Tibi Uşeriu a câştigat Ultramaratonul Arctic. Ce surpriză i-au făcut organizatorii CAMPIONULUI - VIDEO

Tibi Uşeriu a câştigat Ultramaratonul Arctic, cea mai dură cursă din lume.

Românul a încheiat victorios cei 617 kilometri din acest an, cu 57 mai mulţi decât in 2017.

Tiberiu Uşeriu a trecut linia de start fluturând steagul României, care avea însemnele Centenarului Marii Uniri.

Organizatorii l-au întâmpinat pe Tibi în acordurile Imnului Naţional al României şi l-au îmbrăţişat şi felicitat.

Cel mai greu traseu al maratonului a fost Ice Road, un fluviu îngheţat, pe care Ușeriu a alergat 280 km.

Din cei 23 de concurenți care s-au înscris la start, 16 au abandonat pe parcurs, între ei și trei români: Levente Polgar, Florentina Iofcea şi Avram Iancu.

Tibi Uşeriu a rămas singurul român în cursă și a câștigat cu un avans de peste 80 kilometri faţă de următorul clasat, irlandezul Paul Deasy.