Cel mai obscen obiectiv turistic. Se află la 80 de kilometri de Cluj-Napoca și denumirea sa e interzisă minorilor

Limba română este cu siguranță fascinantă și nu puține sunt obiectivele turistice din străinătate care îi fac pe români să chicotească.

Celebru orașul din Croația care începe cu litera P și care este subiect de glumă printre conaționalii noștri. Cu toate acestea, puțini știu că și la noi în țară avem obiective turistice sau localități cu nume cel puțin bizare. 

Putem reaminti aici Căpătâna Porcului, Spermezeu, Căcăcioasa, Măciuca și Cracii Doamnei. Aceste denumiri, deși sunt percepute ca neobișnuite, nu se compară cu cel mai obscen nume de obiectiv turistic. O denumire cu adevărat interzisă minorilor. Cu toate acestea, turiștii se înghesuie în acest loc pentru a bea apă minerală, căci este vorba despre un izvor.

Pentru a nu vă mai ține în suspans, denumirea acestui izvor este P***a Babei, iar pentru varianta necenzurată puteți să faceți un ocol 84 de kilometri de Cluj-Napoca pentru a „admira” tabla care marchează acest obiectiv turistic.

Acest izvor este situat la granița dintre județele Sălaj și Maramureș, undeva lângă localitatea Poiana Blenchii. Potrivit localnicilor, acest izvor și-a primit denumirea pentru că seamănă cu părțile intime ale unei femei în vârstă. Unii antreprenori din zonă au dus lucrurile la un alt nivel și au început să îmbutelieze chiar și apă minerală cu acest „brand”, deși e neclar ce le vor spune părinții celor mici când îi vor întreba ce-i cu acest produs pe raft.

Și pentru ca lucrurile să fie cu adevărat mai interesante, acest izvor cu nume erotic sau obscen de disputat de două localități, care susțin că izvorul le aparține. Cei mai siguri sunt „moroșenii” din Poiana Blenchii, care nu vor să audă că P***a Babei ar aparține de Sălaj. 

„Este al comunei noastre, fără nicio discuţie. Aşa a fost dintotdeauna, aşa că degeaba susţin vecinii din Maramureş că ar fi pe teritoriul lor. De când mă ştiu a aparţinut de Poiana Blenchii şi aşa va rămâne, deşi maramureşenii se laudă că ar fi al lor“, declara primarul Augustin Chifor pentru Adevărul.

Clujenii care vor să guste apa din acest izvor cu totul și cu totul special au de mers doar 84 de kilometri la nord de oraș. Așadar, o drumeție scurtă care poate să fie cel puțin interesantă, dacă nu amuzantă, pentru orice familie. 

izvor2.jpg

cnzurat gps.jpg

Comentarii Facebook