Simona Halep s-a retras din sferturile Rogers Cup. A părăsit terenul după primul set

Simona Halep a fost nevoită să abandoneze partida din sferturile Rogers Cup, de la Toronto, din cauza unor probleme medicale.

Astfel, Halep s-a retras de pe teren după primul set al meciului cu cehoaica Marie Bouzkova, câştigat cu 6-4 de adversara sa.

Jucătoarea română a acuzat dureri la tendonul lui Ahile de la piciorul stâng, aşa cum s-a întâmplat şi la partida precedentă, cu rusoaica Svetlana Kuzneţova, însă de această dată nu a mai putut continua jocul, conform Agerpres.

Reprezentanta ţării noastre a fost recompensată cu un cec de 60.455 dolari şi 190 de puncte WTA pentru participarea la această probă.

Marie Bouzkova (21 ani), venită din calificări, care nu a pierdut până acum niciun set la Rogers Cup, o va avea ca adversară în semifinale pe americanca Serena Williams, care s-a impus cu 6-3, 6-4 în faţa japonezei Naomi Osaka, favorita numărul 2.