Ce a spus Anghel Iordănescu după înfrângerea în fața Franței

România a pierdut în ultimul minut meciul împotriva Franței, din deschiderea EURO 2016, partida terminându-se cu scorul 2-1, după o execuție spectaculoasă a lui Dimitri Payet.

Selecționerul naționalei, Anghel Iordănescu, i-a lăudat pe elevii săi, spunând că ”este dureros și trist” să pierzi în ultimele minute de joc.

"Am făcut o partidă bună, în care am avut momente de joc bun, am avut în startul jocului acea situaţie foarte bună. Am avut şi momente mai puţin bune. Remarc şi startul reprizei a doua, dacă s-ar fi concretizat ocazia lui Stancu, se deschidea scorul şi alta era situaţia. Îi felicit pe jucători pentru că au pus în practică foarte bine planul discutat şi impus. Pot spune că am avut o organizare bună, dar au fost momente când am cedat mijlocul terenului. Am avut o evoluţie bună, este dureros şi trist să pierzi în minutul 88. Ne gândim să reuşim să recuperăm băieţii fizic şi mental. Ne aşteaptă două jocuri foarte importante pentru soarta calificării şi sperăm să avem aceeaşi abordare la meciul cu Elveţia", a declarat Iordănescu la ProTV.

România va evolua în etapa a doua a grupei, miercuri, de la ora 19.00, cu Elveţia.