RUTINA - ELANUL 2-1 (1-0). Tradiția meciului de fotbal cu o vechime de 58 de ani merge mai departe

Ediția a 58-a a duelului dintre Rutina și Elanul a fost câștigată de această data de echipa mai experimentată, Rutina, cu scorul de 2-1 după o luptă în care mai mulți combatanți ai celor două echipe erau sa cedeze.

Emil Itu a deschis scorul, în prima repriză, după o fază prelungită de atac a echipei Rutina. În repriza a doua, Mircea Tinis urcă scorul la 2-0, după o frumoasă fază de contraatac purtată cu Ștefan Cojocnean. ”Tinerii” jucatori ai Elanului au redus din handicap prin Tiberiu Farcaș, care are o execuție antologică, bară gol direct în vinclu, prea puțin pentru ca echipa Elanul să emita pretenții.

RUTINA: Simion Mogut, Tiberiu Gaghesh, Stefan Cojocnean, Emil Itu, Mircea Tinis, Stefan Salajean, Emil Condor, Gheorghe Gabor.

ELANUL: Relu Bocancea, Ioan Albu, Ioan Maxim, Alexandru Matei, Viorel Gabor, Simion Bastilian, Tiberiu Papp, Augustin Tegean, Tiberiu Farcas.

ARBITRU: Dr. Barsan

Nu au mai ”răspuns la apel” Gavril Oprea, Felician Muresan și Ioan Dulca (Dumnezeu să îi odihnească!).

Ediția a 59-a a avea loc în 24 august 2013, ora 10.00 în parcul Iuliu Hatieganu.

Meciul care se joacă la Cluj de 57 de ani. ”RUTINA” înfruntă ”ELANUL” în Parcul Babeș în 24 august