Social

Cluj: Apartamente SUSPECT de ieftine, scoase la vânzare prin OLX. Cel care le vinde e țeparul Floarea Ianson

  



 

UPDATE 1

 

Olx a anunțat că l-a blocat pe userul care posta aceste anunțuri. Vezi detalii în următorul link: Reacția OLX, după ce țeparul Floarea Ianson se apucase de „vândut” apartamente cu grămada în Cluj

 

------------------ 

UPDATE

 

În urma articolului citit deja de 30.000 de persoane, cel care a postat anunțurile pe OLX le-a șters. Îi rugăm pe cititorii Știri de Cluj care mai văd astfeș de anunțuri suspecte pe OLX sau alt portal de anunțuri să ne semnaleze acest lucru pentru a-l verifica.

 

Sesizările se pot face pe emailurile: office@stiridecluj.com, investigații@stiridecluj.com sau pe Facebook

 

------------------------ 

O serie de apartamente extrem de ieftine au apărut de vânzare pe olx, prețurile fiind de circa 500 de euro /mp. 

 

Acestea sunt vândute de fapt de cunoscutul țepar Floarea Ianson, care și-a schimbat numele în Traian Onuc (așa apare într-o hotărâre judecătorească din 2016). În anunțuri nu se spune exact unde sunt blocurile, iar persoana contactată la telefon precizează că negocierile se fac direct cu cel care construiește, fără a putea fi oferite detalii. 

 

Acesta a postat multe anunțuri pe www.olx.ro prin care oferă spre vânzare apartamente la prețuri atractive, pe care le și sponsorizează pentru a ieși între primele căutări. Traian Onuc vinde, de fapt, apartamentele din trei blocuri de câte opt etaje (două pe strada Miko Imre f.n şi un alt bloc pe strada Fabricii nr. 65-67), pentru care nu are autorizații de construire și pentru care este urmărit penal. 

 

Niciunul dintre proiectele derulate de acesta nu respectă autorizaţia de construire, în fapt, oamenii au cumpărat apartamente în clădiri autorizate ca birouri. Ba mai mult, Onuc a vândut de mai multe ori aceleaşi apartament la clienţi diferiţi sau apartamente la etajul 9, într-un bloc care în realitate are 8 etaje sau situate la etajul 5, deşi imobilul a fost avizat doar cu 3 etaje şi etajul 4 retras. Din acest motiv, cumpărătorii nu au putut să-şi intabuleze locuinţele şi îl acuză pe Traian Onuc că le-a nenorocit viaţa, aceştia trăind acum în condiţii inumane, constrânşi fiind de faptul că şi-au irosit economiile de-o viaţă cumpărând iluzii cu zeci de mii de euro, iar acum nu mai au nimic, scrie Gazeta de Cluj.

 

Acum, pe site-ul www.olx.ro, Traian Onuc se foloseşte de numele ”Vlad” și are spre vânzare 80 de apartamente care sunt mult sub prețul pieței, cu sume cuprinse între 25.000 euro şi 40.000 euro. Acesta spune că apartamentele sunt complet finisate şi chiar dacă anunţurile poartă descrieri diferite, în reailtate este vorba despre apartamentele de pe strada Miko Imre f.n. Numărul de contact al ”dezvoltatorului” imobiliar, fiind acelaşi – 0757 591 930, număr de telefon ce-i aparţine ţeparului Traian Onuc. De menţionat că acesta doreşte plata doar cash şi nu prin transfer bancar.

 

Sunt mulți oameni de bună credință care au raportat aceste anunțuri celor de la OLX, dar nu s-a făcut nimic. 

 

Spre exemplu, la preţul de 32.000 euro, Onuc ne prezintă că vinde apartament cu două camere, complet finisat în zona Calea Turzii: ”Vând apartament în blocuri noi finisaj complet: gresie, faianţă, parchet, bideu, wc, uşi de interior, geamuri pvc, instalaţii contorizate. Disponibil de la etajul 4 cu predare în 30 de zile.Inf la tel: 0757 591 930 de luni-duminica inclusiv actele se fac pe loc între orele 8-20”.

 

Pe principiul ”Aceeaşi Mărie, cu altă pălărie”, Traian Onuc vinde de fapt apartamente pe strada Miko Imre, însă spre deosebire de dăţile trecute când încerca să-şi vândă apartamentele ilegale, acesta se foloseşte de descrieri diferite: Vă redăm câteva dintre acestea: ”Apartament 2,5camere. 65mp finisat 36.000€ la 1,8km de Grădina Botanică” , ”Apartament 2 camere. 50mp finisat e5/11 dec. 31000€ 2km de centru”, ”Garsonieră 16mp finisată complet 12.000€ cash la 2.4 km de UMF”, ”Apartament 2 camere 65mp Buna Ziua finisaj la alegere 35.000€ Cash”, ”Apartament 2,5camere 65mp finisat 36.000€! Avans 26.000€ , la 2km Haşdeu”, ”Apartament 2 cam. 65mp finisat 35000€ zona Str. Republicii (central)”, ”Apartament 3cam. Finisat 80mp 43000€ la 3km de FSEGA (iulius mall)”, ”Apartament 2cam. 55mp finisat complet Zorilor Sud 29999€”.

 

 

 

 

 

În 2016, țeparul Floarea Ianson a fost arestat pentru 30 de zile, dar instanța l-a pus ulterior în libertate, fiind judecat pentru că a înțelat 130 de persoane cu apartamentele din cele trei blocuri fantomă. El a șluat avansuri de peste 2 milioane de euro în blocurile pe care nu le-a terminat niciodată. 

 

Culmea este în blocul nefinalizat de pe strada Fabricii nr. 65-67 locuiesc 40 de familii, în condiții de ghetou. Dacă plouă afară apa curge de pe acoperiș până la parter. 

 

În Zorilor, pe strada Miko Imre, situația este la fel. ”Nu are autorizație, sunt oameni care au cumpărat apartamente acolo şi se încălzesc cu sobă şi lemne pentru că nu au căldură şi nu vor avea niciodată. Printre ei si doi bătrâni pe care i-am întâlnit când îmi plimbam cățelul şi care au plâns când mi-au povestit că şi-au dat toate economiile pe un apartament în acest ghetou. Blocul în construcție, aceeaşi poveste. Nu va avea veci autorizație sau CF. Şi ei fac reclamă peste tot şi vând apartamente cu 2 camere cu 30.000 euro. În fiecare zi vin oameni care săracii habar nu au despre această situație şi cumpără apartamente într-un ghetou care veci nu va avea acte în regulă”, a povestit un clujean.

 

Între timp, Floarea Ianson lucrează liniștit și poate înțela zilnic alte persoane. 

coral nou_1.png
22-8-2017, 10:51
37772 vizualizări
34 comentarii
Stefan24-8-2017, 17:03
Se pare ca nu se lasa, si incearca sub alt nume "Vali" cu alt numar de telefon: 0726 924 916
https://www.olx.ro/oferta/proprietar-vand-ap-2cam-50mp-28000-ID99qdj.html#bea87083c9;promoted
Atentie!
Emanuel23-8-2017, 14:43
Va decideri cu artifolul.???????.odata nu are autorizatie odata are si e expirata...eu am veridicat in 2015actele lui in intentia de a cumpara wi avea absolut tot legal.cred ca visati... Minte in legatura cu un bloc care are destinatie birouri pe cand el le prezinta ca locuinte familiale.
gigi24-8-2017, 9:42
Esti tovaras cu el? Ai verificat tu o frectie, cine esti ANAF? Dispari gunoiule.
Gigi24-8-2017, 12:29
@Emanuel, du-te ma si ia-ti de la el cu bani cash bloc de 70.000 Euro la pret de 35.000 Euro si lasa-ne pe noi astia mai prosti sa ne vedem de viata noastra. Hai cu poze dupa aia sa vedem de pe ce santier transmiti, si cum te speli la lighean si cum ai lumina de la lampash cu petrol...
Uita-te la blocurile de pe Calea Floresti de langa Billa, e doar un santier imens... multi creduli ca tine o luat tzeapa acolo...

Pai ma... ori esti tovaras cu el si vrei sa duci lumea in eroare, ori esti prost... tu nu vezi ca da apartamente aproape mocca ?? Asta-i ceva tzeapa aproape sigura... caci omu are nevoie de bani... din 2015 o mai ridicat si alte blocuri si pe astea poate nu are acte de aia le da ieftin..ca nu-s bune de nimic si nu are CF pe ele..
Dicu23-8-2017, 10:26
Daca blocurile nu au autorizatie de constructie nici pana azi, atunci ar trebui demolate de primarie pe costul proprietarului pentru ca astfel de tepari sa nu mai aiba ce prezenta fraierilor amatori de chilipiruri ce se dovedesc a fi tepe.
Gigi24-8-2017, 12:32
Alea de pe Calea Floresti de langa Billa/OMV, o fost tzeapa maxima :))..nu stiu de ce nu le demoleaza
Itriid26-8-2017, 16:58
http://onuctraian.com
Anason23-8-2017, 9:03
Ii dam m*** la golan
S*****26-8-2017, 17:01
Amărât de Anason cu p**** la chiloți du-te spălate labagiule
nelu23-8-2017, 7:37
Asa le trebuie daca-s creduli lacomi ca ce deal au facut ei.Imi aminteste de Romania anilor 90, de caritas, lume proasta dar mai ales lacoma.
DANIEL23-8-2017, 9:48
Din caritas am cumparat 3 apartamente care le detin si in prezent. Acum sunt boier. Doar cei de la final au poerdut. Primii s-au imbogatit
liviu dragnea23-8-2017, 10:00
PE CARE
Jdjdj26-8-2017, 16:56
www.onuctraian.com
Dan Manastur23-8-2017, 0:28
Nu,nu nu sint naivi .E dorinta prea mare de a se stabili in Cluj,doar stiti ca e cel mai aglomerat oras din tara si cel mai scump.Astea atrag prostimea,asa numitul High-Life.Eu cred ca daca s-ar construi blocuri pe dealul de linga groapa de gunoi(Pata Rit)si acolo s-ar vinde apartamentele "ca piinea calda".
cel mai aglomerat oras din tara si cel mai scump23-8-2017, 2:45
esti batut in cap,ma?
razvan23-8-2017, 20:53
Cel mai posibil ca s ar vinde si la pata rit...sa le mai spuna ca se "inchide" si se iginixeaza si gata...
sjdjdj23-8-2017, 0:02
Cine mai face in ziua de azi tranzactii de peste 1000 de lei cu bani cash?? Ar trebui si interzise prin lege.
Cat dspre tepari ca asta din stire, totdauna vor exista... Ttebuie sa invatati sa va feriti de ei.
Orice produs care se vinde sub oretul pietei are ceva probleme, asta e clar
Razvan23-8-2017, 10:32
Sa platesti tu la un service auto, cu OP sau transfer bancar, o reparatie mai scumpa de 1000 RON!
Eu unul prefer sa platesc cash. DA-MA IN JUDECATA!
@razvan23-8-2017, 10:43
inseamna ca tu esti un evazionist, comunist retrograd.da-te singur in judecata.
ALA23-8-2017, 13:36
@SJDJDJ pe ce planeta esti?
O gramada fac plati de peste 1000 lei cash, pana in 5000 lei pe zi poti plati cash, daca e mai mare plata cu transfer bancar.
Magazinele si foarte multi comercianti platesc cash pana in 5000 lei.
sjdjdj23-8-2017, 21:16
Razvan, tu ai auzit de card bancar? Ala ar trebui sa fie singura metoda de plata pentru persoane fizice la sume mai mari de 1000 de ron.
Nu stiu la ce service-uri mergi tu dar la care merg eu se poate plati cu card bancar oricand.
Cat despre stire, cine e prostul in ziua de azi sa cumpere apartament cu bani cash????
Ba da prosti puteti fi unii... Si va mai mirati ca apar excroci ca asta care va iau banii. Dupa ce va face de bani tot voi veniti cu gura mare...
Fraiere24-8-2017, 9:10
La banci tin banii fraierii. Smecherii cash in seif personal.
@sjdjd24-8-2017, 14:22
Sigur, de acum facem totul prin banci, ne si besim prin ele. Bancile taxeaza orice, ne-ar taxa pana si pentru aerul pe care il respiram daca ar putea. Asa au fost concepute ele, sa scoata bani si din piatra seaca si evident ca banii astia trebuie scosi de la populatie. Personal ma pot lipsi cat mai mult de banci ca doar nu vreau sa-i umplu de comisioane sa le cotizez ca un loser
Coco22-8-2017, 17:39
Trebuie sa fii prea naiv sa pui botul la asa ceva!!!
Dan22-8-2017, 17:16
olx.ro site de kkt...nu se poate ca in sec 21...sa ai site de vanzari/cumparari si sa nu ai sistem de review...de toata JENAAA
Corect !23-8-2017, 11:41
asa este ... zero review, zero credibilitate
Eugenia22-8-2017, 15:12
Nu va e clar ca tipul are spatele asigurat si cotizeaza undeva?
Ia incercati voi sa faceti ca el, sa vedeti ce repede va leaga.
da22-8-2017, 17:06
Corect!
Murphy4-9-2017, 1:27
corect!
Gigi22-8-2017, 12:58
Amatori de chilipir...pai daca nu are actele in regula nu va da credit la banca... de aia vrea doar cash... sa va poata prosti si mai tare.

Uitati-va la pretul apartamentelor din zona si vedeti tariful real al zonei, nu mai puneti botul la tzepe imobiliare. Nimeni nu vinde si nimeni nu da pe gratis ceva asa ca atentie sa nu luati tzeapa, verificati actele inainte
...22-8-2017, 12:41
Cum a reusit asta sa scape d epuscarie pana acuma?
madriano22-8-2017, 14:10
Cum a reusit sa scape cu gatul neluat de cei tepuiti?
Paul22-8-2017, 12:17
Cum poate fi lasat sa publice aceste anunturi false pe site-urile de imobiliare?Ca vin oameni de la tara mai putin informati si cumpara ca prosti crezand ca fac o mare afacere. Un hot care trebuia de mult bagat la gherla.
mdah22-8-2017, 12:05
teparul al carui loc e la puscarie nu in libertate....