Image 1 of 4

Social

A blocat traficul pe o stradă din Cluj și a fost lovită de autobuz. Poliția a venit urgent - FOTO

  



 

O șoferiță a blocat traficul pe strada Ion Ionescu de la Brad și a fost acroșată de un autobuz, care nu a avut loc să treacă. 

 

Iritată, șoferița și un bărbat aflat pe scaunul din dreapta au făcut scandal și au chemat poliția, care, spre surprinderea tuturor, s-a prezentat la locul incidentului. Autoturismul a fost zgâriat, iar prezența poliției a fost ciudată, pentru că de regulă astfel de cazuri se soluționează amiabil sau la biroul de constatări auto.

 

Traficul rutier a fost blocat, iar pasagerii au trebuit să aștepte terminarea scandalului. ”Șoferița putea foarte bine să vadă că vine autobuzul și să ăi permită sp treacă, strada fiind îngustă”, a spus un călător din autobuzul 36L.

coral1_1_1.jpg
18-4-2018, 18:38
66 vizualizări
35 comentarii
o parere20-4-2018, 0:19
La turci se circula mai bine decat in Cluj. Aglomeratia nu scuza prostia si nepriceperea soferilor.
Bocila20-4-2018, 5:20
Dar nici "inalta" gandire administrativa al edilior acestui napastuit oras.
Martor al incidentului19-4-2018, 18:53
1. Ambele vehicule se aflau in miscare cu viteza mica, dar se poate ca autoturismul sa fi franat si oprit chiar inaintea acrosarii;
2. In momentul acrosarii, vehiculele au oprit, iar persoana care a inceput sa se isterizeze a fost soferul autobuzului, deschizand geamul si urland, dupa care a coborat si a continuat sa se exprime pe un ton mai ridicat, incercand sa isi traga de partea sa si unii calatori;
3. Fata de la volan (singura in masina) a dat masina inapoi cu vreo 2-3 metri, pt ca nu putea iesi din masina, dar vazand ca soferul urla, a mai ramas in masina si a dat telefon, banuiesc ca la politie sau rude (locuieste in vecinatate);
4. Soferul de autobuz urla sa traga masina ca sa plece mai departe;
5. Dupa o vreme a sosit un echipaj al politiei, si dupa ce s-a uitat politistul, a zis ceva de genul ca putea intoarce si cu tirul pe acolo
! Ce nu se vede in poze este ca distanta dintre partea frontala a autobuzului si bordura din dreapta autobuzului era destul de mare.
Portiunea aceea intr-adevar e stramta, dar puteau trece ambele vehicule unul pe langa altul.
6. Soferul autobuzului a luat amenda si a inmanat asigurarea soferitei.

Cine scrie articole pe un portal de stiri ar trebui sa dea dovada de impartialitate.
Impartialitate?19-4-2018, 22:39
Daca ar fi impartiali, n-ar atrage vizualizari si comentarii de spalati pe creier care isi dau cu parerea aiurea.
Mihai23-4-2018, 15:18
Soferi de autobus din cluj se cred regii soselelor si cred ca totul li se cuvine , inteleg ca trebuie sa ii lasi sa treaca ca au pasageri dar multi se baga si intra la intimidare , ceea ce e foarte gresit.
marius19-4-2018, 18:36
degeaba suntem rai si comentam..cei de la ziar nu s-au informat cu privire la incident..colegul meu ( soferul ) a fost de vina..a primit amenda si puncte si cu asta basta..cand gresim trebuie sa ne asumam..suntem oameni si noi..era mult peste axul drumului si daca isi recunostea vina din prima nu era nevoie de politie sau ca oamenii sa astepte..sincer imi pare rau pentru situatie si nu cred ca ar vrea cineva sa fie in locul lui
Pepe19-4-2018, 17:06
Da ce cauta politia la accident fara victima
....19-4-2018, 17:11
Exersau un nou dans....
...19-4-2018, 15:55
De vina e suferul autobusului daca masina stationa(nu calci un om care sta pe strada doar ca pe acolo e drumul tau), dar ea trebuie sa ia o amenda pt blocarea drumurilor publice.
...19-4-2018, 15:51
Cei care o aparati pe domnita aia... doresc sa patiti la fel, sa stati in autobus(sau in spatele autobusului) pana are domnita chef sa mute masina.
toth jotzobag19-4-2018, 12:56
Daca era parcata, ceea ce ma indoiesc, NU ASA SE PARCHEAZA...:)... Daca era in miscare, tot o s***, fiindca nu a apreciat corect dimanica miscarii autobuzului... La cratitza!..:)..
sofer19-4-2018, 10:49
Doamna sa faca bine sa mearga la Politie si sa ceara despagubiri de la CTP si Primarie. Pe asemena starzi nu au ce cauta autobuze asa de mari.
esti destept19-4-2018, 22:13
pai cumpara-le tu masini la toti cei din zona aia si vor renunta la autobuz. Pe principiul asta ar trebui desfiintate vreo 10 linii (minim) in Cluj
Ada19-4-2018, 10:13
Si autobuzul care in fiecare dimineata vine din Floresti si blochează prima bandă pe strada Cosbuc ?
bbk19-4-2018, 10:10
nu stiu daca ati observat semnele de pe stalp
40 (limita de 40 de km/ora)
3.5t (limita de greutate, maxim 3500 kg)

oare autobuzul respecta acea limita de 3.5 tone? si daca ar fi limita pe o roata, si tot ar fi depasita cu mult. deci traseul CTP in acea zona incalca codul rutier
Un sclav al lui Boc19-4-2018, 12:49
CTP are voie sa faca orice fiindca e sprijinit de stapanul nostru Boc.
mda ...19-4-2018, 9:16
Foarte simplu ! Soferul ala viseaza traseul si noaptea. Autobuzul e frecat in spate, inaintea rotii, deci e clar ca apucase sa intre cu mai mult de jumatate din lungime pe portiunea ingusta. Asta a fortat intrarea, credea ca are prioritate de femeie si toti angajatii de la Emerson din autobuzul ala vor astepta dupa cazanul ei. Nu se poate discuta de trecere peste axul drumului, zona fiind foarte ingusta. Sa ne comunicati cat a luat amenda tupeista.
lulu cluj19-4-2018, 8:47
Alta parasuta care si-a luat carnetul cu 3,14da !
Cristi19-4-2018, 8:46
Animalele de pe CTP sa mearga mai incet si sa nu mai stea toata ziua cu claxonu in mana. Soferita n-are nicio vina ca melteanu e plictisit de ce "cariera" si-a ales.
Bob19-4-2018, 15:45
N-are rost sa te iei de soferii de pe CTP, oricum la cat de ingusta ii strada, vehiculele mari trebuie sa faca un viraj mare. Soferita ii devina deoarece a parcat neregulamentar pe o straduta ingusta.
sens unic19-4-2018, 7:46
pe tote strazile inguste si am rezolvat treaba.....
Eu19-4-2018, 7:09
Cred că șoferul autobuzului, care probabil face acest traseu de mult și îl cunoaște, era mult mai normal să abordeze virajul cu viteză redusă și să folosească oglinzile laterale pentru a se asigura. În situația în care vede că există riscul să lovească autobuzul poate să oprească. E simplu. Dacă celălalt conducător auto nu cunoaște zona, chiar dacă merge cu viteză redusă și oprește târziu, autobuzul nu mai are loc să treacă și normal ar fi să nu treacă. În această situație va da cu spatele conducatorul autoturismului pentru că dimensiunile îi permit să facă această manevră foarte ușor.
În rest dacă ne folosim de ocazie să înjurăm o categorie sau alta de conducatori auto, asta e...Adevărul e că și eu am fost acrosat usor de un autobuz când circulam pe banda întâi, el circuland pe banda doi și vrând să intre în alveola stației de autobuz. Reacția lui după incident nici nu merită povestită!
carlos™19-4-2018, 20:04
tu ai asteptari de la boii astia de soferi de ratuc ? baiii, esti mai prostanac ca ei in cazul asta....
@Bogdan Bogdanel BOUL de pe facebook19-4-2018, 1:34
"Bussul vine după un viraj și clar depășește axul drumului" Nu trebuiau sa faca linii de autobuz acolo unde nu sunt drumuri destul de late ptr acestea. Bagau microbuze sau gaseau alta solutie. Asta e scuza boule, ca vine autobuzul de dupa curba si trece axul drumului fiindca nu incape?
Carlos18-4-2018, 22:19
Luatias fa, carourile-n p#!@... da nici cu salbaticii de soferi de autobuz nu imi e rusine...
mda...19-4-2018, 4:10
Amandoi soferii sunt nepregatiti. Dar peste 90% din clujenii cu volanul in maini sunt la fel. Sunt cei mai slabi soferi din tara.
Sofer de Cluj19-4-2018, 9:02
Cum poti afirma o asemenea aberatie ca soferii clujeni sunt nepregatiti? Ia veniti voi si infruntati coloanele infernale de masini zi de zi cu care noi, clujenii ne confruntam, si sa scapati din trafic fara nicio zgarietura la masina... Ce-i drepti,in acest trafic infernal, fiecare sofer merge dupa regula proprie, ca daca am respecta toate regurile in aceste conditii ar fi vai de capul nostru de exemplu sa iesim de pe o strada care nu are prioritate. In traficul din Cluj trebuie sa fi mai tupeist ca altfel esti ingropat in trafic.
TTT18-4-2018, 21:56
P I Z D A proasta. Sunt multe in Cluj si in general sunt si tupeiste!
asd18-4-2018, 21:51
ma e BMW masina aia ??
kurios18-4-2018, 21:44
Cine o fi fost 'godina' care i-a facut cadou permisul acestui aerian?
Soferitoiu18-4-2018, 20:16
Din ce se vede in poze autobuzul este trecut mult peste axul (imaginar) al drumului deci este vinovat clar soferul , problema se pune daca soferita era in miscare sau oprita pt. ca daca era in miscare se suspenda si permisul soferului CTP , cu siguranta calatorul care a facut pozele nu are permis iar autorul articolului la fel.
Ion A.18-4-2018, 20:01
sper ca toanta sa incaseze o amenda babana pentru deranjarea transportului public
Eu18-4-2018, 21:57
Vorbește frumos cu o doamna, boule.
Ion A.18-4-2018, 22:15
cu doamnele vorbesc frumos; in situatia de fata, nu e implicata niciuna