Victorie dramatică la Podgorica! U-BT Cluj-Napoca a câștigat meciul cu Buducnost, din EuroCup

U-BT Cluj-Napoca a învins dramatic echipa muntenegreană Buducnost VOLI Podgorica, cu scorul de 79-77 (19-22, 12-23, 19-16, 29-16), miercuri seara, în deplasare, în Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Campioana României a făcut o primă jumătate de meci slabă, iar după 20 de minute era condusă la 14 puncte (45-31). ''U'' a revenit în partea secundă şi a reuşit să întoarcă scorul, obţinând o victorie dramatică. Cu 7 minute înainte de final, Buducnost conducea cu 65-55, dar clujenii au egalat cu trei minute rămase de joc, 67-67. Ultimele patru puncte ale echipei antrenate de Mihai Silvăşan au fost înscrise de Patrick Richard din aruncări libere.

Patrick Richard, cu 16 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, şi Andrija Stipanovic, 16 p, 5 rec, au fost cei mai buni de la învingători, în timp ce Bryce Jones a contribuit cu 13 p, 8 pd.

De la Buducnost s-au remarcat Brandon Paul, 13 p, 3 pd, Kenan Kamenjas, 12 p, 7 rec, Andrija Slavkovic, 11 p, 6 rec, Petar Popovic, 13 p, McKinley Wright, 10 p.

Tot miercuri a avut loc meciul Aris Midea Salonic - Slask Wroclaw 93-71, iar Dolomiti Energia Trento o înfruntă pe 7bet-Lietkabelis Panevezys.

U-BT Cluj-Napoca va juca următorul meci pe 10 ianuarie, acasă, cu Aris Midea Salonic.

,,A fost un meci în care echipa mea a arătat mult caracter. De aceea am câștigat meciul. La pauză eram conduși cu 14 puncte și pierdusem mult prea multe mingi. Totuși, nu am cedat în niciun moment.

Acesta este spiritul nostru, pe care l-am arătat pe teren.

Este o victorie mare, am jucat împotriva unei echipe talentate. Și noi avem o echipă bună și am demonstrat asta din nou. Sunt foarte bucuros de această victorie și îi felicit pe băieți!”, a transmis Mihai Silvășan, antrenorul U-Banca Transilvania.

Clasament

1. Mincidelice JL Bourg-en-Bresse 11 victorii - 2 eşecuri

2. Dreamland Gran Canaria 10-3

3. U-BT Cluj-Napoca 9-4

4. ratiopharm Ulm 8-5

5. Aris Midea Salonic 6-7

6. 7bet-Lietkabelis Panevezys 5-7

7. Dolomiti Energia Trento 5-7

8. Buducnost VOLI Podgorica 5-8

9. Turk Telekom Ankara 4-9