aeroport macheta iunie 2018.jpg

Economic

Ioan Rus despre Autostrada Transilvania: Are un viitor luminos!”. Când va fi gata?

  



 

Ministrul Transporturilor, Ioan Rus, a spus că Autostrada Transilvania are ”un viitor luminos”.

 

Întrebat ce viitor are autostrada, Ioan Rus a spus că: ”Viitor luminos. Fără nicio îndoială că o reluăm de anul acesta. Deci Gilău - Nădăşel, cred că într-o lună începem lucrările, organizare de şantier şi începerea efectivă a lucrărilor, şi din banii din acciza la motorină mai departe, Suplacu de Barcău - Borş, unde, de altfel, o parte din lucrări sunt făcute. Sunt rămase zone de 30 - 70% nefăcute. Se va relua”.

 

Despre continuarea lucrărilor spre Brașov, Ioan Rus a spus că: ”Pentru Câmpia - Turzii, înapoi spre Târgu Mureş, avem finanţare europeană, pe fonduri de dezvoltare regională, şi nu avem de la Târgu Mureş la Braşov. Deocamdată, în zona aceasta nu avem identificată o finanţare clară. Vom vedea pe bugetul de anul viitor ce putem introduce, dar la ceea ce Guvernul a gândit vis-a-vis de România 100. Știți că în 1918 strămămoșii nostri au gândit Marea Unire, mai sunt 4 ani până în 2018, în care ar trebui să susținem marea integrare a regiunilor românești în aceeași țară numită România. Noi nu am făcut asta, pentru că dacă o făceam aveam avion de la Cluj la Iași și de la Timișoara la Iași și autostradp transcarpoatică și din sud în nord și din est în vest. Eu sper ca în acești trei ani buni să rezolvăm existeța unei autostrozi în axul țării”, a declarat Rus într-un interviu acordat Mediafax.

 

Ministrul a precizat că speră ca proiectul să fie terminat în 2017.

rosal_dispecerat[1].png
24-7-2014, 23:53
15 vizualizări
16 comentarii
EDILICA28-7-2014, 13:16
"Viitor luminos tara noastra are", dar i-ati furat si sosetele din picioare.
anti garaje26-7-2014, 19:40
intra pe facebook anti garaje cluj si da like sa scapam de cotetele din spatele blocurilor numite garaje
mamutu25-7-2014, 20:49
Bietu Rus, e senil, s-a molipsit de la fantasmagoriile lui ponta si shova
Gabi25-7-2014, 17:29
Foarte bine! Sa moara penelistii ca pdelistii dispar deja!
radu B25-7-2014, 9:54
D-le Rus v-am crezut om mai serios dar se pare ca ''boala'' de care sufera seful dvs. Ponta este contagioasa. Cel mai bine este sa dati drumul la lucrari si cand se vor termina (daca se vor termina ) sa ne puneti in fata faptul implinit. Ca de tromboane si barbi ne-am saturat. Mai deunazi se zicea ca banii din acciza suplimentara pe carburant nu se vor mai duce la autostrazi ci pentru acoperirea unor gauri pe care cu ''onor ''guvernul le are in buget.
xxx25-7-2014, 5:16
Vai de p...la ta securist de rahat ce esti ! futu-va in gura de comunisti spurcati !
comunist26-7-2014, 19:37
pardon ! comunisti faceau fabrici cu 10de mii de angajati , nu un rahat de 60 km de autostrada
vio25-7-2014, 2:45
Parca l-as vedea pe Berceanu care ne spunea de luna si de soare! Asa si cu gargaristul asta. Eu l-as intreba de ce in loc sa dea un raspuns clar cand era ministru de interne, cati votanti suntem in Romania, cand cu referendumul, el a preferat sa-si dea demisia? Daca atunci putea sa faca si nu a facut desi avea si puterea si timpul sa o faca, de ce l-as mai crede acum?
mda da...propaganda tipic psd-ista25-7-2014, 2:18
iarasi promisiuni???nu multumim!!!!!sa vedem fapte si apoi va judecam. il criticati pe BOC dar voi nu ati fost in stare sa faceti nici jumatate cat el
mrsilk25-7-2014, 0:30
Ioane ,Boc v-a facut in doi ani de guvernare vreo 260 km de autostrada, voi sunteti de 2 ani si 4 luni la putere si n-ati facut nimic !
Faceti ceva ,ca lumea s-a cam saturat de gargara PSD-ista.In afara de ciordeli nu se vede altceva la PSD !
care 260?25-7-2014, 2:32
Poate in visele tale!
Daca e asa cum zici, poti sa le si insirui aici?
Sa ne spui si noua unde-s alea! A nu se intelege ca si astia fac mai mult.
mrsilk25-7-2014, 16:34
N-ai somn ?
Cernavoda -Constanta
Timisoara -Arad
Ploiesti-Bucuresti
Timisoara-Lugoj-drum de mare viteza cu regim de autostrada
Gilau-Turda
Centura Ploiesti( partial-mai sunt 5 km nefin. )
Centura Constanta
Centura de Nord Bucuresti-partial ( mai sunt 7 km ).......Stadion Bucuresti;;;;stadion Ploiesti;;;;Stadion Cluj;;;;;
Le-am insiruit....
@mrsilk25-7-2014, 23:53
Mai bine taceai. Dar daca ai scapat porumbelul... Bucuresti Pitesti nu o pui?
Tu ai amintit toate drumurile din Ro din discursurile lui boc in afara de cea amintita de mine mai sus, ba chiar si una de care ar rade orice banatean falos: Timisoara -Lugoj.
Mai lasa B1 si discursurile portocalii si intra pe Google Earth sau Maps sa vezi cum din laudatul tau tronson de 60 de km sunt numai 5 la iesire din Timisoara cu regim de autostrada.
Un drum rapid are in caracteristicile sale esentiale minim 4 benzi si separarea sensurilor. In zelul tau de a-l lingusi pe boc ai fi in stare sa consideri si centura de diamant autostrada! Iti dau dreptate dpdv al costurilor.
Demult nu m-am mai distrat asa copios!
mrsilk26-7-2014, 11:05
,,Demult ''- ???,,60 km ''-am scris eu asa ceva ?---costuri ?--am scris eu despre costuri ?

nu vezi ca esti un cretin ?
hdjnm28-7-2014, 9:48
@ @mrsilk

ce handicapat esti ....
mrsilk28-7-2014, 15:34
@HDJNM-mari idioti mai are tara asta ,iar unul din ei esti tu !