Echipa de Polo pe Apa Masters de la Politehnica Cluj, campioană națională - FOTO

Echipa de Polo pe Apa Masters de la Politehnica Cluj a obținut duminică, 6 octombrie 2019, a obtinut cel de-al 2-lea titlu national consecutive, in urma turneului final desfasurat la Targul Mures in perioada 5-6 Octombrie.

În total au fost 2 turnee, primul s-a desfasurat la Targoviste, in primavera acestui an, in urma caruia poloiștii clujeni au obtinut 4 victorii si un rezultat de egalitate. In cadrul turneului de la Targul Mures, desfasurat saptamana trecuta, echipa clujeana s-a impus de 3 ori, iar un meci s-a terminat la egalitate, scor 10 – 10, impotriva celor de la Dacia Star.

Componentii echipelor sunt fosti jucatori profesioniști de polo pe apă, care de-a lungul carierei au activat in campionatul intern, cat si in alte campionate din Europa, precum si fosti jucatori ai echipei nationale a Romaniei.

Corona Braşov 9m-0v-0e-9î 65-134 0pct

Jocurile de polo s-au desfasurat pe durata a cate 4 reprize, cu durata efectiva a 5 minute.

Meciul decisiv pentru castigarea titlului, a fost impotriva celor de la Dacia Star, un meci foarte echilibrat in care ambele echipe s-au aflat la conducere pe parcursul celor 4 reprize. Meciul a fost preserat si cu incidente, soldate cu eliminari din ambele tabere.