Afacerist din Cluj, condamnat la 10 ani de închisoare! A păgubit statul cu peste 5 milioane de lei prin facturi false și firme fantomă


Afacerist clujean, condamnat definitiv la 10 ani de închisoare pentru evaziune fiscală. Prejudiciul depășește 5,6 milioane de lei

Un om de afaceri din Cluj a fost condamnat definitiv la 10 ani de închisoare pentru evaziune fiscală în formă continuată, după ce instanțele au constatat că a creat un prejudiciu uriaș bugetului de stat, folosind facturi fictive în contabilitatea firmei pe care o controla.

Decizia a fost pronunțată marți, 25 iunie 2025, de Curtea de Apel Cluj, care a respins ca inadmisibilă contestația în anulare formulată de inculpat, ce susținea că faptele sale ar fi prescrise. Instanța a fost categorică:

„Determinarea legii penale mai favorabile nu intră în sfera erorilor de procedură [...] ci constituie o chestiune de judecată [...] a fost deja analizată definitiv în fondul cauzei.”

Afaceristul a fost condamnat inițial în 2019, la 9 ani de închisoare pentru evaziune fiscală, dar pedeapsa a fost contopită cu alte condamnări anterioare (pentru spălare de bani și complicitate la spălare de bani), rezultând astfel o pedeapsă finală de 10 ani de închisoare cu executare.

Faptele s-au petrecut în perioada 2009–2011, când inculpatul a înregistrat în contabilitatea societății sale 12 facturi fictive, emise de firme-fantomă, fără ca acestea să reflecte tranzacții reale. În baza acestor documente, a diminuat obligațiile fiscale către stat.

În decizia instanței se precizează clar:

„A fost admisă în parte acțiunea civilă formulată de ANAF și obligați inculpații în solidar la despăgubiri în cuantum de 5.601.271 lei, reprezentând prejudiciu cauzat bugetului de stat.”

Pe lângă pedeapsa cu închisoarea, inculpatului i s-au interzis drepturile de a fi ales, de a ocupa funcții publice și de a administra firme timp de 3 ani, după executarea pedepsei.

Totodată, s-a dispus sechestru asigurător pe bunurile mobile și imobile până la concurența sumei de 4,44 milioane lei, pentru recuperarea prejudiciului.

Contestația în anulare a fost respinsă pe motiv că nu se încadra în condițiile prevăzute de lege. Instanța a subliniat:

„Simpla trimitere la unul dintre cazurile de contestaţie în anulare fără indicarea de argumente faptice și dovezi nu este aptă a susţine o soluţie de admitere.”

În final, condamnatul a fost obligat să plătească 300 de lei cheltuieli judiciare, iar onorariul avocatului din oficiu – în cuantum de 720 lei – va fi suportat de stat.

Decizia este definitivă.


Comentarii Facebook