A doua infrangere pentru Romania la Campionatul Mondial de handbal masculin! Danemarca-Romania 39-30

Romania a pierdut al doilea meci la Campionatul Mondial. Pana acum, Nationala a fost invinsa de Croatia, 21-27, si de Danemarca, 39-30.

La pauza Romania era condusa cu un gol, scorul fiind dupa 30 de minute 17-16. In a doua repriza insa, danezii au revenit puternic si s-au distantat inca de la inceput. Scorul final a fost 39-30. Acesta este al doilea meci pierdut consecutiv de Nationala, dupa infrangerea cu 27-21 suferita in fata Croatiei.

Marcatorii Romaniei in meciul cu Danemarca: Florea 7 goluri, Muresan 5, Ghionea 4, Jurca 3, Simicu 3, A. Stamate 2, I. Stamate 2, Novanc 2, Fenici 1, Toma 1, in timp ce pentru Danemarca s-au remarcat L. Christiansen 9 goluri, Lindberg 5, Sondergaard 5 si Eggert 4.

Romanii vor juca in 17 ianuarie cu Algeria, in 19 ianuarie cu Australia si in 20 ianuarie cu Serbia. Ca sa se califice in grupele principale, tricolorii trebuie sa castige cele trei meciuri.