Baschetbaliștii clujeni au început anul în forță! Victorie categorică pentru U-BT în meciul cu CSM Galați - FOTO

U-Banca Transilvania a obținut o primă victorie în 2024. Campioana a reuşit scorul sezonului, 120-84 cu CSM Galaţi, sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 16-a a Ligii Naţionale de baschet masculin. Astfel clujenii au ajuns la 14 succese în Liga Națională.

Meciul a reprezentat o bună repetiție pentru confruntarea de săptămâna viitoare cu Aris Salonic. Alb-negrii au condus cu 10-3 în debutul partidei, Jarell Eddie fiind în mare formă. Ruffin, care este cel mai bun jucator al dunărenilor, a încercat să răspundă, însă campionii României au fost superiori la toate capitolele.

Prin evoluția consistentă a lui Emi Cățe, U-Banca Transilvania a mers la 25-18 la finalul primului sfert. Mai târziu, tripla lui Mihai Măciucă ne-a desprins la 38-26. Pe finalul reprizei, Mareks Mejeris a marcat pentru 61-39. Nu s-a pus în nicio clipă problema învingătoarei, iar Mihai Silvășan și-a permis să utilizeze tot lotul.

,,A fost un meci în care a evoluat toată lumea. Nu am avut accidentări și am evoluat la nivelul de intensitate dorit. Gândul nostru merge acum spre meciul cu Aris Salonic”, a transmis Mihai Silvășan, antrenorul U-Banca Transilvania.