Simona Halep, "demolată” în sferturile Australian Open. A pierdut în două seturi

Simona Halep a fost eliminată de la turneul de Grand Slam Australian Open, aceasta fiind învinsă de Ekaterina Makarova în sferturile competiției.

Numărul 3 mondial a fost învinsă de adeversară în două seturi, cu scorul 6-4, 6-0, într-o partidă care a durat o oră și 9 minute.

M-am antrenat foarte bine în această dimineață, dar poate am fost puțin prea stresată înaintea meciului. Am avut o zi proasă. Ea (n.red. Makarova) a jucat bine așa că merită victoria. Îmi pare foarte rău că nu am avut cel mai bun joc al meu astăzi, dar așa-i tenisul”, a spus Simoha Halep după meci, potrivit wtatennis.com.

Pentru performanța sa, românca a primit un cec de 340.000 dolari australieni și 430 puncte WTA.

Makarova o va întâlni pe Maria Șarapova în semifinalele competiției.