FC Barcelona-Manchester United 3-1, in finala UEFA Champions League - REZUMAT VIDEO

Barcelona s-a impus clar, scor 3-1, in finala Champions League, prin golurile marcate de Pedro, Messi si Villa.

Scorul este deschis in minutul 28. Pedro primeste o pasa excelenta de la Xavi si inscrie printr-un sut la coltul scurt. Dupa doua 4 minute, Rooney egaleaza dupa o pasa de la Ryan Giggs. La pauza, cele doua echipe erau la egalitate, 1-1.

In minutul 54, Messi inscrie cu un sut pe mijlocul portii, iar in minutul 70 David Villa majoreaza diferenta.

"Suntem foarte multumiti. Este greu sa castigi Liga Campionilor. Am facut un meci excelent. Manchester este o echipa capabila sa dea un gol foarte usor. Pana nu s-a incheiat nu eram siguri de nimic, dar ma bucur ca am controlat bine jocul", a spus Josep Guardiola, antrenorul echipei FC Barcelona. El a devenit, la cei 40 de ani ai sai, cel mai tanar antrenor care castiga doua trofee ale Ligii Campionilor.