Simona Halep a invins-o pe Bianca Andreescu, la Turneul Campioanelor 2019 - VIDEO

Simona Halep a câştigat meciul cu Bianca Andreescu, scor cu 3-6; 7-6(6); 6-3, după o partidă de infarct.

Simona Halep (5 WTA) a pierdut primul set, având în față o adversară mai determinată, care a reușit un break important la scorul de 3-3.

În setul al doilea set, jucătoarea din Canada a continuat să joace bine. A fost 2-2 la game -uri, dar apoi Halep s-a distanţat la două game-uri, 4-2, fiind egelată. S-a ajuns la tie-break, iar românca s-a impus, scor 7-6. La scorul de 6-5, Andreescu a avut o oportunitate de meci, scrie prosport.ro.

În setul decisiv, Halep a fost mai stăpână și a reușit să rupă echilibrul cu o serie de break-uri (5). Meciul s-a închis cu scorul de 6-3 la game -uri.

În celălalt meci al grupei, Elina Svitolina (Ucraina; 8 WTA) s-a impus în două seturi, 7-6(12); 6-4 în faţa Karolinei Pliskova (Cehia; 2 WTA).