Halep a câștigat primul meci de la Sydney. Românca a jucat accidentată

Simona Halep a câștigat primul său meci din cadrul Australian Open, de la Sydney, disputat în fața Carolinei Garcia, marți dimineață.

Numărul doi mondial a reușit să câștige partida în trei seturi, cu scorul 6-4, 2-6, 6-1, după aproape două ore de joc.

Aceasta este prima întâlnire dintre cele două, Garcia, ocupanta locului 34 în clasamentul WTA, punându-i probleme româncei în partida din turul doi al primului Grand Slam din 2016.

Halep a solicitat chiar și intervenția fizioterapeutului după ce a pierdut setul al doilea, ea acuzând dureri la piciorul accidentat, din cauza căruiaa renunțat la competiția din Brisbane.

Totuși, sportiva a reușit să își revină în ritm și i-a luat franțuzoaicei ultimul set, adjudecându-și victoria.