Alin Tișe, atac devastator la Guvern: „Imbecilitatea politică! Oamenii trăiesc mai prost”


Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, lansează un atac dur la adresa Guvernului, după evaluarea agenției internaționale de rating Fitch privind România. Liberalul susține că menținerea situației actuale nu ar trebui prezentată drept o mare victorie și critică măsurile fiscale adoptate de guvernanți.

Într-un mesaj intitulat sugestiv „Imbecilitatea politică”, Alin Tișe afirmă că semnalul transmis de Fitch trebuie privit mai degrabă ca un avertisment.

„Fitch nu i-a acordat României un cartonaș roșu, ci doar unul galben, dar unii îl vând ca pe o victorie”, a transmis președintele CJ Cluj.

Tișe: „Performanța guvernului se plătește direct”

Liderul clujean critică în special creșterea taxelor și impozitelor, despre care susține că pune o presiune suplimentară atât asupra populației, cât și asupra mediului de afaceri.

„În acest timp, «performanța guvernului» se plătește direct: taxe mai mari, firme împovărate, oameni mai săraci. O țară vopsită în roz în statistici, dar sufocată în realitate...”, a scris Alin Tișe.

Președintele Consiliului Județean Cluj susține că situația economică resimțită de populație este diferită de imaginea prezentată prin intermediul statisticilor și acuză o scădere a puterii de cumpărare.

„Oamenii trăiesc mai prost, cu puterea de cumpărare mai jos, în condițiile unui buget mărit doar prin taxarea și impozitarea crescută. Aceasta este «reforma» făcută de guvernanți(!?)”, a continuat Tișe.

Alin Tișe își încheie mesajul într-o notă extrem de critică, acuzând guvernanții că prezintă drept performanță măsuri care, în opinia sa, au dus la creșterea poverii fiscale asupra românilor și companiilor.

„Și se mai și laudă cu asta... Atât au știut, atât au putut!”, a conchis președintele Consiliului Județean Cluj.

Comentarii Facebook