Nep”U”tincioșii! U Cluj ratează play-off-ul, după ce a pierdut cu Petrolul, și visul promovării

Petrolul Ploiești a învins acasă pe U Cluj, scor 2-1, iar ”studenții” ratează play-off.

Clujenii aveau nevoie de victorie pentru a intra în play-off și pentru a continua lupta  pentru promovare.

Petrolul a deschis scorul în minutul 55, prin Silviu Pană, cu un lob perfect, din cercul de la centrul terenului.

U Cluj a egalat în minutul 73, prin Carol Taub, dar egalul nu i-ar fi ajutat pe clujeni.

Oaspeții au obținut victoria în minutul 90+3, când albanezul Armando Vajushi a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri, scrie Digi Sport.

U Cluj va juca în play-out-ul ligii secunde, care are importanță numai pentru salvarea de la retrogradare.

U Cluj este o echipă deținut de o asociere din care fac parte Primări Cluj-Napoca și Universitățile din Cluj. Anual sunt pompați 2 milioane de euro, din fonduri publice în această echipă, și se ignoră vocile care cer să fie cedată unui investitor privat.