Duminica 21 Iulie

PROGRAM ZILELE CLUJULUI 2013: Concert Loreen în Piaţa Unirii şi alte evenimente speciale

 

Zilele Clujului vor fi organizate în acest an în perioada 24 - 31 mai, având ca şi cap de afiş concertul Loreen.

 

Concenrtul câștigătoarei Eurovision va avea loc în 25 mai, de la ora 22.00.

 

PROGRAM ZILELE CLUJULUI 2013 (proate suferi modificări):

 

Zilele Municipiului Cluj-Napoca ediţia a III-a

24-31 mai 2013


Vineri 24 mai 2013

 

Memo 10

11:00  Ziua Culinară Japoneză

  

Casa Universitarilor 

14:00 “Miracolul Reuşitei” - spectacol de aniversare a Liceului Teoretic „Gh. Şincai”

 

Bastionul Croitorilor

10:00 Workshop SpeoArta 

 

La terenuri  - Spaţiu comun Mănăştur 

16:00 – 18:00 Ateliere pentru copii

18:00 – 20:00 Dezbateri de cartier

20:00 – 22:00 Seară de muzică Hip-Hop

                       Invitaţi: Personal, Cumicu, Norzeatic. Dj Set: Indigestione

Parteneriat: Asociaţia Colectiv A

 

Cinematograful Mărăşti 

17:00, 19:00 Ziua Filmului German

Centrul Cultural German

 

Str. Mihail Kogălniceanu

 

11:00 Festivalul Culinar Internaţional

          Promenada Multiculturalităţii 

          Promenada Cărţilor

          Târgul Meşterilor Populari Clujeni

          Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

16:30 Teatru – La locandiera (Goldoni)

          Studenţi ai Facultăţii de Litere        

19:00 Lansare tombolă „Câştigă metri întregi de carte”

          Marele premiu: 13 m

          Deschidere Festival Culinar: Freestyle Pizza

19:30 Demonstraţie culinară italiană

20:00 Demonstraţie de Tango

          Concert Trupa AlItalia

          

Promenada Multiculturalităţii

În colaborare cu Centrul de Cooperări Internaţional al UBB

Prezentare Erasmus Student Network,  activităţi educative şi interactive cu publicul

 

Biblioteca Universitară “Lucian Blaga”

Biblioteca de Studii Americare “John F. Kennedy”

Biblioteca de Studii Nordice

Centrul de Limbă şi Cultură Poloneză

Centrul Cultural Brazilian “Casa do Brazil” şi Biblioteca de Studii Latino-Americane

Centrul pentru Studiul Literaturii Belgiene de Limbă Franceză

Centrul Cultural Coreean

Centrul Cultural Rus

Institutul de Turcologie şi Studii Central Asiatice

Institutul Confucius       

Muzeul UBB

 

Centrul Cultural German

Institutul Francez

Centrul Cultural Italian

British Council Cluj

 

Comunitatea Elenă din Cluj-Napoca

 

Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

11:00 Tabăra Medievală

20:00 Deschiderea taberei  medievale – demonstraţii cu arme şi dansuri medievale

- animaţia trupelor NOSA, Dragonii de Transilvania, Castelanul Săsărman

 

Piaţa Muzeului

Concert:

18:30 Ioana Moldovan 

          Transilvania Brass

          Catrhythm

          Shamrock      

 

Piaţa Unirii

18:00 Parada de deschidere a Zilelor Cluj-Napoca 

          Traseu: str. Napoca, bld. Eroilor, Piaţa Unirii

18:30 Musical coregrafic Marry Poppins

           Attitude Dance Studio

19:30 Concert Dj Jonnessey & Aner

20:10 Sore 

21:00 Corina

22:00 Voltaj 

 

Parcul Central 

23:30 Crosul de noapte

www.runnersclub.ro

  

Sâmbătă  25 mai 2013

 

09:00 Concursul Treasure Hunt

           Start: Casa de Cultură a Studenţilor

 

11:00  Memo 10 

Ziua culinară maghiară

 

Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

10:00 Tabăra medievală – Trezirea la viaţă a taberi medievale 

11:00 Rondul gărzii cetăţii 

12:00 Ritual medieval de pregătirea a mâncării la ceaun

13:00 Prezentarea armelor şi costumelor Luptătoriilor Silfr Hauk

14:00 Dansuri medievale trupa NOSA

15:00 – 17:00 Prezentarea breslei olarilor, curelarilor

17:00 Scenariu istoric – Marea invazie a tătarilor 

18:00 Ospătare din bucate medievale pregătite la ceaun  

19:00 Dansuri medievale interactive trupa NOSA

20:00 Rondul gărzii cetăţii 

 

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00  Festivalul Culinar Internaţional

           Promenada Multiculturalităţii 

           Promenada Cărţilor

           Târgul Meşterilor Populari Clujeni

           Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

13:00 Memo 10 - Start preparare specialitate maghiară 

14:00 Good food – workshop şi activităţi pentru copii

14:30 Moment artistic pentru copii

15:00 Start preparat  Maghreb – cuş-cuş Royal 

15:00 Demonstraţie culinară siriană

18:30 Demonstraţie culinară suedeză – somon fume

19:00 Demonstraţie culinară spaniolă

19:00 Demonstraţii de dans: Flamenco

 20:00 Concert Shamrock, Bricolaj

 

11:00 Fugi cu Donath

           Parcul Etnografic “Romulus Vuia”  Pădurea Hoia

           www.runsilvania.ro

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

12:00 – 14:00/15:00 – 17:00 

Gărzile Cetăţii -  Joc: vânătoare de comori pentru copiii de peste 7 ani

Tabăra de îndemânare – joc dinamic de echipă pentru copii

Parteneri: Ordinul Arhitecţilor din România Filiala Transilvania prin echipa Scena Urbană

 

Tur ghidat al Cetăţuii

13:00 – 14:00 Limba Română

14:00 – 15:00 Engleză sau maghiară

15:00 – 16:00 Limba Română

 

 

La terenuri - Mănăştur

12:00 - 18:00 Activităţi pentru copii

16:00 – 18:00 Istoria Mănăşturului povestită pentru copii

18:00 – 20:00 Dezbateri de cartier

20:00 Seară de muzică balcanică

            Invitaţi: Fanfara Transilvania

            Balkan Party cu Dj Socol

 

Parcul  Central

13:00 Concurs BeyBlade (titirez) şi activităţi pentru copii

 

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tur ghidat (limba engleză şi română)

 

Attitude Dance studio 

Str. Baba Novac nr. 32

Cursuri de dans gatuite 

15:00 – 16:30 Cha Cha copii

17:00-17:30 Cha Cha adulţi

 

Turnul Croitorilor

17:00 Vernisajul expoziţiei de caligrafie chinezească 

          Institutul Confucius

 

Cinematograful Mărăşti

17:00, 19:00 Ziua Filmului Francez

Institutul Francez

 

18:00 Clădirea Casino

          Prezentare de modă - costume de epocă tradiţionale şi ţinute de seară pe muzica Verdi

          Centrul Cultural Italian

 Piaţa Muzeului

 18:30 Nicoleta Prisăcaru

           Ansamblul de Chitare al Academiei de Muzică „Gh. Dima”

           South Yorkshie Police Band

           Sandu Mihail

           Beats Remedy - funk jazz

 

 Piaţa Unirii

10:00 – 14:00 Festivalul Ştiinţei 

                      Ştiinţa pentru toţi - O sărbătoare pentru fiecare - ediţia a X-a.      

                      Partener: Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj

20:00 Les Elephants Bizzares

21:00 Grimus 

22:00 Loreen  

 

23:30 Etapa de noapte – ediţia a III-a 

          Traseu: Piata Unirii – Str. Universitatii – str. I.Micu Klein – str. Fortăreţei – str. Napoca – P-ţa Unirii – str. Iuliu Maniu – Baba Novac – Eroilor -  Piata Unirii

          Clubul Sportiv Clujul Pedalează

 

23:00 Party Club Bamboo

Duminică 26 mai 2013

 

09:00 Concursul Treasure Hunt ziua 2

           Start: Casa de Cultură a Studenţilor

 

11:00 Road Grand Prix

           P-ţa Unirii – Str Universităţii – str. Micu Klein – Str. Fortăreţei – Napoca, P-ţa Unirii – Iuliu Maniu – Baba Novac – Eroilor – P-ţa Unirii

Clubul Sportiv Clujul Pedalează

 

Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

10:00 Trezirea la viaţă a taberei medievale 

11:00 Rondul gărzii cetăţii 

12:00 Ritual medieval de pregătirea a mâncării la proţap 

13:00 Prezentarea armelor şi a costumelor Dragonilor de Transilvania 

14:00 Dansuri medievale trupa NOSA 

15:00 Prezentarea bresleor 

16:00 Ospătare din mielul pregătit la proţap

17:00 Turnir medieval 

19:00 Rondul gărzii cetăţii 

 

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00  Festivalul Culinar Internaţional

           Promenada Multiculturalităţii 

           Promenada Cărţilor

           Târgul Meşterilor Populari Clujeni

           Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

11:00 Activităţi pentru copii – expoziţie de măşti veneţiene, pictură

11:00 Demonstraţie culinară românească 

12:00 Memo 10 – Demonstraţie culinară

13:00 Demonstraţie culinară japoneză

13:00 Demonstraţie Taichi, Diabolo, Wushu

          Act – Peking Opera, cântec, flaut chinezesc şi dans chiezesc

          Pictură şi caligrafie chinezească

          Ceremonia ceaiului

15:00 Gulyas la ceaun 

17:30 Demonstraţie Capoeira – dans şi luptă braziliană

19:00 Demonstraţie culinară spaniolă 

19:30 Demostraţie culinară chiliană – Empanada

20:00 Concert

          Ioana Moldovan 

          Paula Crişan

         

Clădirea Casino 

14:00 Parada Automobilelor Retro

          Asociaţia Clujul de Altădată

18:00 Teatru de păpuşi – Cenuşăreasa – după Fraţii Grimm

22:00 Inaugurare design floral CLUJ2015?

          Floristiq Art

22:15 Zumba Casino 

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

12:00 – 14:00/15:00 – 17:00 

Gărzile Cetăţii -  Joc: vânătoare de comori pentru copiii de peste 7 ani

Tabăra de îndemânare – joc dinamic de echipă pentru copii

 

Tur ghidat al Cetăţuii

13:00 – 14:00 Limba Română

14:00 – 15:00 Engleză sau maghiară

15:00 – 16:00 Limba Română

Parteneri: Ordinul Arhitecţilor din România Filiala Transilvania prin echipa Scena Urbană

 

La terenuri - Mănăştur

12:00 – 16:00 Activităţi pentru copii

16:00 – 18:00 Mănăşturul de ieri, de azi şi de mâine. Prezentări şi discuţii cu invitaţi

18:00 Dezbateri de cartier

20:00 Seară de Filme Documentare despre comunităţi urbane şi relaţia cu mediul înconjurător

 

Cluj Arena

Demonstraţie de Cricket

 

15:00 Muzeul Etnografic al Transilvaniei

          Teatrul Senzorial Labirint

http://crc-cluj.org

 

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tururi ghidate (limba engleză şi română)

18:30 Poveşti din grădină 

 

Attitude Dance studio 

Str. Baba Novac nr. 32

Cursuri de dans gatuite 

15:00 – 16:30 Vals vienez copii

17:00-17:30 Vals vienez adulţi

 

Cinematograful Mărăşti

17:00, 19:00 Ziua filmului maghiar

 

Piaţa Muzeului

 18:30 Piera Lombardi           

          Ami şi Crista

          Chris 

          Skydive

          Patrick & The Verticals

          Natif

           

Piaţa Unirii

10:00 – 13:00 Vară cu peripeţii 

                        Piese de teatru, treasure hunt pentru copii, jocuri, tombolă

În parteneriat cu Şcoala Internaţională Spectrum          

18:30  Corul Junior VIP

19:00   Academia de Muzică „Gh. Dima”

20:00   Gala Operelor Clujene

21:30   Filarmonica de Stat Transilvania – spectacol Verdi 

          

Luni 27 mai 2013

 

Cinematograful Mărăşti

9:00 Festivalul naţional “Flori de mai. Flori de speranţă”

Asociaţia Down

 

11:00  Memo 10 

Ziua culinară britanică

 

11:00 – 20:00 Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

Tabăra medievală – animată de domniţe şi cavaleri medievali

 

11:00 Str. Mihail Kogălniceanu

           Festivalul Culinar Internaţional

           Promenada Cărţilor

           Târgul Meşterilor Populari Clujeni

           Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

 

12:00 Momente artistice oferite de elevii Liceului Teoretic Gh. Şincai

16:00 Memo 10 – Demonstraţie culinară – varză cu ciolan

17:00 Preparare ceaun rusesc

17:00 Demonstraţie culinară germană 

17:30 Demonstraşie culinară italiană  

18:00 Demonstraţie culinară japoneză

18:30 Demonstraţie culinară siriană

20:00 Demonstraţie culinară românească – rest. Valahia 

21: 00 Concert Emeric Imre, Punct Rom

                     

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tururi ghidate (limba engleză şi română)

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

15:00 – 17:00 Ateliere de creaţie pentru copii 

17:30 – 18:30 Tur ghidat

 

Piaţa Muzeului

18:30 Patricia Niri

          Alexandra Cocis

          Mihai Adrian

          Cornelia Feraru

          Empire

          Norby X

          The Beat

          Trupa Verde

 

Piaţa Unirii

18:30  Orchestra profesionistă “Cununa Transilvană” şi solişti: Mariana Morcan, Amalia Codorean 

          Compania “Românaşul-Bum” ( Rabă) 

          Ansamblurile Folclorice: Dor transilvan, Tradiţii, Mărţişorul, Ordogtergye, Szarkalab 

         Lucia Potra

         Ioana Şteţco 

         Sava Negrean Brudaşcu 

         Dumitru Fărcaş 

         Aurel Tămaş 

 

23:00 Party Cluj The One

 

Marţi 28 mai 2013

 

11:00  Memo 10 

Ziua culinară indiană

 

11:00 – 20:00 Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

Tabăra medievală – animată de domniţe şi cavaleri medievali

 

Str. Mihail Kogălniceanu

           Festivalul Culinar Internaţional

           Promenada Cărţilor

           Târgul Meşterilor Populari Clujeni

           Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

16:00 Memo 10 - Demonstraţie Culinară coreeană şi Kim Bap

17:00 Start preparat culinar mediteranean

17:00 Demonstraţie culinară maghiară

17:30 Demonstraţie culinară germană

18:00 Demonstraţie culinară japoneză

18:30 Start ceaun evreiesc

18:30 Jam session -  bucătărie spaniolă şi italiană

19:00 Demonstraţie culinară românească + Moment artistic

19:30 Demonstraţie culinară siriană

20:00 Concert Incognito

                    

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tururi ghidate (limba engleză şi română)

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

15:00 – 17:00 Ateliere de creaţie pentru copii 

17:30 – 18:30 Tur ghidat

 

Clădirea Casino

17:00 Show de Cluj cu Ministar

20:00 Comedia Dell’Arte – manufactură de măşti

 

Piaţa Muzeului 

18:30 Mood Quartet 

          The Beat Project

          Cvartetul Clarinetti

 

Piaţa Unirii

20:00 Rehab Nation

21:00 Mircea Baniciu

22:00 Zdob şi Zdub

 

 

Miercuri 29 mai 2013

 

11:00  Memo 10 

Ziua culinară moldovenească         

 

11:00 – 20:00 Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

Tabăra medievală – animată de domniţe şi cavaleri medievali

 

11:00 Str. Mihail Kogălniceanu

           Festivalul Culinar Internaţional

           Promenada Cărţilor

           Târgul Meşterilor Populari Clujeni

           Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

16:00 Memo 10 – Demonstraţie culinară

          Berbecuţ la ceaun

          Somon

          Kim Chi

17:00 Start preparat culinar Benelux 

17:00 Demonstraţie culinară maghiară

17:30 Demonstraţie culinară germană

18:00 Start preparat Uzbekistan

18:30 Jam session asiatic -  bucătărie japoneză şi chinezească

19:00 Concert Trupa de Acoperire

 

Clădirea Casino

12:00 Expoziţie de pictură – Cimişlia, Republica Moldova

20:00 Milonga Corazon de Cluj Casino

 

Cinematograful Mărăşti

12:30 All dogs go to Heaven

14:20 Teatru pentru copii

15:30 Film documentar

17:30 Film artistic

20:00 Teatru cu îngeri – Teatru Simbol

Din cadrul Festivalului Îngerilor – Asociaţia Meduart

 

14:00  Bld. Eroilor

Civic Art – atelier de creaţie în aer liber

Liceul de Arte Plastice Romulus Ladea

 

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tururi ghidate (limba engleză şi română)

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

15:00 – 17:00 Ateliere de creaţie pentru copii 

17:30 – 18:30 Tur ghidat

 

Piaţa Muzeului

17:00  Ziua Moldovei – Ansamblul folcloric “La izvor” din Cimişlia-Republica Moldova

18:30   Seara de folk

            Teodora Iacob şi Cvartetul de coarde

.rom ( punct rom)

Mgda Puskas

Emeric Imre

 

 20:00 Concert Tango Transit – Centrul Cultural German

 

Joi 30 mai 2013

 

11:00  Memo 10 

Ziua culinară coreeană

 

11:00 – 20:00 Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

Tabăra medievală – animată de domniţe şi cavaleri medievali

 

11:30 Expoziţie de fotografie – Suwon, Coreea de Sud 

-Demonstraţii de caligrafie coreeană

                   

12:00 DirtPark Hoia

          Hobby Bike Cup 

          www.hobbybike.ro

 

Bld. Eroilor

14:00 Civic Art – atelier de creaţie în aer liber

Liceul de Arte Plastice Romulus Ladea

 

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tururi ghidate (limba engleză şi română)

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

15:00 – 17:00 Ateliere de creaţie pentru copii 

17:30 – 18:30 Tur ghidat

22:00  Proiectul “Sound Meets Light”  ediţia a III-a

Asociaţia Culturală EvolArts

 

Bastionul Croitorilor

18:00 Seminar Psihologie Minte Forte

 

Cinematograful Mărăşti

17:00, 19:00 Ziua filmului românesc de artă

Asociaţia Clujul de Atădată

 

Piaţa Muzeului

 

11:00 – 13:00 Ateliere de creaţie: pictură pe sticlă, prelucrarea hârtiei, arta decorativă textilă

13:00  Balet – Palatul Copiilor

          - Teatru “Romeo şi Julieta” - Şcoala Gimnazială Kos Karoly

          - Teatru de păpuşi -  Palatul Copiilor

          - Teatru de păpuşi „Cenuşăreasa” - Teatrul Puck 

          - Teatru-dans – Trupa “Microbis”

           Activităţi din cadrul Festivalului Îngerilor

           Asociaţia Meduart

16:30  - demonstraţie de Taekwondo 

          -  muzică şi dans tradiţional coreean

             Open Bridge Consortium

19:00 Concert

          Digital Sushi 

          Quantum Drive

          Lights Out            

          Kumm   

  

 

Parcul Central – Zona Foişor

19:30   Miniconcert de fanfară

21:30  Corurile reunite ale Operei Maghiare şi a Operei Române

           Lansare de luminiţe pe malul lacului Chios 

 

Casa de Cultură a Sudenţilor

18:00 Miss Universitas

 

Casa Tranzit

20:00 Concert Lo Giyo (Franţa, Insula Reunion)

Institutul Francez

 

23:00 Party Club Kharma

 

Vineri 31 mai 2013

 

11:00 Memo 10

 Ziua Culinară Siriană

 

Casino

13:00 Festivalul pentru copii Candyland

 

Bastionul Croitorilor

11:00 Târg de Ciocolată

 

 Piaţa Muzeului

 18:30  Concert Lo Giyo (Franţa, Insula Reunion)

           Institutul Francez

 

            Kate & The Band

            Zoom Z

            De la Funnk

 

 

Expoziţii

 

Clădirea Casino

24-31 mai 2013

Expoziţia de fotografie “Clusium Urbe Nostrum” ediţia a III-a

Asociaţia ArtImage Cluj-Napoca

 

28 mai Expoziţie de tablouri 

 Cimişnia – Rep. Moldova

 

Bastionul Croitorilor

 

Parter/Etajul 1 

25 – 26 mai 

SPEOARTA . Expoziţie de fotografie de peşteră 

Asociaţia Speologilor Amatori

Photo România

 

Etajul II 

“Opera din Pekins” – expoziţie de artă caligrafică şi pictură artă chinezească şi pictură chinezească

  Invitaţi artişti chinezi de la Zhejinag University of Science and Technology

  Institutul Confucius

 

Mansardă

24-31 mai Expoziţie de icoane

Asociaţia Meduart

 

31.05. – 02.06. Târgul de Ciocolată

 

Alte activităţi

 

Parcul Rozelor

Family Olimpics

Organizat de City Plus, Asociaţia 11even şi Asociaţia Little People.

 

Cupa Corporaţiilor

21-29 mai 

Baza Sportivă “Dan Anca”

www.cupacorporatiilor.ro 

 

Streetball – Trofeul BeSort

24-26 mai 

Fabrica de Sport

www.trofeul-besport.ro

 

Târgul Creatorilor Populari

24-26 mai

Piaţa Avram Iancu

 

Festivalul „Migraţie şi Drepturile Omului” (MIDO), 

23/24- 26 mai 2013

ediţia a III-a

Organizator: LADO

www.ladocluj.ro

 

Muzeul Universităţii Babes-Bolyai

Săptămâna porţile deschise 

 

 

Vineri 24 mai

18:00 Galeriile Episcopatul Lutheran 

          Inaugurare epoziţie de fotografie şi pictură 

          Exponate inspirate din zona Mării Albe

            Artişti din Moscova, Sankt Petersburg şi Cluj-Napoca

         Concert al ansamblului Voci Transilvane

Eveniment din cadrul Zilelor Culturale Slavone

Organizator: Centrul Cultural Rus al UBB

Comentarii Facebook