Image 1 of 2

Economic

Centrul Clujului va fi SUFOCAT de blocuri de peste ZECE etaje. VEZI harta și spune-ne ce PĂRERE ai

  



 

Centrul Clujului va fi sugrumat de-a dreptul din cauza construcțiilor de peste zece etaje care urmează să apară. Numai peste drum de SRI, pe strada Traian, va apărea un complex cu cinci blocuri de 9 și 11 etaje. 

 

Prima construcție este deja ridicată pe strada Ploiești, în apropiere de Piața Mihai Viteazu. Este vorba despre un turn cu 12 etaje construit de către Imoinvest SA, dezvoltator reprezentat de Iosif Pop, fost președinte la Banca Transilvania, arestat în trecut, printr-un gest abuziv de către Parchetul Național Anticorupție, condus la acea vreme de Gheorghe Amarie. Pop a fost ulterior achitat de toate acuzațiile. El este și membru în Consiliul Civic Local Cluj-Napoca, o organizație care militează pentru dezvoltarea orașului. 

 

Clădirea construită de Iosif Pop este gigantică, urmând să aibă 9.000 de mp de birouri. Problema este că imobilul este într-o zonă în care strada abia are 2 benzi, iar traficul este și așa aglomerat. Clădirea nu va avea un acces auto pentru parcarea subterană, gararea fiind posibilă cu ajutorul a patru lifturi care vor duce mașinile în subsol.

 

În spatele blocului pe care îl ridică Imoinvest SA va fi ridicat și turnul senatorului Tișe de la PNL, ex PDL. Imobilul va avea tot 12 etaje, pe un teren unde acum e o vilă deținută de familia Tișe, care va fi demolată după începerea lucrărilor. Potrivit primelor informații, pe terenul cu pricina se va construi un turn cu 12 etaje care va avea 38 de apartamente, 600 de metri pătrați de spații comerciale și 4,127 de metri pătrați de birouri. Proiectul mai prevede 92 de parcări.

 

Vis-a-Vis de SRI și Poliția Cluj, Primăria Cluj-Napoca a aprobat ridicarea a cinci turnuri cu 12 etaje. Investitorul privat este SDC Imobiliare, reprezentat de un anume Ștefan Berciu. Ansamblul va fi ridicat pe terenul pe care a fost Prodvinalcool.

 

În trecut, Berciu a fost acuzat în mass-media că a construit la parterul blocurilor, apartamente în loc de garaje, scrie evz.ro.

 

Un alt imobil turn este construit de concernul iQuest, pe terenul fostei fabrici de confecții Flacăra, închisă de mai mulți ani

 

Terenul se află în proprietatea societății Taco Developments SRL, patronată de Corneliu Brody și Vasile Octav Chicinaș. Societatea va construi în zonă o clădire de birouri cu 6.000 de metri pătrați, investiția ridicându-se la zece milioane de euro.

 

Cornelius Brody este CEO la iQuest, un concern din domeniul IT, care a avut în anul 2014 o cifră de afaceri de afaceri de 26.8 milioane de euro.

 

rosal_dispecerat[1].png
29-4-2015, 16:10
43 vizualizări
23 comentarii
Aurel30-4-2015, 14:00
FELICITĂRI DEZVOLTATORILOR IMOBILIARI CARE DEMOLEAZĂ COTEȚE ȘI CONSTRUIESC IMOBILE MODERNE ȘI SALUBRE!
masterplan2-5-2015, 8:54
Da , dar cu conditia ca tot acestia sa construiasca si PARKING-URI !
Primaria greseste aici, autorizatiile de construire ar trebui acordate conditionat de aceste parcari, , in marile orase americane , asta a fost solutia !Nu exista strada fara PARKING !
alex30-4-2015, 11:07
pentru a elibera toata zona M Viteazu de tigani si de mahalaua existenta este imperios necesar constructia acestor blocuri DE CE? pentru ca restul tiganilor din zona vor vinde si ei odata ce sunt acaparati de blocuri si vor disparea mahalale respective...ganditi-va cum arata piata M Viteazu acum 20 de ani....mizeria si scurgerile de varza imputita din piata si din Canalul Morii ca acolo aruncau tiganii si taranii mizeriile....trebuie desfintate toate cosmelile de pe marginea Canlului Morii si facuta zona pavata ca si pe straduta unde ese Aquina...incet incet orasul se dezvolta si nu mai pot tiganii si taranaii sa ilo traga in jos dupa zicala LAS CA II BINE CUM II....sunt convins ca urmatoare miscare dupa anul 2016 sunt constructia masiva de parking-uri pe langa zona centrala....ar fi bine chiar in buricul targului sa se faca...gen P-ta Unrii si A. Iancu...pentru ca alte locuri mari disponibile nu prea sunt....
Vasile Ciocan30-4-2015, 10:06
Daca nu ma afecteaza ma doare in pooola. Sa construiasca blocuri de 100 de etaje, sa se urce pe vecini.
radu1-5-2015, 17:34
Cioocane, eu zic ca e grav daca te doare acolo! Du-te sa vezi un urolog!
Ghita30-4-2015, 7:26
Marea problema pe care o ignora toti responsabilii este ca unele cladiri de acest tip sunt incepute si raman nefinalizate. Legislatia ar trebui sa prevada obligativitatea finalizarii constructilor incepute. Altfel se vor inmulti "circurile foamei". Cred ca una dintre solutii ar fi ca impozitul pe cladire sa se aplice incepand cu data expirarii primei autorizatii de construire.
makelele30-4-2015, 7:07
Este in regula ca se construiesc astfel de cladiri, insa autorizatiile de construire ar trebui conditionate prin obligativitatea ca dezvoltatorii sa construiasca in zonele respective PARKING-URI , !
Asa se intampla undeva prin orasele americane !
Curios30-4-2015, 6:53
E foarte bine ca se construieste insa nu pe o strada unde nu au loc 2 masini simultan. Vecinii au vreun cuvant de spus?
Poate asa se vrea sa se locuiasca, clujenilor le place aglomeratia, primarul e si el un iubitor de "inaltime"
x2-5-2015, 18:01
De ce sa aiba vecinii un cuvant de spus?? Nu inteleg, sunt vecinii primarie, sunt proprietarii terenului construit, in ce calitate ar avea ei vreun cuvant de spus? In tara asta nu ai voie sa faci nimic, ca sar acriturile cu gura, de regula oameni de varsta a treia care nu au fost niciodata in stare de nimic. Preferati maghernitele si gunoaiele in locul blocurilor?
unu`30-4-2015, 4:31
Foarte bine ca se dezvolta Cluju`. Peste tot in vest vezi asa ceva.
Referitor la parcari, intr-un viitor apropiat vor aparea si acestea.
Am impresia ca aici sunt o gramada de taietori de frunza la caini care comenteaza pe langa, comenteaza doar sa se afle in treaba, fara sa aiba vreo legatura cu realitatea.
Iar voi, ziaristi de tot rahatu`ai acestei fitzuici de doi bani, cum sula puteti zice ca se sugruma centrul Clujului prin constructii noi si moderne ? Cred ca sunteti niste frustrati care stati in garsonierele unor blocuri gri si normal ca prin articolele voastre de doi bani nu castigati cat sa va luati macar o chirie decenta :))
Cui nu-i convine sa se mute-n Valea Jiului. Ca acolo nu se construieste.
altu'30-4-2015, 5:49
Cand ai fost tu in " vest"? Poate la Huedin sau la Oradea cu clasa 3-a in tren. Esti un taranoi penibill , care se minuneaza cand vede o cladire mai mare decat caminul cultural din Taranoaia. Hai fuguta-n poiata ca-ti fata Joiana!
x2-5-2015, 18:11
Deci, tu nu ai argumente, dar sari cu jigniri. Vino cu niste idei, nu sari la om degeaba, ca nu stii tu nimic despre el. Se vede treaba ca nu stii nimic nici despre lume in general si despre dezvoltarea unei zone in mod special. Dar te bagi si tu in seama.
Doru30-4-2015, 3:47
RaDu te-ai analizat vreodata ,ce MARE Prost esti est ? ! Esti Prost de bubui.
hhnmm29-4-2015, 21:50
Nu e problema ca se construiește... Dar sunt curios cate locuri de parcare vor fi. Ar trebui sa fie minim doua parcări pentru un apartament plus câteva pentru cei care au treaba in zona.
LULU Cluj29-4-2015, 19:51
Ai bani ai si tata si mama ...banul canta !Taiasca demoKaKatia !!!pana mafia este in floare ,,,DOARE????
clujean3-5-2015, 10:09
Vezi ca amicii tai Gheorghiu-Dej si Ceausescu au murit demult ! A mai ramas doar badiucu' liescu, da' nici ala nu mai are mult...
joker29-4-2015, 18:11
Problema va fi cu aglomeratia si parcarile.

La fel am zis si la cladirea de birouri de langa Iulius (unde trebuiau sa fie doua-posibil sa mai apara), locurile de parcare sunt insuficiente si tzaranii parcheaza pe trotuare deja, in zona.

Solutia e sa sa puna stalpisori in zona aia pe o raza de cateva sute de metrii, astfel puhoiul de lume care va inunda zona sa aiba loc pe trotuar.
RaDu29-4-2015, 17:24
Am o parere foarte buna! In centrul oricarei metroplole (exceptand zonele istorice) sunt turnuri sau asa zisii zgarie nori unul langa altul. Dezvoltarea moderna e pe verticala.

Doar la noi, se mai oripileaza comunistii, ca "le ia soarele", ca e praf cat e santierul, ca e zona de P+1, si alte motive de astea expirate! Contestam, protestam, ne opunem, reclamam, dam in judecata la greu, ca atata ne duce capul.

Vrei soare, vinde casa de la umbra turnului si ia-ti teren pe Feleac sau in zonele limitrofe, cumpara cat te tine daca vrei sa nu ai vecini, si fa-ti casa noua acolo frate!

Nu vrei sa faci manevra si sa te muti din centru, inseamna ca nu mori chiar asa de dorul soarelui si al linistii, si atunci accepta ca suntem in 2015 nu in 1980, si viitorul in centrul Clujului e al dezvoltarii pe verticala, al turnurilor, de 12-20-50 de etaje...
Burdujel29-4-2015, 19:26
Eu am fost primul in zona.
Fa-ti bloc in Feleacu', e teren si acolo.
@RaDu29-4-2015, 20:41
Oare nu te doare capul de la atatea tampenii pe care le-ai debitat?
....29-4-2015, 17:19
Tiganie
eu29-4-2015, 17:15
Daca ai bani si cunostinte si sti pe cine sa MITUIESTI.. poti contrui tot ce vrei, unde vrei.. nu e nici o problema.
Tz29-4-2015, 16:29
Las' ca in zona pietei MV sunt numai cocioabe; progres inseamna si constructie deci si demolari. Se vor gasi si modalitati de fluidizare a traficului in zona...subterane, supraterane, etc.