Un tânăr de 23 de ani a pierdut controlul volanului și a intrat într-un stâlp de pe o stradă din Cluj-Napoca: Alcoolemia pe care o avea era URIAȘĂ
Un accident a avut loc în dimineața zilei de 9 noiembrie, pe Bulevardul 21 Decembrie 1989 din Cluj-Napoca. Un tânăr de 23 de ani, din județul Suceava, a pierdut controlul asupra mașinii pe care o conducea și a intrat frontal într-un stâlp de iluminat public amplasat pe trotuar.
Alcoolul, factor decisiv în accidentul din Cluj-Napoca
Potrivit IPJ Cluj, tânărul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost unul îngrijorător: 1,13 mg/l alcool pur în aerul expirat, depășind cu mult limita legală. Aceasta confirmă că alcoolul a avut un rol decisiv în producerea accidentului.
Tânărul de 23 de ani a fost reținut de polițiștii clujeni
Ca urmare a incidentului, polițiștii Biroului Rutier Cluj-Napoca au dispus reținerea tânărului pentru 24 de ore. Cercetările continuă pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului și pentru tragerea la răspundere a acestuia pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
Accident fără victime, dar cu pagube materiale
Din fericire, tânărul a necesitat doar îngrijiri medicale la fața locului și nu a fost internat. Totuși, impactul cu stâlpul de iluminat a generat pagube materiale semnificative. Autoritățile fac apel la toți conducătorii auto să respecte limitele de viteză și să nu conducă sub influența alcoolului, pentru a evita astfel de situații periculoase.
9 Comentarii