Miercuri 24 Aprilie

Sportivul clujean Antoniu Buci, dublu medaliat cu argint la Campionatul European de haltere din Rusia

Sportivul clujean de 21 de ani, Antoniu Buci, legitimat la CSM Cluj, s-a clasat pe locul doi atat in clasamentul general, cat si la smuls, la categoria 62 de kilograme.

Antoniu Buci a ridicat 134 de kilograme (smuls), performanta care i-a adus medalia de argint. La aruncat, Buci a reusit 156 de kilograme, din prima încercare, dar le-a ratat pe urmatoarele doua, clasandu-se pe locul cinci, informeaza Mediafax.

Cu un total de 290 kilograme, sportivul clujean s-a clasat pe locul doi in clasamentul general, obtinand medalia de argint la Campionatul European de la Kazan, Rusia. Pe locul I s-a clasat turcul Bunyami Sezer, cu 298 de kilograme.

Sportivul Marius Giscan a obtinut medalia de aur la aruncat, unde a reusit sa ridice 162 de kilograme.