O stradă din Cluj-Napoca a fost reabilitată, dar toată lumea a uitat de șoferi: „Pur și simplu nu ai unde parca. Nu este loc!”
Situația de pe strada Oașului din Cluj-Napoca stârnește tot mai multă nemulțumire printre clujeni. După modificările recente în trafic și desființarea locurilor de parcare, șoferii se confruntă zilnic cu o problemă aparent fără soluție: nu mai au unde să parcheze, iar zona a devenit un adevărat coșmar.
Claxoane, blocaje și nervi întinși la maximum în Cluj
„Mașinile claxonează disperate”, povestește un clujean care a trimis o sesizare către autorități. „Pur și simplu nu ai unde parca sau cum să gestionezi situația când vii, de exemplu, cu o remorcă până o pui în curte. Nu este loc!”
Zilnic, șoferii se văd nevoiți să aștepte minute bune pentru a reuși să intre în curți sau să-și lase mașinile pe trotuar, riscând amenzi. Traficul este îngreunat, iar sunetul claxoanelor a devenit ceva normal pe strada Oașului.
Parcările de pe strada Oașului din Cluj-Napoca au dispărut, dar mașinile au rămas
Oamenii spun că de când s-au desființat parcările de pe marginea drumului, nu a fost oferită nicio alternativă viabilă. „Nu încercăm să blocăm nimic, dar pur și simplu câteva parcari cum erau odată, că unora nu le convine că sunt prea multe mașini, s-au construit multe în zonă, asta nu mai e problema mea, trebuia să se gândească și la drumuri, nu doar să vina banii.”, reclamă clujeanul.
Pe lângă lipsa locurilor de parcare, clujenii acuză și o lipsă de comunicare din partea autorităților, în ciuda numeroaselor sesizări.
O stradă modernizată din Cluj-Napoca, dar o comunitate ignorată
Modernizarea străzii Oașului ar fi trebuit să aducă ordine, siguranță și fluență în trafic, însă pentru mulți locuitori a însemnat haos și frustrare. În timp ce unii apreciază lărgirea drumului și îmbunătățirea circulației, cei care locuiesc în zonă se simt uitați în propriile curți, fără spațiu pentru mașini.
1 Comentariu