Marti 4 Octombrie

VIDEO - Sportivii români au obținut noi victorii la Campionatul European de Tenis de Masă U21 Romstal 2022 de la Cluj-Napoca


Sportivii români care au concurat la Campionatul European de Tenis de Masă U21, cea mai importantă competiție de acest gen de la noi din țară, au obținut noi victorii. Meciurile din cadrul Campionatului European de Tenis de Masă U21 se joacă la Cluj-Napoca. 

Cea mai importantă competiție de tenis de masă găzduită de țara noastră în acest an, Romstal U21 European Table Tennis Championships, este organizată de către Federația Română de Tenis de Masă și European Table Tennis Union, în perioada 14-18 septembrie 2022, la Cluj Napoca, în BT Arena.

Jucătorii români au obținut noi victorii

Joi, 15 septembrie, în a doua zi de la Romstal U21 European Table Tennis Championships, sportivii români au avut meciuri atât în grupele de simplu feminin și masculin, cât și pe tablourile de dublu feminin și dublu mixt. Și, cu multă muncă, încredere, ambiție și dăruire, jucătorii noștri au obținut noi succese.

Rezultatele sportivilor români din ziua a doua la Romstal U21 European Table Tennis Championships au fost următoarele.

Simplu feminin

Grupa A

  • Elena Zaharia - Isa Cok (Franța) 4-2 (11-7, 11-3, 11-8, 4-11, 8-11, 11-5);
  • Elena Zaharia - Zuzanna Wieglos (Polonia) 4-2 (11-5, 2-11, 7-11, 11-4, 11-2, 11-4);
  • Vineri, ora 11:00: Elena Zaharia - Tsvetelina Georgieva (Bulgaria);

Grupa B

  • Ioana Sîngeorzan - Matilde Pinto (Portugalia) 4-0 (11-9, 11-4, 11-7, 11-5);
  • Ioana Sîngeorzan - Prithika Pavade (Franța) 1-4 (10-12, 11-9, 10-12, 6-11, 2-11);
  • Vineri, ora 11:00: Ioana Sîngeorzan - Katarzyna Wegrzyn (Polonia);

Grupa E

  • Bianca Mei-Roșu - Hana Arapovic (Croația) 1-4 (8-11, 11-8, 8-11, 6-11, 8-11);
  • Bianca Mei-Roșu - Kornelija Riliskyte (Lituania) 3-4 (4-11, 6-11, 11-8, 11-8, 11-8, 6-11, 8-11);
  • Vineri, ora 11:50: Bianca Mei-Roșu - Anna Brzyska (Polonia);

Simplu masculin 

Grupa C

  • Darius Movileanu - Lleyton Ullmann (Germania) 4-2 (11-9, 9-11, 13-15, 11-5, 11-6, 11-7);
  • Darius Movileanu - Vladislav Ursu (Rep. Moldova) 4-3 (11-6, 11-4, 8-11, 6-11, 4-11, 14-12, 11-9);
  • Vineri, ora 12:40: Darius Movileanu - Kas van Oost (Țările de Jos);

Grupa D

  • Eduard Ionescu - Alex Naumi (Finlanda) 4-3 (5-11, 4-11, 11-2, 11-13, 11-6, 11-5, 11-9);
  • Eduard Ionescu - Samuel Kulczycki (Polonia) 4-2 (11-9, 4-11, 4-11, 11-7, 11-8, 11-6);
  • Vineri, ora 12:40: Eduard Ionescu - John Oyebode (Italia);

Grupa E

  • Iulian Chirița - Jan Valenta (Cehia) 4-2 (11-5, 11-4, 9-11, 11-7, 9-11, 11-3);
  • Iulian Chirița - Maciej Kolodziejczyk (Austria) 4-0 (11-6, 11-3, 11-0, 11-7);
  • Vineri, ora 13:30: Iulian Chirița - Borna Petek (Croația);

Grupa H

  • Andrei Istrate - Csaba Andras (Ungaria) 1-4 (6-11, 11-8, 9-11, 4-11, 9-11);
  • Andrei Istrate - Dimitrije Levajac (Serbia) 4-2 (7-11, 11-4, 11-8, 11-9, 5-11, 11-5);
  • Vineri, ora 13:30: Andrei Istrate - Borgar Haug (Norvegia);

Dublu mixt

  • Darius Movileanu/Elena Zaharia – Vladislav Ursu (Rep. Moldova)/Kornelija Riliskyte (Lituania) 3-0 (11-9, 11-7, 11-9);
  • Andrei Istrate/Camelia Mitrofan – Daniel Berzosa/Ainhoa Cristobal (Spania) 3-1 (11-4, 8-11, 11-6, 11-6);
  • Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan – Borna Petek (Croația)/Matilde Pinto (Portugalia) 3-2 (11-6, 9-11, 11-4, 7-11, 11-8);
  • Iulian Chirița/Bianca Mei-Roșu – Szymon Kolasa/Anna Brzyska (Polonia) 3-0 (11-7, 11-8, 11-3);

Vineri, optimi

  • Ora 10:00: Darius Movileanu/Elena Zaharia – Borgar Haug (Norvegia)/Matilda Hansson (Suedia);
  • Ora 10:00: Andrei Istrate/Camelia Mitrofan – Maciej Kubik/Zuzanna Wielgos (Polonia);
  • Ora 10:00: Iulian Chirița/Bianca Mei-Roșu – Kay Stumper/Franziska Schreiner (Germania);
  • Ora 10:00: Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan – Carlo Rossi/Nicole Arlia (Italia);

Dublu feminin

  • Bianca Mei-Roșu/Camelia Mitrofan - Ainhoa Cristobal/Eugenia Sastre (Spania) 3-1 (11-6, 11-5, 11-13, 11-9);

Vineri, optimi

  • Ora 16:00: Ioana Sîngeorzan/Elena Zaharia - Agathe Avezou/Isa Cok (Franța);
  • Ora 16:00: Bianca Mei-Roșu/Camelia Mitrofan - Nicole Arlia/Gaia Monfardini (Italia);

Dublu masculin

Vineri, optimi

  • Ora 16:40: Iulian Chirița/Milosz Redzimski (Polonia)/Radim Moravek/Jan Valenta (Cehia);
  • Ora 16:40: Eduard Ionescu/Darius Movileanu - Andrii Grebeniuk/Anton Limonov (Ucraina).

Lotul național al României care concurează la Romstal U21 European Table Tennis Championships 2022 are următoarea componență:

  • Feminin: Elena Zaharia, Camelia Mitrofan, Ioana Sîngeorzan, Bianca Mei-Roșu. Antrenori: Viorel Filimon și Mihaela Șteff;
  • Masculin: Darius Movileanu, Andrei Istrate, Iulian Chirița, Eduard Ionescu. Antrenori: Andrei Filimon și Ionuț Seni.

Sursa foto/video: European Table Tennis Union


Comentarii Facebook