Pericol ignorat pe o stradă din Cluj-Napoca: Curbă fără trecere de pietoni unde copiii traversează zilnic spre grădiniță, iar mașinile vin cu viteză mare

Problemă pe o stradă din Cluj-Napoca unde este o grădiniță, șoferii trec cu viteză mare și nu există nicio trecere de pietoni

Un locuitor din Cluj-Napoca a sesizat autoritățile cu privire la o situație periculoasă pe strada Mehedinți: o curbă cu vizibilitate redusă, frecventată zilnic de părinți cu copii mici, unde nu există nici trecere de pietoni, nici limitator de viteză. Sesizarea descrie o realitate pe care mulți clujeni o cunosc bine: o stradă lungă, cu treceri de pietoni rare, mașini care circulă cu viteză mare și un punct neacoperit exact acolo unde o grădiniță aduce zilnic zeci de familii.

Clujeanul arată că, deși pe strada Mehedinți au fost instalate limitatoare de viteză în dreptul altor treceri de pietoni, în zona curburii nu există nicio astfel de măsură. Motivul invocat de autorități ar fi că nu există distanța de 25 de metri impusă de normative între parcări și o eventuală trecere de pietoni.

Cetățeanul respinge însă acest argument: susține că nicio trecere de pietoni de pe strada Mehedinți – și nici de pe alte străzi din zonă, nu respectă în realitate această regulă. Prin urmare, tratamentul diferit aplicat acestui punct îi apare ca nejustificat.

O regulă aplicată selectiv

Problema semnalată nu ține doar de un singur punct, ci de o logică mai largă: trecerile sunt rare, distanțele dintre ele sunt mari, iar oamenii traversează oricum, indiferent dacă există sau nu marcaj pe asfalt.

În curbă, vizibilitatea este scăzută, viteza rămâne ridicată și, în fiecare dimineață, părinții cu copii mici traversează strada pentru a ajunge la grădiniță. Sesizarea cere explicit ca autoritățile să ia măsuri, fie prin instalarea unui limitator de viteză, fie prin amenajarea unei treceri de pietoni.

Comentarii Facebook