea ar fi avut un final demn de Oscar daca parintii aia ar fi sunat ei la 112 sa spuna ca doi ciudati dau tarcoale masinii lor in care si-au lasat copilul sa doarma. Ce sunt aia? poate pedofili, poate hoti de copiii, traficanti de organe? No atunci sa-i fi vazut pe bagatorii in seama cum dadeau ei explicatii! Ce cauti tu la masina altuia si sa bati in geam la copilul altuia? Ce sa salvezi daca masina aia nu arde, nu se surpa asfaltul sub ea, nu curge lava de la vulcani spre ea? Ce era de intervenit acolo? Uit-te la poza sa vezi cum se oglindesc ciudatii aia in geam cam ce putea vedea copilul ala pe care tocmai imbecilii de "salvatori" l-au speriat!
Adevarul23-1-2018, 17:54
Pentru cei care se intrebau ce s-a intamplat cu cocalari si pitipoancele de mai demult...au ajuns sa aiba copii si inca nu isi cunosc responsabilitatile
Adevarul23-1-2018, 17:53
Probabil erau la shopping de bebelusi...ca asta e cam expirat...
....23-1-2018, 16:21
Luluy ce legatura are Boc sau politica cu acesti parinti idioti ? Asa ca sa stiu si eu cum ai facut aceasta legatura .
dan23-1-2018, 17:18
Boc nu a construit crese si parintii nu au gasit loc la cresa si au lasat copilul in masina
Luluy23-1-2018, 15:29
Cu asta s-a umplut paharul....Boc demisia!!!!
@Luluy23-1-2018, 15:58
Maine , e bine?
Eu23-1-2018, 20:13
Sau poi mui ne ?
dan23-1-2018, 23:33
Boc e numarul unu!! VOTATI BOC!!!
Alex23-1-2018, 14:47
Asta e ca in filme. Aia probabil se gandeau, portofelul l-am luat, tigarile le-am luat, telefonul l-am luat, cheile le-am luat si totusi am impresia ca am uitat ceva....
poov23-1-2018, 13:05
Trebuiau contactati cei de la VIVO sa anunte parintii sa se prezinte in parcare prin sistemul lor intern, astfel puteai fi anuntati mai rapid handicapatii care l-au lasat acolo.
RIP23-1-2018, 11:24
razvan23-1-2018, 11:04
Si politia nu a ajuns sa intaleg, desi au fost sunati...??!? In astfel de cazuri "norocul" lor ca nu au fost in norvegia...
video23-1-2018, 10:53
Daca avea dispozitiv de urmarire audio/video ..v-ati intrebat o secunda ?
Oricum este inadmisibil ce au facut ! parinti degenerati .
Indiferent daca e copil sau animal de companie daca ti-ai asumat sa ai grije de el o faci daca nu pe unul nu-l aduci pe lume iar pe celalalt nu-l aduci acasa.
Copilul este cea mai mare avere a unei familii , nu are rost sa comentam fapta lor ...clar pentru ei este o povara si vin cu scuza "nu am cu cine sa-l las" il iei efectiv cu tine peste tot , este copilul tau si nu este o rusine a intra oriunde cu el - parinti idioti , sifilitici, alcoolisti ce sunteti !
RoReX23-1-2018, 11:02
Daca avea dispozitiv de urmarire audio/video trebuia sa il auda pe copil cum plange si sa mearga la el.
...23-1-2018, 11:02
pe video se vede cum ingheata?
Ramona23-1-2018, 16:26
Daca era vara,copilul era mort.trebuie pedepsiti pt neglijenta!!!inconstienti.nu l au uitat,l au lasat intentionat.
Delia 23-1-2018, 18:44
Dispozitivele audio funcționează pe o raza de 300-400m( mă îndoiesc sa ar putea fi urmărit din Vivo) și nu cred că la temperatura de afară este ok să lași un copil în mașină fără căldură! Iresponsabili !
Winnie The Pooh23-1-2018, 20:24
Comentariul dvsDispozitivele de supraveghere bat pe o raza de cat ai tu nevoie depinde doar de tine ce model si cu ce acoperire vrei tu sa iti cumperi.
Poate ca acel cos din imagine are o camera video si un microfon in maner precum si senzori de temperatura, de umiditate, de masurare a ritmului cardiac, a temperaturii corporale, a calitatii aerului, si sa transmita datele prin sistem gsm la telefonul parintelui nu la 400 de m ci oriunde pe glob unde ai acoperire gsm?
Da, exista mii de astfel de produse, la un targ cu articole pentru nou-nascuti te sperii de cat de tehnologizate au ajuns chestiile astea si ce stiu sa faca.
Apoi si daca e un cos simplu, si aveau o simpla camera in masina care transmite alerte si semnal audio video pe telefon, parintii in clipa in care copilul s-ar fi trezit ieseau la masina in 5 minute, care e tragedia? In spitale sau in crese sunt lasati copiii sa planga si o jumatate de ora dupa ce se trezesc pana ce apare o ingrijitoare si n-au nimic.
Apoi legat de temperatura, se vede clar, copilul este imbracat ca pentru "afara", dar este totusi in masina. A masurat cineva dintre autosesizatii de afara cat este temperatura din masina, ca afara erau cam 2 grade cu plus si la cum este infofolit copilul, nu vad unde este problema? nu e doar in scutec afara si nici la -10 grade. Daca mergeau cu trenul 2-3 ore si prindeau vagoane de alea care "tocmai ce s-a stricat caldura" nu la fel statea copilul ala infofolit pana la destinatie?
Asa ca de ce este inadmisibil ce au facut parintii aia, chemam politia, dam la presa, ne agitam, invocam Norvegia? Hooo, oameni buni, ca facem din nimca o stire ca sa aiba unii clickuri si audiente?!?
De ce sa nu lasi copilul sa doarma in masina in cosuletul lui, daca e bine imbracat raportat la tremperatura (nu e nici vara sa fie canicula cu 50 de grade in masina si nici iarna in toata regula cu -20 sa inghete chiar si imbracat), si ai un sistem de supraveghere prin care il vezi si poti fugi la el in 5 minute daca plange?
Nu s-au dus la schiat si la-au lasat la baza partiei, din Polus in parcare faci 5 minute!
wow23-1-2018, 10:20
unii dintre voi aveti clar probleme mari la mansarda; ce aveti cu cainii? nu mai incapeti de ei? sunt familii care au atat copii, cat si cainii si niciodata nu au fost iresponsabili cu vreunul dintre ei. de unde le tot scoateti?
acoperis23-1-2018, 12:29
poate ca tu ai probleme la mansarda, te-ai gandit la asta asule?
burdujel23-1-2018, 19:12
Sa tii copilul in miros si mizerie de caime in casa... clar probleme la mansarda.
Dan Manastur23-1-2018, 20:11
Poți sa ții copilul in miros si mizerie fără câine in casa, adu-ți aminte la ma.ta cum era!
Ai vrut sa spui mizerie de scame in casa, sau ce dracu vorbești?
Burdujel24-1-2018, 15:32
Unde e un caine sunt intotdeauna mizerie si microbi. Cainii sunt animale imputite.
@Burdujel24-1-2018, 21:03
Stătea si tact-o cu voi in casa?iti înțeleg disprețul.
andrei24-1-2018, 22:25
Una e sa ti cainele in curte si alta e sa dormi cu el in casa. Acuma fiecare dupa educatia pe care o are.
Darius25-1-2018, 2:05
Am înțeles, dacă-i vorba de educație, sa ,,ti'.

Bine, Andrei , încă un școlit .
O mama23-1-2018, 8:47
Pentru niste bulendre si palsticuri "reduse" sunteti in stare sa va sacrificati copiii ??/???!!!!!!!
fani23-1-2018, 9:01
hai de bula lor de părinţi bulangii!
Alex23-1-2018, 8:08
Sa cresti copii e greu. Esti legat de el psihic si fizic pe viata!. De ce se inghesuie lumea sa-si lase copii la bunici?
Nu toti sunt croiti pentru asa ceva, trebuie sa cantaresti lucrurile inainte sa faci un pas de asta.
Zevzecii se urca in pat si mai vad ei dupa aia. Dupa cativa ani se trezesc ca vor mai multa libertate, ca vor sa vada lumea ca vor sa se apuce de nustiu ce etc.
Si ajungem aici. Un caz clasic de prostie.
Rozy23-1-2018, 7:04
Astia sigur sunt it-isti si au crezut ca bebelusul e virtual.
Barosu23-1-2018, 7:17
IT-isti vinituri, s-au napustit la shopyng.
ce legatura are ?23-1-2018, 7:32
trebuie sa fie it-isti sa isi uite copilul ? se vede ca IQ cat temperatura camerei
Mihai23-1-2018, 0:06
Sa fie sesizata si Protectia copilului pentru neglijenta , rog StirideCluj sa faca acest lucru . Multumesc
Hoia23-1-2018, 6:43
Aici aveti profilu de fb al celor doi parinti inconstienti se vede clar cam ce le place si cam de ce era shoppingu mai important....se vede de la o posta cu cine stam de vb https://m.facebook.com/cristina.buzea.7
Emilia23-1-2018, 7:43
De unde stiti ca e ea ?
Ioana I23-1-2018, 11:26
Bai da prost mai esti. Cum poti sa vii cu asemenea acuzatii?? profilul care il scrii acolo e al undei persoane ce nu are nici o legatura. Nu are nici macar copil asa de mic ca si cel din inaginea de la stiri. Sa iti fie rusine. O sa ai parte si tu de asa "publicitate” cand mai sunt stiri dinastea:)
Murphy24-1-2018, 17:14
deci copilul cu care se pozeaza pe FB nu e al ei?
ca sa vezi !22-1-2018, 22:39
Au plecat la 'shoping' !!!!!!!!!! S-au smecherit taranii analfabeti ai mocanului, acum vorbesc ca osenii inapoiati mintal din america.
Paul Antonesei22-1-2018, 22:33
In lumea liberala cainii sunt mai importanti ca bebelusii... Daca era un caine in locul bebelusului, acum erau la puscarie!
ion23-1-2018, 7:34
perfect de acord,
Prostu satului22-1-2018, 22:28
Nu au timp pentru cresterea copilului,muncesc ca roboteii in multinationale,de dimineata pina seara.Odraslele roboteilor le plimba pe marginea drumului,nu conteaza ca inhaleaza gaze de esapament si praf.Ca doar se stie si cred ca a vazut toata lumea ce murdar e orasul comoara.
Ghiici23-1-2018, 8:15
Iti meriți numele.ai tai , aia mulți din mai multe mame ce-s?
Vlad23-1-2018, 20:16
Ii este predestinat cu dedicatie. Nici sa vrei, nu ti s-ar potrivi alt nume,mai bine.
puțin altfel...22-1-2018, 22:20
Mai mult ca sigur cei doi "parinti" o sa aiba o replica de genu..."Am intrat decat 5 minute sa cumparam pampers"! Generatia noua de parinti sunt praf si pulbere in proportie de 60-70%, mame isterice si obsedate de shopping chiar daca bebelusului ii este foame sau plange de oboseala. Doamne fereste !...
CriscRusu22-1-2018, 23:41
Nu generaliza,nu toată generația noua e iresponsabila
Alexandra23-1-2018, 2:00
Gestul celor 2 e de condamnat. Dar de acolo pana a condamna o generatie intreaga e cale lunga. Nici generatia veche nu e cu stea in frunte. Ne-ati crescut cu frica, batai si vorbe grele. Nu cred ca ar trebui deschisa o cutie a pandorei.
http://lifestyle.ranstore.ro/frustrarile-unei-mame-inceput-drum/
Nici vorba...23-1-2018, 9:24
NU imi las copilul in casa nesuprevegheat la un an jumate, dapai singur in masina! Esti nebun la cap sa faci asa ceva! Pe bune, trebuie controlati oamenii aia!
Ionela22-1-2018, 21:11
Noroc ca a fost un copil si nu un biet animalut :)
Asa sa tot faceti, dar puteti sa ii lasati chiar mai mult, am descoperit ca ii ajuta sa isi cladeasca o personalitate rigida
cineva22-1-2018, 21:21
pe tine te-as lasa in masina 1 saptamana poate iti vine mintea la loc daca ai asa ceva
Cipri22-1-2018, 21:31
Cum adică bine ca a fost un copil și nu un biet animaluț ????? Alta socata de viața care are 100 de căței in casa. Specimenele astea trebuie exterminate, poate te găsesc vecini fără puls și înghețată pe la usa
Dragos22-1-2018, 21:31
Unii nu inteleg ironia
Dj dox22-1-2018, 22:51
Unii nu stiu ca exista ironie :)) o ataca pe biata Ionela ca si cum ar fi ea proasta...nu ei , cei care sar ca arsi la comentul ei.
Cucu23-1-2018, 2:37
Ii rau cand nu stii care e fraieru de la masa,era ironica BAaaa fata...asa ceva?!?!?
Dinu23-1-2018, 6:49
Daca era un patruped sărea in sus Protectia animalelor si a pitipoancelor care in loc sa faca copii, au 2,3 caini si stau in jeg in apartamente deranjand si vecinii.Bine ca nu a fost cald,ca se sufoca copilasul!!!
wow23-1-2018, 10:17
ai gandit mult pana sa vomezi ineptia asta?
Mircea22-1-2018, 20:45
Trebuie luat bebelusul de la acesti oameni urgent!Astia sunt nebuni,e plin tara asta de oameni de astia,rau am ajuns...Luati bebelusul de la ei,nu merita,putea sa moara in masina,sa va ganditi la asta
Maria23-1-2018, 0:35
Și dacă il iau de la părinți credeți ca ajunge Bine? Nu susțin ca e bine ce au facut. Logic nuuuu...Dar nici sa fie în rahaturile astea de orfelinate ca sunt vai de mama lor de batjocoriți
@Maria23-1-2018, 9:54
Nu zice nimeni de orfelinat. Sunt mii de familii bune la suflet care nu pot avea copii si doresc sa infieze unul, insa din pacate se pierd in hatisurile birocratice. Ca legiuitor, in secunda doi l-as lua de la astia (ca parinti nu ii pot numi) si l-as da unei familii din acelea.
Hmmm23-1-2018, 15:41
Sau unui olandez bogat sa ii sparga rozeta
@ Mircea23-1-2018, 20:41
Explica te rog cum putea sa moara in masina? Aia e valabil vara cand pe canicula masina se incalzeste la temperaturi de 50-70 de grade sau in cazuri izolate iarna cand sunt temperaturi de -20 -30 nu intr-o zi si la o ora cand afara se inregistrau +2 grade, infofolit pana in nas in haine de iarna, imbracat ca pentru afara dar totusi in masina! Cu un sisrtem de supraveghere audio video pe el parintii cand aud ca plage ies din magazin si in cateva minute sunt la masina, ceea ce politia a si confirmat ca s-a intamplat infirmand aberatiile binevoitorilor care au aberat cum ca acel copil plangea de 40 de minute pana au aparut parintii...
Asadar, cum putea sa moara de trebuie urgent luat de la parinti? Eventual dat lui Pomohaci sa-l adopte nu? Si sa iasa din el unul ca panicatii si disperatii dupa can-can-uri si stiri de senzatie umflate cu pompa asa ca tine si ca altii care vedeti in asta ceva oripilant?
Marius24-1-2018, 10:27
Omule, probabil nu esti parinte.Sau daca esti,halal. Cum dracu poti sa-ti lasi copilul in masina( cu dispozitive sau nu), si sa mergi linistit la shooping? Copil sub un an sau doi ani. Trebuie sa fii tampit sa faci asa ceva.
Marian26-1-2018, 19:39
Da ce intelegi prin mers la shopping, ca daca si-ar fi lasat copilul doua ore era una, dar a fost o chestie rapida, vezi ca povestea e si in alte ziare si adevarul s-a aflat, totul a durat 10-15 minute si copilul era monitorizat, nu o ora cum exagerau idiotii aia care au creeat din nimic circul asta.
Acasa nu iti culci copilul in camera lui si tu iesi in curte la un gratar cu prietenii si copiii mai mari si auzi/vezi pe monitor cand se trezeste sau plange?
Daca copilul dormea de ce trebuia trezit si carabanit prin Polus in loc sa ramana sa doarma linistit (daca nu apareau idiotii aia pe la geamuri) in cosuletul lui, bine imbracat si monitorizat?
Un copil de un an, doi, clar ca nu-l poti lasa singur in masina, dar un bebe care doarme, si nu are unde pleca, sau sa pice, din cosul lui, ce are?
Da cand iti lasi copilul la cresa tu crezi ca alea stau planton non-stop langa el "sa nu pateasca ceva"? sau le pasa ca plange cate o ora?

Bine ca aia care duc cu masina copiii fara centuri de siguranta sau scaune speciale nu sunt parinti tampiti sau inconstienti, (chiar acuma spune la stiri de o famile care a pierdut doi copiii de 9 luni si de 2 ani, niciunul nu avea centura sau scaun de copil!!!) da daca-l lasi in cosul lui 15 minute intr-o masina care sta in parcare, e gaura-n cer! Si la centuri exista o lege care te obliga, la a lasa sau nu copilul in masina inca nu exista legislatie cu caracter de obligativitate.

Iar un dispozitiv de supraveghere, de aia l-ai cumparat, ca sa iti supraveghezi cu el copilul atunci cand nu esti langa el, altfel de ce s-ar vinde asa ceva, daca parintii care se indeparteaza la o anumita distanta de copil si astfel dau o utilitate achizitei facute, sunt pusi la zid de catre toti atotcunoscatorii si sfatuitorii de ocazie, ca fiind inconstienti?!?