U21: România învinge Ungaria 2-1, în grupele Campionatului European de Tineret

România Ungaria, scor 2-1, în grupele Campionatului European de Tineret, după reușitele lui Alexandru Mățan (70) și Alexandru Pașcanu (87).

Ungurii au avut prima ocazie de gol în minutul 8, dar Andrei Vlad a apărat.

În minutul 30, Andrei Vlad a avut o nouă intervenție excelentă, la un șut din lovitură liberă plasat aproape de vinclu de Mezei. 12 minute mai târziu, ”tricolorii” au avut o nouă șansă de gol, dar Radu Boboc n-a găsit ținta, scrie Digisport.

Ungaria a rămas în minutul 42 în 10 jucători, după ce a fost eliminat Szoke pentru al doilea cartonaș galben, încasat pentru o lovitură cu cotul aplicată în fața lui Denis Ciobotariu. George Ganea a avut o ocazie uriașă pe finalul primei reprize.

În minutul 50, România a cerut un penalty, pentru un fault asupra lui Andrei Ciobanu, dar nu s-a acordat nimic.

Ungaria a înscris primul gol prin Csonka.

România a marcat în minutul 69. Alexandru Mățan a driblat doi fundași și a șutat superb, la colțul lung.

În minutul 87, Alex Pașcanu a reușit al doilea gol.

Alen Skribek și Alexandru Mățan, în meciul Ungaria U21 - România U21 / Foto: Profimedia