Simona Halep s-a calificat în sferturile de la Cincinnati. Cât mai are până ajunge din nou pe locul 2

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de tenis de la Cincinnati, SUA, după ce a învins-o, joi, pe Andrea Petkovic, ocupanta locului 17 în clasamentul WTA.

Românca a avut de luptat destul de mult pentru victoria în fața sportivei germane, scorul final fiind 4-6, 6-4, 6-2, după două ore și 40 minute de joc.

În următoarea etapă, numărul 3 mondial o va întâlni pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 34 WTA, meciul fiind disputat sâmbătă noaptea, nu înainte de ora 03.30.

Pentru a putea reveni pe locul 2 în clasamentul WTA și pentru a o depăși pe Maria Sharapova, Simona Halep mai trebuie să câștige cel puțin două meciuri și să ajungă în finală.