„U” Cluj a urcat pe locul 5 în Superliga! Scor 0-1 şi „Șepcile roșii” sunt pe loc de play-off

Echipa Universitatea Cluj a învins, luni seară, în deplasare, scor 1-0, formaţia Dinamo Bucureşti, în etapa a 19-a din Superligă. „Studenții” au urcat pe loc de play-off.

Dinamo a pierdut în fața celor de la ”U” Cluj, scor 0-1, în etapa a 19-a din SuperLigă, și a ajuns la 13 partide la rând fără victorie. U Cluj a urcat pe locul cinci în clasament, cu 29 de puncte, în timp ce Dinamo rămâne cu doar zece puncte, pe locul 15.

La Bucureşti, pe stadionul Arcul de Triumf, clujenii au deschis scorul în minutul 4, când Daniel Popa i-a pasat lui Nistor şi acesta a înscris din careu. Dinamo a căutat egalarea, a încercat să pună în pericol poarta lui Plamen Iliev, prin Dani Iglesias şi Neluţ Roşu, iar în minutul 40 Goncalo Gregorio a trimis balonul, cu o lovitură de cap, în bara transversală. În partea secundă, dinamoviştii au alergat după egalare, Ţîră a driblat portarul, dar a trimis pe lângă poartă dintr-un unghi dificil şi Universitatea Cluj s-a impus cu 1-0.