banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg
Image 1 of 4

Social

Cluj: A refuzat să își interneze copilul la Pediatrie 3 din cauza unui gândac - FOTO

  



 

Un clujean nu a fost de acord să își interneze copilul la Pediatrie 3, reclamând condiții de igienă precare. 

 

D.O. a găsit un gândac în zona sălilor de așteptare. El a încercat să discute cu managerul clinicii, dar fără niciun succes. 

 

În dimineata zilei de miercuri, 11 iulie 2018, mergand cu baietelul meu de 3 ani la clinica Pedi 3 pentru a i se scoate o branula observ la parter, in fata salilor de asteptare un gandac de marimea 1.5cm care se plimba in voie. Fotografiez gandacul, apoi anunt personalul medical (dr. Iacob & co) de situatie si mi se refuza intrunirea fata in fata cu managerul spitalului dl. Sorin Man. 

 

Baiatul meu trebuia internat in spital in urma unui RMN facut anterior la Spitalul de copii de pe Motilor nr. 68 in dimineata acestei zile, eu refuzand internarea in Pediatrie 3 din cauza acestui incident, copilul meu trebuind a fi monitorizat dupa sedarea de la RMN.

 

Sunt stupefiat cum în anul 2018 nimeni nu isi asuma nici o responsabilitate in acel spital si toate cadrele medicale sunt indiferente”, ne-a relatat clujeanul.

 

Acesta susține că a făcut reclamații pentru a fi cercetat acest caz.

 

 

Controlul măsurilor de igienă din spitale revine în sarcina Direcției de Sănătate Publică (DSP) Cluj, dar în ultimii 20 de ani niciodată nu sau anunțat măsuri luate ca urmare a unor deficiențe găsite. Dacă ne luăm după experții de la DSP, toate spitalele respectă condițiile de igienă. Pe de altă parte, unitățile private de alimentație publică sunt amendate lunar pentru deficiențe.

coral1_1_1.jpg
12-7-2018, 13:47
117 vizualizări
18 comentarii
filip27-7-2018, 13:18
cat de penibil, mergi acolo cu copii la controale si gasesti focar de infectie.
hutupan14-7-2018, 15:44
la ce conditii sunt acolo si ce reiese din poze (usa lovita si ciobita si scaun vechi din 89) e evident ca e un focar de infectie. Faceti ceva repede ...
Simona Rus14-7-2018, 12:12
O intamplare asemanatoare patesc eu cu fetita mea la Pediatrie 3 la camera de garda, dupa 3 ori de asteptare - era Craciunul 2017, ne vede o dna doctor care consulta fetita si imi spune ca nu are problemele semnalate de noi: tuse. Primim tratament intravenos si cu antibiotic, tusea persista. Ne schima tratamentul in 1 ianuarie fara rezultat, ne interneaza, ne consulta nu mai mult de 7 pediatrii + rezidenti - am dorit sa le fac publice numele intrucat s-au purtat unii execrabil.

Intamplarea mea o gasiti in ziare la o cautare pe google.

Neprofesionalismul unora din acea clinica este ridicat, intrucat toata vina ne era aruncata aspura mea si a fetitei mele de 4 ani. Prin sesizarea mea de la comisia de etica am primit raspuns in care toti cei care ne-au tratat erau absolviti de vina. Demersuri degeaba, pacientul e de vina in final.

Aflu de la colegii de munca cazul acesti domn si baiatului sau si imi expun aici punctul de vedere: scandalul trebuie sa fie cat casa, gandacii sunt transmitatori de germeni si boli, mergi sa te internezi acolo si vii cu alte boli. De ce medicii de acolo nu raspund niciodata? Mergi cu copii la control si pleci cu enterocolite si alte bacterii si nimeni nu raspunde.

O mama cu o fetita de 4 ani jumate, Simona
Paula Matis15-7-2018, 22:38
E rusine ca in orasul de 5 stele sunt astfel de situatii ca si acestea doua dar eu cred ca managerul siptalului trebuie luat drastic la raspundere. Nu-mi vine sa cred ca de vina sunt pacientii. Eu faceam un scandal cat casa poporului si nu ma lasam pana cineva platea pentru cele intamplate cu problema ta si cea a gandacului sau a gandacilor.
Maria Matei13-7-2018, 22:12
Foarte curajos domnul D.O pentru ca a ramas anonim. A îngrozit multi copii cu agresivitatea verbală pe care a afisat-o in ziua aceea, in special pe copilul lui, ca sa nu mai vorbim de nevasta care oricum era depășită si cred foarte speriata de ce ar fi urmat dacă ar fi îndrăznit să ii spuna ceva. Doamna dr. Iacob este cel mai dedicat medic care poate exista si asta e mulțumirea pentru ca v-a ajutat atat.
Maria Matei14-7-2018, 11:29
eu sunt o proasta
Ghita14-7-2018, 13:58
"Cand lupii tac, se aud javrele.” De asistoante presupun
-23-7-2018, 17:25
Din banii nostrii sunteti platiti, trebuie sa nu mai fiti aroganti dragi doctori si asistente. Spagile si atentiile oferite de parinti nu va ajung cateodata. A da vina pe pacienti e un lucru urat, denota lipsa de profesionalism si cerebralitate.
Om12-7-2018, 17:11
Nu arată a gandac de gaz, probabil este un gandac negru ce il găsesti peste tot prin natura. O poza mai clară nu aveti?
fgm12-7-2018, 19:30
gandacul are aspectul unei plosnite sau urechelnite. pai cum mama naibii sa iti mai internezi acolo copilul
ay13-7-2018, 10:04
Am trimis un fotograf de macro-uri pe teren, pe dupa-masa va fi uploada pe instagram. Like and share.
fgm12-7-2018, 14:05
" D.O. a găsit un gândac în zona sălilor de așteptare. El a încercat să discute cu managerul clinicii, dar fără niciun succes. " - data viitoare cauta un gandac mai competent si nu te mai plange.
elena12-7-2018, 15:42
Gandacii sunt de mult in clinica aceea Pedi 3, eu am avut nepoata internata acolo si erau peste tot prin bai si pe la etajele inferioare.
Magna12-7-2018, 16:42
Trebuie depuse plangeri la autoritatile competente pentru a rezolva problema...cu cat numarul de plangeri este mai mare problema se va rezolva mai rapid. Daca plangerile romanilor se fac doar pe portaluri de stiri si nu se fac in scris la autoritati lucrurile nu se vor schimba...apoi solicitarea managerului pentru toate problemele este o aberatie. Cum crezi ca ar merge treaba daca managerul sta la taclale cu toti cei care au nemultumiri? Te mangaie cu promisiuni si ramai cu buza umflata. Daca vrei sa vezi un manager indiferent de situatie se formuleaza o cerere pentru o audienta. Nu-i mcdonalds-ul din hollywood. Vrei schimbare? Depune plangeri la autoritatile competente pentru ca foarte putini o fac. Cu articolul asta te stergi la fund...
mary12-7-2018, 17:04
sper ca plangerile depuse sa ajunga unde trebuie si sa plateasca cei din spitalul acela unde sunt copii si exista focar de infectie.
Magna12-7-2018, 17:16
Nu cei din spital trebuie sa plateasca...trebuie ca autoritatile sa faca o ancheta interna si sa determine cauza. Apoi trebuie facute recomandari si/sau sa se ia masuri. Problemele astea in general sunt generate in mare de dezorganizarea si incompetenta functionarilor publici. Aici vorbim de DSP. Si daca Romania are mult peste numarul necesar de functionari publici, care stau la cafelute toata ziua pe bani buni, trebuie sa protestam pentru a impune restructurari in randurile lor...
fgm12-7-2018, 19:19
damn..
vik12-7-2018, 21:11
DZEULE GANDACII ACESTIA SUNT FOCAR DE INFECTIE, TRANSMIT BOLI SI BACTERII. FACETI CEVA!