Miercuri 20 Martie

Zilele Clujului 2015 - PROGRAMUL zilei de vineri, 22 mai

 

Cea de-a V-a ediţie a “Zilelor Clujului” va avea loc în perioada 22-26 mai 2015. Această ediţie va fi parte integrată a programului Cluj-Napoca - Capitală Europeană a Tineretului 2015. 

 

Zilele Clujului înseamnă în acest an:

 

- 5 scene – Piața Unirii, Piața Muzeului, str. Mihail Kogălniceanu, La Terenuri Mănăștur, Iulius Parc

- peste 100 de concerte live 

- peste 100 de evenimente

- peste 30 de locații

 

Program ziua I, vineri, 22 mai 2015

 

Studenţii dau Culoare Clujului

 

Zilele Clujului debutează vineri, 22 mai 2015, cu evenimentul „Studenţii dau Culoare Clujului”. Studenții vor demonstra că sunt o forţă şi un element esenţial în dinamica oraşului nostru. Manifestarea va avea loc vineri, 22 mai 2015, de la ora 9.00, la Sala Polivalentă, unde studenţii universităţilor clujene vor lua parte la „Închiderea anului universitar”. De la ora 10.30, aceştia vor participa la Parada Universităţilor Clujene, după care, vor ajunge în Piaţa Unirii la un spectacol de culoare pe ritmurile orchestrei Bigg Dimm A'Band.

 

Piața Unirii

 

Ziua de vineri continuă în Piața Unirii unde, începând cu ora 18:00 elevii şcolilor clujene vor bate recordul de cel mai mare „Cup Song”, pe ritmurile melodiei ”When I'm Gone” cântate de Alexandra Ungureanu & Crush.   

 

Începând cu ora 19:00, pe scena din Piața Unirii vor concerta  David & The Six Martini Band, Vunk şi, în premieră, va urca pe scenă, împreună, trupa Iris cu legendarul solist Cristi Minculescu, dar şi cu Dan Bittman, soprana Felicia Filip şi actorul clujean Dan Chiorean.

 

Piața Muzeului

 

Concerte live ale trupelor clujene:

19:00 The Beat (acustic)

19: 30 Ad Libitum Voices 

20:00 Indie Folker  

21:00 Jazzybirds 

22:00 Teatru Stradal - Parola Bianca – Moonlight Invasion

 

Str. Mihail Kogălniceanu

 

10:00 – 22:00

 Promenada Cărților

 Promenada Multiculturalității

„UBB – aduce o lume într-un oraș”

Târgul meșterilor populari clujeni    

Participă și meșteri populari din orașele înfrățite Zagreb (Croația), Pécs (Ungaria), Suwon (Coreea de 

Sud), precum şi comunităţi și alte centre culturale.

 

Festivalul Culinar Internațional -  str. Mihail Kogălniceanu

 

10:00 Deschidere program

15:45 Șampanie inaugurală cu somelierul Laurențiu Fărcaș

 

Demonstrații și degustări culinare

 

16:00 – Salad Box  

16:30 –Klausenburger

17:00 – Preparat coreean 

- orașul înfrățit Suwon

17:30 – Chef Ioan Fatol

18:00 – Chef Adrian Pop 

18:30 – Chef Cezar Munteanu

 

17:30 - Vernisaj expoziție ”Point of View”

 

Scena Urbană

 

Concerte scena - Str. Mihail Kogălniceanu

 

20:00 Score Band

21:00 Trupa Puzzle

       

Str. Potaissa – Zidul Cetăţii - Tabăra Antică și Medievală

 

18:00 Deschiderea Taberei Istorice 

Terra Dacica Aeterna

Vulturii din Călata

Paladinii de Terra Medies

Dragonii de Transilvania

Armata Neagră a lui Matia Corvin

Ordinul Basarabilor

19:00 Nebunul care vinde-nțelepciune 

La Fontaine - spectacol de fabule medievale

19:30 Teatru de păpuși - Roman Năzdrăvan

 

Memo 10 

11:00-18:00 Ziua culinară japoneză 

Tokyo Group

Bucătarul nr. 3 în lume la World Sushi Cup

 

 

Bld. Eroilor

10:00 – 14:00 Ateliere de Creație - Civic Art

Liceul de Arte Plastice “Romul Ladea”

14:00 Lansare Sharebooks - Mini-concerte, interviuri și piese de teatru - Față-n Față

15:00 RoboTactica - Concurs de sumo între roboți

Clubul Studenților din Universitatea Tehnică 

17:00 – 21:00 Animație Stradală Famous

 

Teatru în cadrul Festivalului Man.In.Fest:

14:00 Devenir 

15:30 Golden 

16:30 Stillman Theatre  

18:00 Inevidenza 

19:00 Cântăreții din Bremen

20:00 Varina 

 

Casino – Parcul Central

14:00  Lansarea volumului „Cortez” - Povestea mezzosopranei Viorica Cortez 

Autor: Marius Constantinescu

15:00 Inaugurarea ansamblului statuar “Scara Lumii” a sculptorului Liviu Mocan

14:00 – 18:00 Youth Fair

 

Parcul Central „Simion Bărnuţiu”

10:00 – 20:00 The Fun Zone - Escaladă, canoeing, tir cu arcul, trambulină, tiroliană

Outdoor4You

Salvamont Salvaspeo Vlădeasa Cluj

 

La Terenuri - Mănăștur

Ateliere pentru tineri și copii

16:00 Atelier Foto

17:00 Atelier de Dj-ing

17:00 Macheta Participativă a Zonei #1

Concerte

19:00 Rev

20:00 Cover Up Band

21:00 Puiu la Vinil 

Asociația Colectiv A

 

Tur Ghidat

Cluj-Napoca, oraşul multicultural al Transilvaniei

Plecare: ora 17:00 

Bld. Eroilor nr.6-8 - C.I.T.

Durata: 2h

Cluj Guided Tours

 

Reactor

str. Petöfi Sándor, nr. 4 

11:00 Teatru Pentru Copii

Rogvaiv

Locurile sunt limitate!

19:00 Microstagiune pentru liceeni

Comentarii Facebook