Marti 25 Februarie

Festivalul Internațional al Teatrelor de Păpuși începe la Cluj. Vezi care va fi programul

 

Cea de-a 12-a ediție a Festivalului Internaţional al Teatrelor de Păpuşi ”Puck” îşi va deschide porţile luni 14 octombrie, de la ora 10.30, la Teatrul Naţional Cluj, şi de la ora 12.00, la Opera Maghiară.

 

În cadrul festivalului vor fi prezentate 39 de spectacole, susţinute de circa 320 de artişti şi de 22 de trupe din Italia, Ungaria, Republica Moldova şi România.

 

Avem convingerea că va fi o manifestare de înaltă ţinută şi că teatrul nostru se va ridica din nou la nivelul aşteptărilor publicului şi a celor din domeniu. Prin această manifestare dorim să atragem atenţia asupra actului cultural din instituţia noastră şi din oraşul nostru în general, oraş care va fi în 2015 Capitală Culturală a Tineretului şi care candidează cu şanse mari la titlul de Capitală Culturală Europeană 2021. Ne propunem să contribuim şi noi cât mai mult la consolidarea componentei culturale a judeţului Cluj şi a municipiului Cluj-Napoca şi suntem convinşi că vom reuşi”, a declarat directorul Teatrului de Păpuşi ”Puck”, Emanuel Petran.

 

În cadrul festivalului vor fi susţinute şi o serie de workshopuri pentru actori şi studenţi, conduse de maeştri în domeniu. Printre aceştia se numără şi Gaspare Nasuto, un maestru păpuşar italian, sculptor în acelaşi timp, unul dintre marii maeştri ai marionetelor napolitane tradiţionale.

 

Iată care va fi programul:

 

 

LUNI 14 OCTOMBRIE:

 

Ora 9.30, 11 - SCUFIŢA ROŞIE - Teatrul pentru Copii şi Tineret „Aşchiuţă” PITEŞTI - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”

 

Ora 10.30, 12 - PINOCCHIO  - Teatrul pentru Copii „Ciufulici” PLOIEŞTI - TEATRUL  NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”

 

Ora 10, 12 - CLIPE FERICITE - Teatrul „Vojtina” DEBRECEN, Ungaria - OPERA MAGHIARĂ - spectacol în limba maghiară

 

Ora 10, 13.15  - MICII MUŞCHETARI - Teatrul de Păpuşi „Prichindel” ALBA IULIA - CASA ARMATEI

 

Ora 15 - WORKSHOP condus de  Gaspare Nasuto - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”

 

Ora 19  - FARSELE IUBIRII - Teatrul pentru Copii şi Tineret „Gong” SIBIU - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”

 

 

 

MARŢI 15 OCTOMBRIE:

 

Ora 9.30, 11 - AVENTURILE LUI BATU-TÁ - Teatrul „Vojtina” DEBRECEN, Ungaria - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”-  spectacol în limba maghiară

 

Ora  10.30 , 12 - TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE ŞI VIAŢĂ FĂRĂ DE MOARTE - Teatrul pentru Copii şi Tineret „Vasilache” BOTOŞANI - CASA ARMATEI

 

Ora 10, 12 - POVESTEA PORCULUI - Teatrul de Animaţie „Tăndărică” BUCUREŞTI - TEATRUL  NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”

 

Ora 15 - WORKSHOP condus de  Gaspare Nasuto - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”

 

Ora 19 - DRAGOSTEA CELOR TREI PORTOCALE - Teatrul pentru Copii „Arlechino”BRAŞOV - CASA ARMATEI

 

 

 

MIERCURI 16 OCTOMBRIE:

 

Ora 9.30, 11.00 - LA MOARA CU PLĂCINTE - Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă” CHIŞINĂU, Republica  Moldova - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”

 

Ora 10.30, 12 - FRUMOASA ŞI BESTIA - Teatrul Regina Maria, Trupa „Arcadia” ORADEA - TEATRUL  NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”

 

Ora 12 -  FANTASTICA AVENTURĂ A ŞORICELULUI ROADE-N GÂND - Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” TG. MUREŞ - ACADEMIA DE MUZICĂ „GHEORGHE DIMA”

 

Ora 10, 13.15 - DOMNUL DE CIOCOLATĂ - Teatrul Municipal BAIA MARE - CASA ARMATEI

 

Ora 14 - WORKSHOP condus de  Gaspare Nasuto - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”

 

Ora 19 - PULCINELLA- La domus di Pulcinella/ Gaspare Nasuto, ITALIA - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”

 

 

 

JOI 17 OCTOMBRIE:

 

Ora 9.30, 11  - CAPRA CU TREI IEZI - Teatrul „Luceafărul” IAŞI - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”

 

Ora 10.30, 12 - JACK ŞI VREJUL DE FASOLE -  Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” TG. MUREŞ - ACADEMIA DE MUZICĂ „GHEORGHE DIMA”- spectacol în limba maghiară

 

Ora 10, 12 - PRINŢUL BROASCĂ - Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri” CRAIOVA - CASA ARMATEI

 

Ora 17 - CEI TREI PURCELUŞI - Teatrul de Păpuşi „Gulliver” GALAŢI - CASA ARMATEI

 

Ora 19  - DRAGOSTEA CELOR TREI PORTOCALE - Teatrul de Păpuşi „PUCK”, - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”

 

 

 

VINERI 18 OCTOMBRIE:

 

Ora 9.30 - ALADIN - Teatrul pentru Copii şi Tineret „Merlin” TIMIŞOARA -  TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK”

 

Ora 10.30, 12 - OBLIO - Teatrul Municipal „Bacovia” BACĂU - TEATRUL  NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”

 

Ora 10, 12 - FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ - Teatrul „Szigligeti”, Trupa „Liliput” ORADEA - ACADEMIA DE MUZICĂ „GHEORGHE DIMA” - spectacol în limba maghiară

 

Ora 10, 13.15 - ALBĂ CA ZĂPADA - Teatrul „Anton Pann” RM. VÂLCEA - CASA ARMATEI

 

Ora 14  - OARE CU CINE SEMĂNA ACEST COPIL? - Teatrul Tamási Áron, trupa „Cimborák”  SF. GHEORGHE -- TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK” - spectacol în limba maghiară

 

Ora 18  - CRĂIASA GHEŢURILOR - Teatrul de Păpuşi „PUCK”, (secţia maghiară) - TEATRUL  DE PĂPUŞI „PUCK” - spectacol în limba maghiară

Comentarii Facebook