Miercuri 26 Iunie

ZILELE CLUJULUI 2014 - DUMINICĂ sunt concerte populare în Piața Unirii

 

Clujenii sunt invitați la concerte de muzică populară, duminică, 25 mai, la Zilele Clujului. 

 

Vor urca pe scenă Veta Biriș, Dumitru Fărcaș, Furdui Iancu sau Aurel Tămaș.

 

VEZI TOT PROGRAMUL:

 

 

Duminică, 25 mai 2014

 

Piaţa Unirii

15:00 – 23:00 Regal folcloric

 

Ansambluri folclorice:

Mărţişorul, Tradiţii, Dor Transilvan, Ansamblul folcoric de dansuri ţigăneşti din Someşeni, Ansamblul german Korona

Ansamblul folcloric din Ungaria

Grupul Iza

Orchestra Mazel Tov

Orchestra Regal Transilvan

 

Solişti:

Veronica Macarie Moldovan, Ioana Şteţco, Oana Bozga, Lucia Potra

Veta Biriş

Sava Negrean Brudaşcu

Ionuţ Fulea

Dinu Iancu Sălăjanu

Aurel Tămaş

Nicolae Furdui Iancu

Dumitru Fărcaş

 

Piaţa Muzeului

14:00 – 18:00 Youth Corner

16:00 Rotaract Social Show-off

Concert de promovare trupa Full Version

18:30 Seara de muzică clasică:

Olga Bordaş, Alexandra Hordouan, Horaţiu Ruşti 

 Alin Dan Rusu, Eva Chiş

Ad Libitum Voices

The Mood Quartet 

Nicolas Simion Trio – în memoriam Jancy Körössy

Devas

 

Str. Mihail Kogălniceanu

 

10:00 - 22:00

 

Promenada Multiculturalităţii 

UBB Aduce o lume într-un oraş

 

Promenada Cărţilor

Tâgul Meşterilor Populari 

Tâguţu' Vintage

 

120:00 Expoziţia  Clus-Klausenburg-Kolozsvar-Cluj.Identitate Cultural-Istorică şi Promovare

Turistică – proiect vizual al studenţilor Facultăţii de Istorie şi Filosofie, 

Universitatea „Babeş-Bolyai

 

Scena Urbană – Point of View

17:00 Tur ghidat al străzii M. Kogălniceanu

Ghid: prof. Ovidiu Pecican

18:00 Number - Artă contemporanã

 

Festivalul Culinar Internaţional (Str. Mihail Kogălniceanu)

 

14:00 Preparat indian Chef Adrian Pop

14:30 Preparat - Chef Daniel Grosu

15:00 Preparat italian - IL Milanese

16:10 Preparat - Chef Cosmin Toma

17:10 Sfatul nutriţionistului - Frescobar

18:30 Show culinar japonez - Tokyo Japanese Restaurant

18:55 Arome Healty Hour

19:00 Preparat Mexican – Chef Cezar Munteanu

19:30 Degustare de vin - Crama Nachbil

Asociaţia Somelierilor din România

 

Program spectacole pe scena de pe strada Mihail Kogălniceanu

 

15:30 Teatru în spaniolă

Catedra de spaniolă a UBB

Liceul Teoretic “Eugen Pora”

 

16:30 Fabulă pentru copii 

Regele Culorilor

Associaţia Culturală de la Pergamena, Parma

Studenţii secţiei de italiană 

 

18:00 Spectacol de Tarantella

Centrul Cultural Italian

 

19:00 Concert de muzică şi dansuri latino-americane

Fabian Sanchez 

În cadrul M.I.D.O.

 

20:00 Seara de folk

Moşuţiu Bogdan,  Pop Raluca

Grupul Duet, Captive Outside, Grupul Gemini

Fodor Flavia, Borbei Georgiana, Cadiş Tania, Iacob Ştefan, Toldaş Ruben, The World

Duetul Bălcescu, Ioana Mureşan, Raluca Marinescu

Cătălin Condurache & Sandy Deac

Florin Săsărman

 

Str. Potaissa – Zidul Cetăţii

Tabăra Antică

10:00-16:00 Activităţi şi ateliere cu publicul

16:00 Bătălie între legiunea romană şi barbari

Tabăra Medievală

10:00 – 20:00 Activităţi şi atelier cu publicul

13:00 Ceremonia de ridicare a Clujului la statutul de oraş liber regal de către Carol Robert de Anjou

15:00 Demonstraţii de dans medieval

 

Grădina Botanică

9:00 – 17:00 Ziua porţilor deschise

15:00 Teatru itinerant pentru copii

Asociaţia Şura

 

La terenuri – Mănăştur

12:00 Eveniment dedicat Colegiului Tehnic Edmond Nicolau

- prezentări de proiecte: “Surse regenerabile de energie" , "O şcoală pentru fiecare"

14:00 Expoziţie şi Prezentare de Cactuşi

17:00 Ateliere pentru tineri 

18:00 Teatru de păpuşi (Anima Art) - "Cei Trei Purceluşi"

19.30 Spectacol de Magie 

www.colectiva.ro

 

Casino - Centru de Cultură Urbană

 

12:00 Dezbatere: La cafea cu Julieanne Kost

În cadrul Photo Romania

 

Casa de Cultură a Studenţilor

11:00 şi 18:00 Spectacolul pentru copii“Fluturi şi Oameni”

Compania de Teatru Passe-Partout – Dan Puric

 

Tur ghidat

Marea carte a personalităţilor clujene

11:00 Plecare: P-ţa Unirii, Statuia Matia Corvin

Durata: 2 ore

 

Tur ghidat 

Cimitirul Central şi Centrul Istoric

Orele 15:00  şi 17:00 

Plecare: str. M.Kogălniceanu

standul Facultăţii de Istorie şi Filosofie 

 

Parcul Etnografic “Romulus Vuia”

Casa de jocuri

Jocuri de odinioară şi de altundeva 

15:00 Cerc de capoeira Angola cu Cercul Întreg

17: 00 Jocuri moldovenești pentru oricine 

cu Feri Ségercz

Cercul Întreg

 

Cinema Mărăşti

Ziua filmului indian

17:00 The story of India 

19:00 Himalaya with Michael Palin

 

Parcul Central

10:00 -20:00

The Fun Zone:

Escaladă, canoeing, slackline, pod indian, zorbing, tir cu arcul

 

Teatru în cadrul Man.IN.Fest

17:00 Beeldje Living Statues - Olanda 

 

Turnul Croitorilor 

18:00 Schimbarea străjerilor cetăţii

 

Casa Matei Corvin

Teatru în cadrul Man.IN.Fest

18:00 JOHNman – Candyman - Germania

18:00 Stillman Theater - Austria 

 

Visit Cluj by bike

Tur ghidat pe bicicletă

19:00 Plecare: Bld. Eroilor/str. Baba Novac

Asociaţia Clujul Pedalează

 

Casa TIFF

20:00 Film turcesc

Institutul de turcologie şi studii central-asiatice

 

Piaţa Mihai Viteazu

22:00 Loja Laboratory Theatre - The Dealers - Kosovo 

Spectacol în cadrul Man.IN.Fest

Comentarii Facebook