Revoltă la vârful liberalilor! Alin Tișe: „O performanță rară: să fii și la putere, și în opoziție”
Președintele Consiliul Județean Cluj, Alin Tișe, lansează un atac dur la adresa propriului partid, Partidul Național Liberal, pe fondul blocajului politic de la nivel central și al negocierilor tensionate pentru formarea noului Guvern.
Într-o postare extrem de critică, Alin Tișe și-a exprimat nemulțumirea față de strategia liberalilor, acuzând incoerență politică într-un moment pe care îl consideră crucial pentru România.
„Veselie mare la PNL! Țara nu are guvern! Un dezastru absolut. O țară disperată și politicieni veseli/țâfnoși, care încă speră că ajung ei la ciolan”, a transmis acesta.
Liderul CJ Cluj a criticat dur scenariul în care PNL ar putea rămâne în opoziție, dar în același timp ar susține prin vot un guvern al Partidul Social Democrat. Potrivit lui Tișe, o asemenea abordare ar reprezenta o contradicție majoră față de valorile și munca depusă de liberali în teritoriu.
Revoltă la vârful liberalilor! Alin Tișe: „O performanță rară: să fii și la putere, și în opoziție”
„PNL își atinge visul în sfârșit: poate intra în opoziție, așa cum și-a dorit. În același timp, PNL va putea vota guvernul PSD!”, a scris Alin Tișe.
Acesta a făcut referire și la liderii locali ai partidului, despre care spune că sunt cei care câștigă efectiv alegeri și aduc voturi pentru PNL. „Primarii și președinții de Consilii Județene PNL, cei care aduc voturi și câștigă alegeri, vor fi cu siguranță încântați că acum putem rămâne în opoziție”, a mai transmis liderul liberal clujean.
În final, Alin Tișe a avertizat că actualul context politic nu mai permite jocuri de culise, insistând asupra nevoii urgente de stabilitate guvernamentală. „Țara are nevoie de Guvern urgent!”, a concluzionat acesta, într-un mesaj care evidențiază tensiunile tot mai mari din interiorul PNL.
12 Comentarii