rosal_feb.jpg
Image 1 of 2

Politic/Administrativ

Câte mașini poate ”înghiți” un autobuz Solaris. De asta soluția este transportul în comun!

  



 

Traficul dezastru din marile orașe, înclusiv din zona metropolitană a Clujului. Soluția menționată de primari este transportul în comun, iar Solaris Bus & Coach a prezentat adevărul. 

 

Circa 170 de mașini au fost comparate cu un autobuz Solaris articulat, cu lungimea de 18 metri, care poate găzdui un număr asemănător de călători. 

 

În aceste condiții, oricine poate înțelege câte autoturisme ar putea fi înlocuite de 10 - 20 de astfel de autobuze articulate. 

 

Imaginea a fost realizată odată cu ziua europeană fără mașini, eveniment în cadrul căruia, pentru o zi, localnicii anumitor orașe renunță în totalitate la deplasarea cu mașina personală.

 

Autobuzele Solaris circulă prin Cluj-Napoca, dar nu există trasee complete dedicate acestora, scie http://newsby.marianandrei.com

 

24-9-2018, 11:51
5975 vizualizări
43 comentarii
Postacul neutru25-9-2018, 6:35
Raspuns in special postacului de serviciu Rico;dar de ce sa nu se aplice alte masuri,tot copiate din marile orase europene ?Ca.centuri,pasaje,drumuri ocolitoare,tuneluri,parcari subterane si supraterane,sensuri unice,unde verzi la stopuri,etc.A...ca astea costa ?Si banii trebuie pentru gainarii gen festivaluri si concerte moca sau pe proiecte de rahat gen ”gardurile intre blocuri”?!
nene utru25-9-2018, 6:46
Pentru ca din acele idiotenii- gainarii se aduna voturile , vulgul apreciaza asta si voteaza ca atare. Paine si circ, reteta veche de mii de ani. Si mai exista o alta treaba, din acele festuri si paranghelii, care nu-s deloc gratuite, ba din contra, meniul e mai scump decat in restaurantele clujene, se impart spagi la greu, de la sonorizare, lumini, amplasare, gherete, etc, etc. Lucraile de amploare necesita controale mai stricte al mersului banului, mai ales daca-s facute cu fonduri UE, E, BI. Aici e mai greu dar nu imposibil, . Mai intervin si firmele de casa care ....Mai bine asa, in viziunea unora, un giratoriu, mai un sens unic, un October fest, o panseluta, un trotuar cu borduri si dale, o pietonala cu mare tam tam, terase si muzica.
soferiu25-9-2018, 5:24
Degeaba, orasul e sufocat, iar de luni va fi terminat. Incepe calvarul. Autobuzele vor sta blocate in trafic, banda dedicata va fi plina din cauaza efectului de dop. Singura solutie este o alta echipa la Primarie, schimbarea din temelii a actualei Comisii de trafic rutier, de la amploaiatii care nici macar nu au permis de conducere la ofiterii de politie rutiera care desi cunosc situatia nu fac nimica si aproba toate idioteniile primilor. Nu meritati nici o flegma, de la Primar la frecangii din birouri. Ordinarilor!
Sanyi24-9-2018, 23:29
Verificati buletinele parintilor.

Exista acolo scris locul nasterii.

Luati autobuzul .

Plecati inapoi .

Problema-i rezolvata.Nu mai trebuie nici autobuz ,nici nimic.

Flo25-9-2018, 13:53
Ia avionul ca ajungi tu mai repede la buda
Gigiuca25-9-2018, 16:33
Sanyi sa ne iei de stromeleag dupa locul nasterii din buletin
chris26-9-2018, 1:55
b o z g o r prost....
Pablo26-9-2018, 12:38
Sa nu uitam ca acest oras a ajuns sus datorita celor veniti din alte judete, un simplu exemplu daca te uiti umpic in toate corporatiile ~80% din persoane nu sunt clujeni asa ca mars jegosule de Sanyi!
mica24-9-2018, 20:55
mars ma, nu renunt la bmw pt a sta ca sardinele in puteala.
dan24-9-2018, 22:47
dar sa stai ca constipatul sezut juma de ora,o ora in masina poti sta,putoare ordinara.
mica24-9-2018, 23:05
macar stau pe scaunul meu si doar al meu boule, nu unde stau toti boschetarii si sa iau microbi.
si tu stai in ratuc, sau mai bine zis stai in picioare ca eroul, ca nu ai loc sa stai jos.
deci ciocu mic
dan25-9-2018, 8:56
macar nu-s constipat fah,proasta pwlii,in masina sezut,la serviciu sezut,sezi drakului atunci toata viata,zici ca ai ceva handicap locomotor,iar de microbi,aoleo,majoritatea masinilor sunt mai murdare decat autobuzele mov,ca deh,bani de masina avem,dar de intretinere nu,deci esti kkmaka cu tot cu bmw.
Solutia finala24-9-2018, 18:35
taxa 100 lei pe zi pt fiecare conserva care tranziteaza centrul.
Trisca24-9-2018, 19:26
Esti nebun?
Crezi ca Boc isi taxeaza propriile troleibuze?
Taranul asta mai degraba o sa puna taxa pentru masini.
Rico 24-9-2018, 17:41
Trebuie sa se adopte solutiile aplicate in marile orase din Europa (Londra, Liubliana, Paris etc) adica:
- in oras taxe de parcare sau tranzit de cca 10 euro pe ora,
- prin centrul orasului vechi sa se interzica circulatia autovehiculelor,
- zone pietonale, fara masini, sa poata circula doar transportul in comun si biciclete , ... trotinete :)) sau ... pe jos.
Pentru cei care lucreaza in Cluj-Napoca sa existe parcari mari si GRATUITE la intrarile in oras, din directiile Floresti,-Gilau, Baciu, Dezmir +Apahida Turda unde sa se poata lasa masina in siguranta, cu statii/ acces la transportul in comun.
Cred ca ar fi bine sa se renunte la comentariile jignitoare sau elitiste. Sa se vina, poate , cu alte solutii, propuneri rationale
Kkk24-9-2018, 17:47
Bine desteptule...10 euro, ca in Londra! Maaaaa, e Cluj....nu am salariu de Londra!
Unu din primarie26-9-2018, 3:31
Nu ma intereseaza ce salar ai saracule. Noi astia, functionarii din primarie care primim spagi de la constructori, ne permitem sa platim 10 euro parcarea. Noi conducem orasul, noua ni se cuvin e tot. Voi sunteti buni numai la vot, sarantocilor. Abia asteptam sa facem iar sedinta in primarie si sa hotaram cu ce concerte ii pacalim la iarna pe votantii fraieri. Timpul trece, noi iesim la pensie, avem averi puse deoparte din spagile primite, ne vom retrage intr-un loc linistit unde ne construim o vila, iar fraierii care ne-au votat pe noi si pe Stapanul Orasului, vor putrezi in blocajele din trafic. Asa ca ciocu mic saracule. Va plangeti ca nu aveti locuri de parcare, ca va rupeti masinile prin gropi. Si care e problema saracule? Noi, smecherii din primarie impreuna cu Stapanul Orasului, circulam cu masinile primariei si nu ne intereseaza daca le rupem in gropi fiindca sunt ale primariei, nu ale noastre, nu noi bagam bani in ele. Gura mica votantilor, va facem concerte curand ca vine frigul, ninsoarea, Craciunul, etc. Va scoatem ochii sa uitati cat sunteti de fraieri.
copil26-9-2018, 5:29
Nenea de la Primarie, da sa ne dati si artificii pocnitoare si anul asta de sarbatori si 1 Decembrie si concerte cu artisti ca-i fain de tot ca nu avem noi treaba cu oameni rai care vor poluare si circulatie ca noua ne place asa
poov24-9-2018, 15:06
In Romania nu ai cum sa propui asa ceva, ca te apuci sa mergi cu autubuzul si dupa rad vecinii de tine ca ai ajuns sarac.

Daca n-ai masina second din Germania (BMW sau Audi, nu conteaza anul, ca VW sau Opel sunt pentru saraci, chiar daca sunt noi), apartament cat mai in Centru si iPhone XS (X deja e expirat) nu esti om, ce mai!

"Dai un ban dar stai in fata", la noi e "Dai un ban dar stai in coloana"
Stiai ca?24-9-2018, 15:42
Dupa mintea ta, ar trebui sa renuntam la autoturisme. Perfect! Dar daca maine toti oamenii ar renunta la autoturisme, de unde ar avea primariile bani sa asfalteze? Stiai ca se plateste impozit pe fiecare autoturism? Stiai ca fiecare autoturism aduce bani grei la buget? Stiai ca un autobuz distruge mai tare asfaltul ca zeci de autoturisme? Imagineaza-ti un numar dublu de autobuze, apoi asfaltul framantat si inmuiat de aceste autobuze. Din ce bani se intretin aceste autobuze si asfaltul? Crezi ca din costul biletului de autobuz? Daca o anvelopa de autobuz e 6-7 mii lei, iar un singur autobuz are nevoie de 8 anvelope, rezulta vreo 48.000 lei doar anvelopele. Stii cat e o cutie de viteze la un Solaris? Stii cat e un ambreiaj la un Solaris? Inmulteste calculele astea la toate autobuzele din Cluj, apoi vei realiza ca toate astea se platesc din banii de la buget, bani unde intra si impozitele autoturismelor. Sau ce, tu credeai ca din cei 2 lei pe bilet se platesc toate astea? Plus salariile, etc.
@15:4225-9-2018, 10:58

Problema e ca o gramada de masini au numere de SJ, MM, AB, BN, HD, SM, BH, SV, MS, etc etc. Impozitele si taxele le platesc in judetele respective, dar de circulat, circula aproape tot anul pe strazile din Cluj.
Stiai ca?26-9-2018, 3:38
E dreptul lor. La fel cum tu poti pleca la munca in alt oras sau alta tara, si ei pot veni sau pot tranzita orasul nostru. Stiai ca daca primaria ridica masini chiar de la inceput, acum nu mai parcau aiurea, nu mai inchiriau apartamente fara loc de parcare? Acum ce sa faca primaria, sa ridice mii de masini? Cam greu. exemplu: daca maine pe o strada nou nouta parcheaza o masina si se ridica, a doua zi se ridica iar, si tot asa, oamenii nu vor mai parca acolo. Dar daca parcheaza 2-3, apoi inca 5, apoi toata strada e plina de masini parcate, deja sunt cateva zeci de masini pe o singura strada, deci e cam greu sa fie ridicate. Greu nu neaparat fizic, ci si ca optiune de vot. Daca masinile s-ar fi ridicat din timp, chiriile si preturile apartamentelor erau mici. cand venea un om sa inchirieze/cumpere un apartament si afla ca nu are loc de parcare, nu mai cumpara/inchiria apartamentul, iar proprietarul lasa din pret. Unii care au apartamente, nu si-ar fi cumparat masina stiind ca nu au loc de parcare. Dar cum primarul era avid dupa voturi, a lasat oamenii sa-si faca de cap si sa zica ca au primar de treaba care ii intelege.
Hank Rearden24-9-2018, 15:00
Cum sa-ti lasi copilul sa foloseasca transportul in comun, cand in 10 drumuri, se nimereste cu cel putin unul care se masturbeaza in autobuz?

Sa nu mai vorbim de betivi agresivi, de jmekerasi de cartier pusi pe "glume", de hoti de buzunare, samd?

Dupa ce se rezolva problemele astea, iar autobuzele o sa circule decent, sa nu-ti ia o ora sa ajungi din Buna Ziua in Grigorescu de exemplu, o sa luam in calcul transportul in comun.
Neagu si Boc24-9-2018, 16:49
O sa luam in calcul sa asiguram autobus doar pt cele 2 persoane care merg din Buna ziua pana pe str. Taietura turcului, doar trebuie sa ne zici ora la care mergeti si ora de intoarcere. Sau sa va dam nr de tel a șoferului si il sunati pe el de cate ori va deplasati sa vina cu atobusul de 18m si sa va duca pana la destinatie.
Solutia finala24-9-2018, 14:01
Taxa pe Conserva! Musai!
haha24-9-2018, 16:11
Cand o sa ceri si pe prostie? Te va afecta in mod sigur!
cetatean24-9-2018, 13:56
Pardon!Clujeni daca mai sant 20% restul din alte parti dar cu buletin de oras!!
Prostilor24-9-2018, 13:24
170 de masini x 4 persoane = 680 persoane, poate un tren trebe nu autobus solaris....si daca faci 170 x 1= 170 unde bagi 170 intr'un autobuz..dapai 680...cat de prosti tre sa fiti sa dati asemenea stiri?
Ion24-9-2018, 13:27
Unde ai vazut tu 4 persoane in masina in oras? In majoritatea este doar soferul, si maxim 2 persoane!
@pROSTILOR24-9-2018, 13:46
tu esti cel mai prost,ai fantezii cu 4 persoane in masini la Cluj,du-te ma de aici,la orice ora din zi,fa o poza cand stai la semafor si arata-ne noua o masina cu 4 persoane in ea.
ionci24-9-2018, 14:04
masina cu 4 persoane este o raritate. si daca stai 15 min si te uiti la masini nu vezi una cu 4 persoane. 85% doar soferul. deci poza explica situatia reala.
Paul24-9-2018, 15:34
Plecând cu un microbuz din Cluj într-o zi prin trafic tipic orelor de vârf am făcut un mic experiment. Din 100 de mașini, 72 aveau doar șoferul în el, 17 2 persoane, 9 3 persoane și 2 cu 4 persoane (ambele familie cu 2 copii). Să nu mint, câteva au fost autoutilitare, și e posibil să nu fi numărat chiar corect, dar cam asta e situația. Puteți să repetați când doriți experimentul, nu cred că obțineți rezultate contrastante.
@Paul24-9-2018, 15:44
72 de masini aveau doar soferul fiindca intre timp si-a lasat copilul la gradinita si sotia la munca. Ce voiai ba handicapatule, sa duca copilul si sotia cu el mai departe ca sa vezi tu 3 persoane in masina? Clujul e plin de handicapati ca tine care isi dau cu parerea.
Paul24-9-2018, 16:49
@@ Zona în care am numărat eu era dinspre autogară spre centru, mai exact pe strada Traian pe la 8 dimineața. Sunt convins că toți cei care vin din Dâmbul Rotund și-au lăsat familia la gară. Dar e ok, ne rezumăm să ne numim ”handicapați” unii pe alții. O zi bună, că păreți s-aveți nevoie!
Eva1724-9-2018, 18:52
Ma asteptam la un limbaj mai civilizat de la clujeni.
@Paul25-9-2018, 1:11
Normal ca esti handicapat. Ce ti se pare gresit in a te numi handicapat? Tu numeri persoanele din masini, tu esti cel handicapat. Ai intrebat acele persoane de ce sunt singure in masini? Nu. Atunci cum poti sa-ti dai cu presupusul? Unii isi lasa copiii la gradinita, sotiile la job, si asa mai departe. Altii poate lucreaza cu publicul si trebuie sa ajunga la job fara noroi pe pantofi si panataloni, fara transpiratie de la bicicleta. Care e problema ta cu un om care plateste taxe si impozite ca sa aiba primaria bani pentru asfaltul pe care il deniveleaza autobuzele cu greutatea lor?
Paul25-9-2018, 8:03
@@ Poți să mă numești cum vrei dacă te simți mai bine. Din partea mea să meargă fiecare om cu câte 3 mașini deodată, pe mine nu mă deranjează. Eu răspundeam doar comentariului original, în care era vorba de 4 oameni în mașină, nimic mai departe de adevăr. O zi bună!
Daa...25-9-2018, 10:18
Pt.toata lumea de aici..ORICUM NICI 170 DE PERSOANE NU INCAP IN AUTOBUZ ASTA INCERCAM SA SUBLINIEZ!!!!
nu conteaza24-9-2018, 12:43
De la blocurile noi de pe Soporului (in curand 10 la numar, toate cu 7 - 12 etaje) ai de mers 850m pana la prima statie de autobus, de la Colegiul pedagogic.. Daca am de facut un drum de 2-3 km mai bine merg pe jos decat sa merg o treime din drum pe jos si apoi sa stau inca 10 minute in statie si apoi sa stau cu busul in toata aglomeratia pentru ca nu are banda dedicata.
tot clujan24-9-2018, 12:13
Degeaba, daca sunt putine, vin rar, si sunt aglomerate. si nu ai legaturi bune dacat est-vest
dan24-9-2018, 13:44
plus ca daca e vremea naspa,ploua sau ninge,daca te scoli mai greu dimineata,etc.
alu24-9-2018, 12:01
clujeanu e prea comod, mai bine sta cu orele in trafic
Ion A.24-9-2018, 16:55
dar se plange ca nu are parcari in Centru

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

129 vizualizări
19-10-2018, 14:18
Alianța Vestului s-a născut pentru că este ”imposibil” să circuli pe rutele Cluj-Napoca - Oradea - Arad și Timișoara» Vezi tot
64 vizualizări
18-10-2018, 21:30
Contractul pentru execuția Centurii din Florești a fost reziliat» Vezi tot
46 vizualizări
18-10-2018, 14:49
Cioloș: Îi vom tăia pensia lui Ciorbea!» Vezi tot
40 vizualizări
19-10-2018, 17:00
Iohannis îi cere demisia lui Tudorel Toader, după raportul dezastruos de la Veneția» Vezi tot
40 vizualizări
19-10-2018, 11:20
Peter Ekstein Kovacs: ”Tudorel Toader trebuie dat cu două şuturi în fund afară din Guvern”» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?