BAC 2026, sesiunea de toamnă, a început! Peste 33.000 de candidați intră în examen. Calendarul complet


Peste 33.000 de candidați susțin, începând de luni, probele scrise din cadrul celei de-a doua sesiuni a examenului național de Bacalaureat 2026. Prima probă este cea la Limba și literatura română, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării.

Din totalul celor înscriși în sesiunea de toamnă, peste 22.000 de candidați provin din promoția curentă, în timp ce mai mult de 11.000 sunt absolvenți ai promoțiilor anterioare. După proba de Limba și literatura română, programul continuă marți, cu proba obligatorie a profilului. Miercuri este programată proba la alegere a profilului și specializării.

Candidații care aparțin minorităților naționale vor susține, pe 13 august, proba scrisă la Limba și literatura maternă. Primele rezultate vor fi afișate pe 18 august, până la ora 12:00. În aceeași zi, între orele 14:00 și 18:00, candidații pot solicita vizualizarea lucrărilor și pot depune contestații. Contestațiile mai pot fi depuse pe 19 și 20 august.

Vizualizarea lucrării are caracter strict informativ și nu presupune recorectarea acesteia. Candidații care depun contestație trebuie să completeze și să semneze o declarație prin care confirmă că au luat la cunoștință faptul că nota finală poate fi modificată, atât în sensul creșterii, cât și al scăderii față de nota inițială.

BAC 2026, sesiunea de toamnă, a început! Peste 33.000 de candidați intră în examen. Calendarul complet

În cazul candidaților minori, aceștia trebuie să fie însoțiți obligatoriu de un părinte sau reprezentant legal atunci când solicită vizualizarea lucrării. Rezultatele finale, după soluționarea contestațiilor, vor fi publicate pe 24 august. Accesul candidaților în centrele de examen este permis între orele 7:30 și 8:30, în baza unui act de identitate valabil. Telefoanele mobile, manualele, culegerile, notițele, gențile și alte obiecte sau mijloace electronice de comunicare și calcul nu sunt permise în sala de examen.

Candidații care au asupra lor astfel de obiecte trebuie să le depoziteze în spațiul special amenajat. În cazul în care un candidat refuză să își depoziteze obiectele personale, acesta nu va putea susține examenul. Probele scrise încep la ora 9:00, iar candidații au la dispoziție trei ore pentru rezolvarea subiectelor, timpul fiind calculat din momentul încheierii distribuirii acestora.

Candidații cărora le-a fost aprobată solicitarea pentru condiții speciale pot beneficia de un timp suplimentar de cel mult două ore, în conformitate cu procedurile privind egalizarea șanselor pentru elevii cu deficiențe de vedere, deficiențe de auz și tulburări de neurodezvoltare.

Subiectele și baremele de corectare vor fi publicate în fiecare zi de examen, începând cu ora 15:00. Ministerul Educației și Cercetării va pune la dispoziție, în zilele în care se desfășoară probele scrise, linia TELVERDE 0800 801 100, disponibilă între orele 8:00 și 16:00, pentru sesizarea eventualelor probleme legate exclusiv de organizarea și desfășurarea examenului. Pentru a fi declarat promovat, un candidat trebuie să fi susținut probele de evaluare a competențelor și toate probele scrise, să fi obținut cel puțin nota 5 la fiecare dintre acestea și să aibă cel puțin media 6 la probele scrise.

Comentarii Facebook