Nicușor Dan mai pierde un susținător. Un fost lider PNL îl amenință cu suspendarea: „Ai șobolănit pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan”

Unul dintre cei mai importanți susținători ai lui Nicușor Dan din ultimii ani, fostul premier și lider liberal Ludovic Orban, a lansat luni un atac extrem de dur la adresa președintelui României. Orban l-a acuzat pe șeful statului că și-a trădat electoratul și a mers până la a sugera că ar putea susține demiterea acestuia din funcție.

Ludovic Orban l-a acuzat pe șeful statului că și-a trădat electoratul


Declarațiile sunt cu atât mai surprinzătoare cu cât Ludovic Orban a fost unul dintre susținătorii vocali ai lui Nicușor Dan și a ocupat inclusiv funcția de consilier prezidențial. Fostul lider al PNL a transmis că l-a sprijinit pe Nicușor Dan în speranța că va lupta împotriva sistemului pe care l-a criticat constant în ultimii ani, însă consideră că președintele a ales o direcție complet diferită.

„Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor. Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au construit un sistem ce sufocă România și o ține pe loc”, a scris Orban. Acesta și-a continuat atacul și la adresa altor forțe politice și grupuri de influență despre care spune că ar afecta funcționarea statului român.

„Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, antidemocrați, antieuropeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură și violență și înclinați să impună un regim iliberal și să ducă România din nou sub influența rusească. Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă”, a afirmat fostul premier.

În mesajul său, Ludovic Orban îi reproșează lui Nicușor Dan că nu și-ar fi respectat promisiunile din campanie și că nu a intervenit în problemele pe care le considera prioritare. „Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României”, a scris Orban.

Fostul lider liberal susține că președintele nu a făcut nimic pentru a împiedica numirea unor persoane-cheie în Justiție și a criticat faptul că actuala conducere a serviciilor de informații a fost menținută. „Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane”, a afirmat acesta.

Totodată, Orban îl acuză pe Nicușor Dan că ar fi negociat în secret cu PSD și că ar fi contribuit la căderea unei variante de guvern susținute de Ilie Bolojan. „Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai șobolănit pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor”, a mai scris fostul premier.

Ludovic Orban afirmă că nu se mai simte reprezentat de actualul președinte


Finalul mesajului este cel mai dur. Ludovic Orban afirmă că nu se mai simte reprezentat de actualul președinte și îl avertizează că ar putea deveni unul dintre susținătorii demiterii sale. „Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România”, a transmis Ludovic Orban.

Mesajul fostului premier reprezintă una dintre cele mai dure critici formulate până acum de un fost aliat al lui Nicușor Dan și vine într-un moment în care scena politică este marcată de negocieri intense privind formarea viitorului guvern.

Comentarii Facebook