Peste 2.700 de pacienți figurează pe lista de așteptare pentru intervenții la Clinica de Ortopedie a Spitalului de Recuperare din Iași. O parte dintre ei sunt din Cluj.
Premieră medicală: Organe prelevate de la o pacientă aflată în moarte cerebrală, transportate în Germania și România
Când doi frați aleg același drum, iar acel drum duce direct spre salvarea de vieți, nu mai vorbim doar despre legături de sânge, ci despre o adevărată chemare. Andreea și Bogdan din Cluj-Napoca nu doar că împart aceleași amintiri din copilărie
Alin Tișe, președintele Consiliului Judeţean Cluj, a declarat că vrea ca PNL să intre în opoziție deoarece acolo „este cea mai bună şansă de reformă”.
Coordonarea programului de rezidențiat va fi gestionată din nou de universitățile de medicină și farmacie (UMF), după o perioadă de 18 ani în care această responsabilitate a revenit Direcțiilor de Sănătate Publică (DSP).
Un antreprenor de 43 de ani a fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare și obligat să presteze 60 de zile de muncă în folosul comunității, după ce s-a urcat la volanul unei mașini deși nu avea permis de conducere.
Louis Munteanu, pregătit pentru transferul verii? Neluțu Varga clarifică lucrurile!
Un bărbat din Cluj-Napoca a fost condamnat la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare, după ce a încercat să fure dintr-o biserică și a dat o spargere într-un bloc de locuințe, cauzând daune semnificative. Sentința a fost pronunțată luni, 5 mai 2025, d
Livrări de droguri ca-n filme, cu coordonate trimise online și pachete ascunse prin tufișuri. Asta au descoperit procurorii DIICOT Oradea, care au dat peste o rețea bine organizată de traficanți de droguri de mare risc
Într-o Românie interbelică în care călătoria cu trenul era norma, pe 1 mai 1933 s-a întâmplat ceva remarcabil: a decolat primul zbor comercial regulat între București și Cluj. Poate părea greu de crezut astăzi, dar zborul cu avionul era nu doar mai rapid,
Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj, împreună cu Turkish Airlines, anunță extinderea frecvențelor pentru zborurile directe între Cluj-Napoca și Istanbul. Începând cu luna mai 2025, compania aeriană va opera două curse suplimentare pe săptămână
Un câine ciobănesc de talie mare, alb cu negru, a fost surprins în comuna Feleacu, județul Cluj, în timp ce manifestă un comportament neobișnuit.
Salina Turda va funcționa după un program prelungit în intervalul 6–11 mai 2025, ca urmare a fluxului crescut de turiști înregistrat în perioada minivacanței de 1 Mai.
Un bărbat de 57 de ani din Turda a ajuns direct din mașină în arest, după ce a fost surprins în trafic, pe strada Alexandru Ioan Cuza, conducând cu 1,12 mg/l alcool pur în aerul expirat, o valoare care depășește cu mult limita legală și bunul simț rutier
Clujenii trag un semnal de alarmă cu privire la „afaceriștii” care vând bilete CTP la negru.
În urma sesizării furtului de azi dimineață, polițiștii au demarat de îndată cercetările, efectuând activități investigative specifice în teren. Aceste demersuri au condus la identificarea unui posibil suspect.
Primăria Municipiului Dej anunță reluarea lucrărilor la podul peste Someș și la pasajul peste DN1C (strada Libertății), prin intervenții la suprastructura acestora, după ce etapele de consolidare a structurii de rezistență au fost finalizate.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Cluj a emis marți, 6 mai 2025, un mesaj RO-Alert de cod portocaliu, valabil între orele 14:25 și 14:50, care vizează localitățile Tritenii de Jos, Frata, Cojocna, Ceanu Mare, Mociu, Cămărașu și Suatu.
Clujul va fi devine capitala turismului românesc în această toamnă, între 13 și 16 noiembrie 2025. Wonderland Resort găzduiește Wonder Destinations, cel mai complex și ambițios târg de turism organizat vreodată în România
Astăzi, 6 mai 2025, Clujul celebrează 9 ani de la prima mână întinsă din pură solidaritate. Este aniversarea proiectului „Salvator din pasiune”, un nume care a devenit, în timp, o emblemă a altruismului pur
Unele întâlniri nu trebuie regizate – se întâmplă natural, la 10.000 de metri altitudine. Tudor Giurgiu a povestit pe rețelele sociale o scenă scurtă, dar revelatoare, dintr-un zbor Cluj–București, unde l-a avut „coleg de cabină” pe George Simion
Un bărbat din Dej a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu executare, după ce a tâlhărit un casier angajat la un magazin din Gherla. Sentința a fost pronunțată luni, 5 mai 2025, de Curtea de Apel Cluj și este definitivă.
Vremuri grele pentru români! Euro a trecut de 5 lei – ce urmează pentru prețuri și rate
Un incident extrem de periculos petrecut în trafic a fost filmat recent de un participant la trafic din Cluj, care a dorit să atragă atenția asupra unui comportament iresponsabil și agresiv manifestat de un alt șofer.
Parcul Rozelor, una dintre cele mai frecventate zone de relaxare din Cluj-Napoca, a fost din nou subiectul unei sesizări transmise recent autorităților locale. Un clujean din zonă reclamă că, seară de seară, în parc se simt mirosuri neplăcute, un indice a
CFR SA recunoaște, în premieră, că cel mai mare proiect de infrastructură feroviară din România – modernizarea și electrificarea liniei Cluj Napoca - Episcopia Bihor, finanțat cu 2 miliarde de euro – nu va fi finalizat la termenul stabilit, august 2026.
Un livrator de mâncare aflat în timpul serviciului a fost lovit cu pumnii de un șofer nervos ce se afla la volanul unui BMW, după ce victima a refuzat să-i dea prioritate, deși legal nu avea această obligație.
Clujenii abia au apucat să-și usuce hainele de la ultima ploaie torențială, că meteorologii anunță un nou cod galben de vreme rea. Dacă aveai planuri să ieși din casă pe 6 sau 7 mai, poate ar fi cazul să le regândești... cu o umbrelă solidă și cizme de ca
Ploaia nu se oprește, ruperea de nori de luni își lasă amprenta și azi pe Cluj-Napoca. Calea Someșeni aduce aminte de Veneția prin nivelul ridicat de apă, iar mașinilor le lipsesc gondolierii pentru a fi o experiență cu adevărat identică.
Scriitorul Cristian Tudor Popescu susține că ieșirea PSD-ului de la guvernare și refuzul de-al susține pe Nicușor Dan în turul II al alegerilor prezidențiale arată adevărata față a social-democraților.