rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

De ce l-a FILAT DNA pe vicele OLELEU. Procurorii anticorupţie vorbesc de sume ”semnificative" de bani

  



 

Într-un document se face referire la vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Ioan Oleleu

 

Acesta a primit calitatea de suspect în momentul deschiderii dosarului, 10 ianuarie 2014, a fost filat și i-a fost ascultat telefonul, în data de 21 ianuarie 2014, alături de Horea Uioreanu, Remus Lăpuşan - preşedintele PSD şi patronii Alis Group. 

 

Pe de altă parte, datele deţinute în cauză relevă faptul că vicepreşedintele CJ Cluj, Ioan Oleleu, împreună cu consilierul judeţean Remus Lăpuşan, acţionează abuziv pentru susţinerea intereselor operatorului de transport persoane Alis Group ... în vederea avantajării grupului de firme în cadrul Programului de transport intrajudeţean 2014-2019, urmărind favorizarea acestor societăţi prin trafic de influenţă, sens în care există date că le-au fost remis sume semnificative de bani”, precizează anchetatorii.

 

Procurorii DNA Cluj susţin că Oleleu s-a implicat direct şi a făcut presiuni asupra celor doi membri ai comisiei paritare care funcţionează pe lângă Consiliul Judeţean Cluj şi are ca rol emiterea licenţelor de transport pentru diferite rute şi destinaţii. ”Numitul Ioan Oleleu a făcut presiuni asupra membrilor comisiei, - asupra lui David Octavian în mod direct, iar asupra lui Magyarosi Dana, prin intermediul lui Lungu Irinel Eugenia, şef al ARR Cluj, pentru anularea licitaţiei şi reluarea procedurii. Demersurile vicepreşedintului CJ Cluj au avut loc de această manieră, în condiţiile în care documentele deţinute în cadrul comisiei avantajau net societatea Fany Prestări Servicii SRL, concurenta grupului Alis”, se arată în document.

 

De menţionat faptul că David Octavian este angajatul Consiliului Judeţean Cluj, deci subordonat lui Oleleu, în timp ce Dana Magyarosi este angajată la ARR Cluj, unde director este Irinel Lungu, susţinută de PSD Cluj, şi membru marcant al acestui partid. 

 

În plus, s-ar fi ”orchestrat” și o campanie îndreptată împotriva firmei Fany Prestări Servicii SRL, care a câştigat licitaţia privind atribuirea unui licenţe de traseu.

 

Ulterior, procurorii DNA au cerut arestarea patronilor acestei firmei, Ştefan şi Olezia Cadar pe care i-au acuzat de dare de mită.

 

 

 

 

------------------

UPDATE

 

Atât Remus Lăpușan cât și Ioan Oleleu nu sunt cercetați sau nu au fost audiați ca martori în subiectul de față și nu au nicio implicare în acest caz. 

 

De altfel, pe o parte dintre cei menționați mai sus cei doi nici măcar nu-i cunosc. Nu s-au întâlnit niciodată cu aceste persoane și nu există nicio legătură între cazul Horea Uioreanu și liderii PSD Cluj.

 

Singura chestiune de care se fac vinovați cei doi lideri ai PSD Cluj este faptul că au sprijinit acțiunile de dezvoltare a infrastructurii din județul Cluj, în speță Autostrada Transilvania și Autostrada Turda - Sebeș”, precizează purtătorul de cuvânt al PSD Cluj, Horea Nasra.

 

21-8-2014, 17:42
11 vizualizări
29 comentarii
boc24-8-2014, 10:15
toti la puscarie ......... dupa Uioreanu, incolonati pe baza de USL ...Oleleu & CO
james24-8-2014, 1:42
Actul trei (emotzie).Ce s-a intamplat de ce atata rumoare e doar un critic de arta cum sunt toti alti si cu asta basta ,dar nu Popovici e dea dreptul extenuat,trece atat de repede de la extaz la agonie si invers greu pt el, e ud leorca ,dar de ce ??? pocinogul pare o reusita,o nu am aflat criticul de arta se trage la sortzi ,si printre numele vehiculate e d-na Elena Botezan.popovici@co si spectatori se roaga din rasputeri sa nu iasa doamna ,chiar acum are loc tragerea la sorti...o nu stupoare generala d-na Elena Botezan este desmnata ca si critic de teatru la piesa regizata de Alin Popovici...
james24-8-2014, 1:29
Actul doi (show time).Spectatori nostri sunt in delir ,cu toti asteapta ridicarea cortinei ,POPOVICI ALIN e dea dreptul excitat de atata emotie ,asteapata cu nerabdare sa-si vada propriul pocinog .Cortina se ridica:com Tatar la brat cu inculpatul Cadar defileaza pe scena in vazul intregi asistentze,publicul ovationeaza fiecare miscare a celor doi.Pocinogul lui popovici a avut un succes incredibil si pt el si pt public.Popovici&co au reusit ,dar nu ceva s-a intamplat in randul spectatorilor e rumoare.Aceasta piesa trebuie sa fie evaluata de un critic de teatru.
James24-8-2014, 1:13
Actul unu (pregatirea).Teatru perfect :ALIN POPOVICI patron Alis Grup regizor.Spectatori in loja de elita :sen.Cordos si umbra dumnealui popovici&acolitzi(jisa,sipos etc),d-l Lapusan,d-l Oleleu si altzi membri marcantzi ai echipei. Un chibitz intreaba:-Mai tre' sa vina cineva ?,in linistea care s-a asternut se aude vocea ragusita cu iz de chitzait a lui popovici:-Mai tre' sa vina Jidveiu' cognacu' Jidvei ,dupa care se aud urlete in semn de apobare la genialitatea incontestabila marca popovici&co
james24-8-2014, 0:18
ALIN POPOVICI patron Alis Grup incorigibilul infantil.Scopul vietii popovici&co distrugere firma Fany si fam.Cadar-scop indeplinit- Presa . dulcea lui presa care a controlat-o si a instigat-o continuu-(boicotand obsesiv traseul de Floresti prin:presed.cj,vice cj,primar Floresti etc, toate aceste entitati fiind la picioarele lui popovici&co lasandu-se manipulate de acesta in scopul desfiintari Fany)-acum efect bumerang-presa va desconspira toata marsavia lor .Cel mai corect om din Romania d-na Elena Botezan va face dreptate si lumina .
fny muistu24-8-2014, 0:48
Fane termina cu prostiile tu stii cel mai bine adevarul nu discutam de presa sau dna as fi bucuros sa iasa la iveala cum spui tu dar cred ca tiar ingreuna situatia daca vrei pot avea o confruntare cu tine la dna iepurasule
darius24-8-2014, 10:13
Elena Botezan masoana va face dreptate ? hai baaaaaaaa



dorin 23-8-2014, 23:49
Fortza Milan
nu nuuu nuuu oleleu a furat padurile din apuseni!! psd e curat ca lacrima22-8-2014, 16:25
postaci psd sunt pusi pe treaba azi
ALIN22-8-2014, 13:56
CUM DRACU POTI CASTIGA LA LOTTO DACA NU JOCI??? DE UNDE TRAFIC DE INFLUENTA IN FAVOAREA CELOR DE LA ALIS CAND EI AU PIERDUT , IAR CEI DE LA FANY AU CASTIGAT ?? LICITATIILE AU FOST FACUTE IN DECEMBRIE 2013 , NICIDECUM IN 2014!!! ACESTEA SUNT CELE MAI MARI MINCIUNI !!
Gigi22-8-2014, 8:48
Asa e , suntem condusi de niste tarani ,cu mult bun simt si cu stramosi slugi (iobagi), care nu au nimic in comun cu POLITICA
Bubu22-8-2014, 7:12
Nasra președinte !!!!
Narcis22-8-2014, 7:03
Remus Lapusan a ajutat f. multi oameni si a sprijinit toate marile investitii ale clujului. e clar ca nu poate fi vb decat de o confuzie a rpocurorilor. oricum din cate zice nasra nu e anchetat
Mihai22-8-2014, 11:18
Pe cetateanul Aspazia Cojocarul a ajutat-o cel mai mult. In mai multe randuri.
Claudiu 22-8-2014, 6:52
Sunt sigur ca au încercat multi sa ii șantajeaze dar se pare ca si procurorii si-au dat seama de ce mizerie a făcut PNL-ul la consiliul Jud si de aia unii sunt la Gherla alți la munca. Respect Oleleu pentru ca ai coaie !
Tundrea Ioan22-8-2014, 1:18
Remus a fost coleg cu mine in generala. era un baiat saracut cu mult bun simt, pe care si l-a pastrat si azi. Ma bucur ca a reusit sa-si faca o cariere frumoasa in asigurari si ma intristez ca a intrat in politica, insa sunt sigur ca e nevinovat si onest asa cum il stiu de o viata !
U Cluj Official21-8-2014, 22:03
respect CHIFOR si LAPUSAN !!!! Uisti adevarati!
mariusica21-8-2014, 21:56
ioan oleleu si remus lapusan au ajutat mult economica judetului prin tot ce au sprijinit in ultimii ani. sunt oameni cu frica de dumnezeu, credinciosi, moralisti, cuminti
clujeanu100%21-8-2014, 21:54
lapusan este un tip foarte corect si nu e implicat in nici o mizerie... dimpotriva ar merita sa fie presedinte de cj
voronin ulianov21-8-2014, 21:22
basescu isi pune comisarii pe psd si insceneaza conspiratii.... parca-i un film prost... lapusan castiga o caruta de bani la uniqa.... ce c**** sa fure
voronin kazaku ametit21-8-2014, 23:05
iar Basescu ma ? pai de 2 ani jumate guvernul e condus de PSD si tot Basescu comanda ? is curios din decembrie pe cine mai dati vina ... sau incepeti iar cu oculta satanico-iudeico-masonica-germana-americana care ne controleaza ?
RADU22-8-2014, 9:02
Mai voronin cazacu nici tu nu intelegi???? regimul Basescu nu e format dintr-un singur om si anume Basescu, el e format din toti oamenii pe care i-a pus la butoane si care nu pot fi dati jos. Degeaba e guvernul Ponta pt ca fiind democratie respectata , si nu dictatura , oamenii pusi din vreme de Basescu nu pot fi dati jos asa usor! REGIMUL BASESCU E O CARACATITA PREGATITA DIN TIMP!!! TREZITI-VA!!
x 25-9-2014, 8:55
Radu asta e prost rau. Nici nu cred ca are rost sa incerce cineva sa-i explice. Sau poate e antenist. Oricum sunt echivalente! Ca idee: Base va ramane in istorie ca reformator in politica si in justitie! Rau imi pare ca nu poate candida si acum. I-ar bate iarasi de unu singur!
marcel21-8-2014, 21:17
oleleu e taran cu suflet curat de munte ! de ce il bagati in manipulari din astea ?
robi21-8-2014, 21:01
cred ca articol este scris tendentios ? oleleu e suspect doar.... adica se presupune ca... nu e vinovat. pot garanta pentru lapusan si oleleu ca-s cinstiti si onesti....

oleleu se plimba cu o rabla de Dacie !
@robi22-8-2014, 11:05
Asa este...are o rabla de Dacie. Tin sa iti spun ca am intalnit si eu persoane, care, cu o rabla de dacie, se deplasau de acasa de la ei (adica vila cu demisol+parter+etaj si mansarda) catre institutia bugetara unde erau angajati.
pop21-8-2014, 20:22
suntem condusi de niste oameni fara realizari adevarate (, prin propria putere)....niste temniteri ;
zxcv21-8-2014, 17:59
numa bine .. se reintregeste gasca la Gherla , Uioreanu presedinte de celula si Oleleu vice
Protonic22-8-2014, 11:42
Ai uitat de Bica vice si Apostu primar

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

4 vizualizări
22-4-2018, 20:17
Deputatul Steluța Cătăniciu, apel către ministrul Educației, după tăierea de fonduri de la UBB Cluj» Vezi tot
3 vizualizări
4-4-2018, 11:43
Va apărea bandă dedicată de transport pe B-dul Nicolae Titulescu. Parcările vor dispărea» Vezi tot
3 vizualizări
27-3-2018, 23:11
Așa arată o stație de autobuz din Florești - FOTO» Vezi tot
3 vizualizări
19-3-2018, 14:59
Strada Eroilor din Florești, modernizată și lărgită» Vezi tot
3 vizualizări
23-10-2013, 11:32
Parcul de lângă lacul Gheorgheni din Cluj a fost inaugurat. Vezi în PREMIERĂ cum arată Iulius Parc - Galerie Foto» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?