Se pregătește o desfășurare impresionantă de forțe! Mii de militari NATO vin în România


România se pregătește pentru unul dintre cele mai ample exerciții militare NATO din ultimii ani. Peste 5.000 de soldați din zece țări aliate vor participa, între 20 octombrie și 13 noiembrie, la exercițiul DACIAN FALL 2025 (DAFA 25), desfășurat pe teritoriul României și al Bulgariei.

Primele coloane de tehnică militară au intrat în țară începând cu 20 septembrie, prin punctul de frontieră Curtici și  s-au deplasat pe timp de noapte pentru a evita blocajele rutiere.

Exercițiul are un caracter defensiv și urmărește creșterea interoperabilității trupelor aliate. România va fi reprezentată de Brigada 282 Blindată „Unirea Principatelor” și de unități ale Comandamentului Multinațional de Brigadă Sud-Est.

Se pregătește o desfășurare impresionantă de forțe! Mii de militari NATO vin în România 

Aliații au dat asigurări că toate activitățile se vor desfășura cu respectarea normelor internaționale și cu impact minim asupra comunităților locale.

DAFA 25 are ca obiectiv principal integrarea operațională a structurilor subordonate și afiliate HQ MND-SE și marchează etapa finală de ridicare la nivel brigadă a Grupurilor de Luptă NATO din România și Bulgaria.

În cadrul exercițiului, 2.400 de militari francezi din Brigada 7 Blindate vor fi dislocați pe teritoriul României, pentru a se antrena alături de națiunea gazdă și ceilalți aliați. În paralel, în Bulgaria, Grupul de Luptă NATO condus de Italia, ca națiune-cadru, va desfășura exerciții conexe integrate în DAFA 25.

Comentarii Facebook